| ovitruta a întrebat:

Sal tuturor utilizatorilor TPU.
Am o problema, ma gandeam sa ma inscriu la UTCB la sectia CFDP daca sunteti careva studenti acolo, sa imi spuneti ceva despre ceea ce se studiaza, cum este viata in camine... etc, ce considerati voi ca este necesar sa stiu inainte

Răspuns Câştigător
| AlexandruRares a răspuns:

Din cate vad o sa stai la internat.
Frate daca esti o fire timida cu alte cuvinte copil cuminte, fricos si tot asa, o sa fi terorozat de ceilalti
E ca o jungla Singura solutie e sa nu lasi sa treaca de la tine nimic, altfel vei fi luat de prost>
Iti spun din propria experientastraight face
nu ie prea placut sa fii luat de gaina dar...
Cineva o sa incerce sa se ia de tine mai devreme sau mai tarziu
de aici astia ''smecheri'' sau cocalari cum ii numesc eu isi vor face o prima impresie despre tine
De aceea trebuie sa reactionezi destul de dur: nu stiu ce sa iti spun incearca sa evitipe cat posibil dar daca este cazul injura sau chiar loveste pe cineva.
In caz ca se ajunge la bataie sa stii ca o sa o iei dar asta o sa se intample doar o data
daca nu reactionezi nu faci nimic or sa se invete cu fraierul si o sa fi terorizat
o sa iei bataie mai mult decat crezi
asa ca mai bine o iei o singura dta
dar reactioneaza
nu te lasa calcat in picioare
asta o sa iti aduca si respect
dar orce ar fi nu te lasa mai jos decat nimeni
chiar daca nu ai sanse tu nu te lasa
Crede-ma daca ai inteles bine mesajul meu si sti sa-l aplici o sa ai o viata frumoasa
Tu sa fi pe treaba ta
nu te lua de nimeni
dar nici nu lasa pe nimenisa se ia de tine
Nu o sa fie chiar asa de rau o sa vezi mai ales daca stii sa aplici ce ti-am zis eu

| ovitruta explică (pentru AlexandruRares):

Ms de informatie dar sper sa nu fie probleme, oricum am ceva experienta ca fac de la 10 ani judo desi acum in clasa a 12 numai odata pe saptamana mai practicam, de obicei sunt om cu cei care sunt om cu mine, iar in legatura cu scoala poti sa dai ceva detalii?

| AlexandruRares a răspuns (pentru ovitruta):

Scuze ca a durat atata timp pana ti-amraspuns dar o perioada din motive de cariera nu am putut sa intru:
Deci: Primul an de scoala o sa fie putin cam ciudat, profesorii or sa faca pe durii cu toti elevii dar un lucru sa stii e doar prefacatorie.
Sa iti spun povestea mea de liceu:
Clasa 9-a: am fost repartizati pe sali, ne-am cunoscut dirigintii si am mers toata clasa in sala noastra
Trebuie sa iti spun ca am avut cem mai mare ghinion pentru ca am avut o diriginta instabila psihic, pe baieti ii facea boi retardati etc un limbaj foarte vulgar uneori ne pleznea iar pe fete din curve si vaci nu le scotea
Trebuie sa iti spun ca m-a traumatizat aia
In cele din urma m-am obisnuit cu ea ba chiar sa ma plictiseasca.
La un moment dat am inceput sa comentez pe zi ce trece mai mult iar acum pot spune ca o dominam chiar, ar fi preferat sa nu imi zica nimic doar sa nu incep euhee hee
Si tot asa pe cum treceau anii pana in clasa 12 luam profesorii la misto, ma pisam pe ei ingrozitor
Chestia e ca nu a avut cine sa imi spuna si mie dinainte cum e la liceu si ce trebuie sa fac am invatat de unu singur.
Tu sti ce ai de facut
In caz ca te ameninta co corijente sau daca iti dau note mici nu te speria.
Nu o sa te lasa
motivul 1: 10 clase sunt obligatorii iar profii stiu lucru asta
motivul 2: Nu vor sa faca asta
Chestia e ca la inceput or sa incerce sa va sperie asta sa nu ve-o luati in cap voi sa faceti urat cu alte cuvinte sa va puna la respect sa fitidisciplinati.
Cam asta e tot o sa te descurci crede-ma!
Iti urez succes si un an de scoala exact pe placul tau!