| Rahl a întrebat:

Cum influenteaza parintii cariera copilului?

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Parintii influenteaza cam in 80% din carierea copilului si chiar daca nu e de crezut se intampla.
1. Daca copilul e invatat sa primeasca multi bani si in schimb va trebui sa dea note bune, atunci copilul va alege sa faca de cele mai multe ori job-uri gen avocat, procuror, manager, contabil adica va tinde catre pozitii de mari.
2. Daca parintii vor incuraja ca micutul lor sa incerce ce destul de multe lucruri atunci copiii se vor orienta catre job-urile care pornesc din pasiuni. E posibil sa schimbe 4-5 job-uri pana sa ajunga la ceva ce ii place. Ei vor putea usor sa ajunga sa aiba pozitii inalte dar si firmele lor.
3. Daca parintii nu se implica aproape deloc cel mai probabil copiii isi dezvolta abilitati de negociere si se implica in mici afaceri si cel mai probabil ilegale.
In cazul acesta sunt unii care se motiveaza si ajung sa aiba afacerile lor dar si acestea prin cunostinte si ajutor din partea altora care au facut la fel. Cei mai multi din categoria aceasta de cele mai multe ori nu vor avea un job stabil sau daca-l vor avea va fi la un nivel micut.

Deci influenteaza foarte mult.

3 răspunsuri:
| marius08 a răspuns:

In functie de cat se implica, daca se implica.

Depinde foarte multe si de firea copilului, cat de receptiv este, daca este de acord sa urmeze pasii explicati de parinti.

| William a răspuns:

Depinde si de copil. Daca este incapatanat nu au ce sa ii faca.

| Sara67 a răspuns:

Parintii sunt cei mai buni prieteni te vei sfatuii cu ei in privinta a ceea ce doresti sa faci in viata e bine sa va ascultati parerile dar decizia finala o vei avea tu.