| kissuletzu a întrebat:

Sal TPU.sunt intr-o situatie mai delicata...deci eu am 14 ani app 15 si cm sa va zic mama crede ca tata o inseala.si asta cred si eu ca l-am vazut de multe ori vb la tel si anumite apelative infine pana aici nu ma intereseaza e viata lui dar mai am un frate mai mic 12 ani si el e foarte atasat de ei 2 si nu stiu ce o sa faca mama ar vrea sa divorteze sincer nu prea im pasa mai ales ca mama nu mai va fi supusa unei asa stari... tata cm sa va zic e unpick cam betiv agresiv.laughing oriqm mie nu mi a pasat niciodata viata lor doar a mea sa fiu eu bine si acum daca ei se despart ma gandesc ca o sa ma puna sa aleg eu as vrea sa locuiesc la tata aici am materialele necesare adica sa nu duc lipsa am prieteni etc si sunt foarte atasat de asta vreau sa ma ajutati adica daca se despart mama pleaca la parinti sau unde vrea sau cum?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Si parintii mei s-au despartit, deci copii se vor decide la tribunal care cu cine ramane oricum tu trebuie sa spui daca vrei cu tatal sau cu mama si daca vei ramane la tatal tau dupa proces vor veni vreo 2 persoane sa inspecteze locul unde stai sa vada daca sunt conditii apa calda, caldura etc.
Oricum daca tatal tau nu lucreaza nu cred ca ai vreo sansa sa ramai cu el dar daca lucreaza si vrea si el sa te aiba in custodie vei ramane cu el si mama ta poate sa faca ce vre sa mearga unde vrea deci va fi libera.
Sper ca te-am lamurit funda?

4 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

" sa fiu eu bine " - ce oferi aia o sa primesti - schimba-te pana nu o sa fie prea tarziu - dar nu de ciorapi

| florentina_9904 a răspuns:

Buna nu inteleg de ce vrei sa ramai cu tatal probabil din cauza ca si el e barbat ca tine mai bine ai ramane cu mama ta pentru. ca ea te iubeste mai mult si cred ca sa chinuit foarte mult adica ta tinuta in burta, ta hranit etc... sau ai putea sa ii faci sa se inpace oricum succes! funda?

| vaiana a răspuns:

Iti dau doar un sfat:vai de copilul fara mama...

| Ofiintă a răspuns:

Pana se vor hotari parintii tai de cea ce o sa faca adica vor divorta sau nu, tu vei avea timp sa te gandesti de partea cui ai vrea sa ramai asta daca la tribunal va trebui sa alegi intre cei doi parinti.
Conteaza sa alegi cel mai corect intre cei doi, daca tatal tau o inseala pe mama ta, consuma alcool si este agresiv de ce ai vrea sa ramai cu el?
Crezi ca iti va oferi toate conditiile de care ai avea nevoie la o varsta minora de 14 ani?

Daca mama ta este supusa sa munceasca pentru educatzia voastra si fara tatal tau tu ce-ai alege?
Un tata care se amesteca cu mai multe femei sau o mama grijulie care este supusa sa faca orice pentru a va educa?
Cel mai bine ar fi sa te gandesti fara sa fi influentat de nimeni tot ce te-ar fi mai bine si in caz de nu stiu ce va urma ar fi indicat sa discuti cu mama ta!
Numai bine
pa, pa