| anonim_4396 a întrebat:

Sall! Am pus o intrebare recent despre relatia proasta cu tatal meu.Asta ma intristeaza foarte mult insa mai e un lucru in afara de familie(daca am pus la categoria gresita va rog sa ma scuzati)
Eu locuiesc la sat si am o problema foarte mare:casa.
Eu locuiesc in casa cu parintii si bunicii mei si am urmatoarea problema:Eu nu am o camera a mea, ci dorm cu bunica mea(nu-mi vine sa cred ca am spus asta).Mai multi din sat dorm cu bunicile insa eu am o problema foarte mare cu asta.Nu pot zice ca, camera aia nu e buna.Are termopane,are mobila buna,tv, insa am un pat din anii '70, si stiu ca e cam rusinos dar e dezordine totala acolo.Haine aruncate peste tot in casa, plus ca ne mai si spalam in acea camera si mai si mancam acolo.
Bucataria e de tot jegul.Vin limasci vara si primavara, baia e din anii '70 nu are gresie(dar macar are boiler).Si nu ne spalam in acea baie decat in weekend.imi e scarbna sa intru acolo din cauza ca...(nu mai zic din ce cauza).
In camera parintilor mei,e ceva o camera mai contemporana,cu mobila si pat si termopanesi calculator etc.
insa peretii au pete albe.
Din ce cauza? Pentru ca taicame-o in crizele lui arunca cu mancare pe pereti,dade-a cu ceva pe pereti iar apoi dupa mult timp da cu pete albe pe tavan pentru a nu se vedea mancarea.
El e zidar de meserie,putea sa faca baia, camera, bucataria dar nu.Da banii pe bautura al dreacu.
Casa mea e de tot JEGUL.
Nu mai suport asta.Nu mai suport nici macar gandul ca toti din clasa mea au masini(nici macar masina nu avem),casa cu etaj, moblia frumoasa, camere contemporane si ordonate asta pentru ca parintii lor convietuiesc IMPREUNA! Ceea ce la mine nu se intampla.In loc sa se imprumute la banca, ca are carte de munca taicame-o da banii pe bautura.Numai maicame-a aduce bani in casa,si bunicii plates curentul.
Dau dracu camera,casa,banii, curtea, tot! 11
Intrebare nu e tocmai o intrebare. Spuneti-va parerea si ce as putea sa fac sa schimb totul?
Multumesc!

38 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Poti spune ceea ce simti parintilor si bunicilor. Ideea e ca m-i se pare ca problema principala e familia si apoi casa dar in fine.
Poti discuta cu bunica si mama si sa iti cumpere un pat si sa te lase sa aranjezi asa cum iti place tie.
Sunt ceva bani dar poti spune ca pui si tu 3 alocatii din banii tai

| IloveME a răspuns:

Multumeste-te cu ceea ce ai,putea fi si mai rau!
Prin asta,intelege-ti mama,ea face tot posibilul sa ai c pune p masa, unde faci baie nu conteaza (altii fac in cada de plastic si nu se plang ca tine!)!
Toti ne dorim, sa fim bogati si sa nu ne lipseasca nimic, dar trebuie sa ne multumin cu cat avem. poti sa inveti, sa-ti faci un rost in viata si un salariu sa te multumesti cu tot ceea c ai! pana atunci multumeste-i mamei pentru ceea c face pentru tine!

| NakedTruth a răspuns (pentru IloveME):

Taci! Ca e naspa rau situatia!

| IloveME a răspuns (pentru NakedTruth):

Ia uite taci u! altii care dorm afara si cersesc pentru o bucata de paine nu se plang ca asta care are banii sa-si plateasca internetu!

| Dizzyz a răspuns (pentru IloveME):

Bine,vad ca inloc sa ma sprijini, ma critici. poate am bani sa-mi platesc internetul(cu banii mamei mele si al bunicilor), nu situatia financiara este problema mea ci relatia cu parintii.Ma deranjeaza comportamentul lu' taicame-o asta e probleam!

| michelia a răspuns (pentru IloveME):

Fiecare are nefericirea lui. Chiar si tu. Si din ceea ce a scris nu sint mofturi sau toane de copil rasfatat. E o suferinta pe care se pare ca nu poti s-o intelegi.

| DonJokeru a răspuns (pentru IloveME):

Proasto poti sa ai toti banii din lume daca sufletul tau ramane tot amagit si nu-l mai poti amagi cu cine stie ce substante......Degeaba ai banii daca nu ai liniste.

| IloveME a răspuns (pentru DonJokeru):

Prostule eu am spus sa se multumeasca cu ceea ce are si sa spere la un viitor mai bun!

| BrokenArrow a răspuns (pentru IloveME):

Asta e o prostie. " mulţumeşte-te cu ce ai"? Serios? Asta e deviza ta in viaţă? Dacă ceva merge prost, resemnează-te? Pentru că sunt alţii care o duc mai rău decât tine? Bullshit. Dacă nu-ţi convine un lucru din viaţa ta, schimbă-l! Nu te mângâia cu gândul că " alţii o duc mai rău".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Du-te la biserica, vorbeste cu preotul

| AtateaConditii a răspuns:

Cum faceti baie in camera? De ce nu faceti la baie? Cat despre pereti ar putea fi vopsiti. Cat despre tatal tau daca numai de bautura se tine nu poti sa il opresti esti doar un copil, doar daca il poti face sa simta partea negativa consumand alcool. Daca s-ar face curatenie ca lumea in casa ta sigur ar arata ok. Orice casa indiferent de mobila daca ar fi in stare buna si curata ar arata bine.

| michelia a răspuns:

E trist ce ai povestit tu aici mai ales ca multe nu se pot schimba.
Tatal cu cel putin, clar e iremediabil, cu " tabieturile " lui cu tot.
Mobila noua e greu de cumparat ( oricum ai una decenta din cite spui), dar un ambient placut se mai poate face.
De ce stau hainele alea aruncate peste tot? O camera care nu e ordonata te oboseste si da impresia de mizerie chiar atunci cind nu e.
Ia tu initiativa daca bunica e prea batrina s-o faca ea si incearca sa tii mai aranjata cit de cit camera. Daca are un aspect dragut un timp, le va impune si celorlalti sa pastreze ritmul.
Chiar daca nu ai camera ta, fa-ti un mic colt al tau in care sa simti intimitatea : o etajera cu obiecte personale la care tii, ceva de decor, o jucarie de plus( chiar daca esti baiat) o floare vor schimba decorul camerei si starea ta de spirit.
La baie e iarasi o problema comuna care trebuie rezolvata cu concursul tuturor: curatenia! Asta e obligatorie, altfel va imbolnaviti cu totii.
Esti inca mi si pina o sa pleci de acasa mai e ceva vreme.
Da tu niste semnale in casa, nu te mai compara cu altii ( si asta te face nefericit ) si cauta in jurul tau acele putine satisfactii care totusi sint.
O sa te simti mai bine!

| gingergirl1 a răspuns:

Of,imi pare rau de ce ti se intampla!
Dar poti sa aranjezi si tu toate cele sauuu vorbeste cu mama ta sau cu bunicii tai daca zici ca tatal tau e cum e...si zi-le ca nu mai suportihappy
Succes!

| Dizzyz a răspuns (pentru gingergirl1):

Am vorbit cu toti.Mai mult nu am ce sa-ti zic

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Imi pare rau pentru tine. Vorbeste cu mama sau tatal tau ca nu mai suporti sau chiar cu buncia.P, apa

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau. TOTUL, nu poti schimba, ca nu poti schimba si viata parintilor tai. tu, poti doar sa pastrezi curata patratzica ta : camera in care locuiesti, bucataria, locul in care tu faci baie. - bine, asta presupune un pic de munca din partea ta, si mai putine jocuri pe calculator. - ca tu acolo fugi de realitate. Daca vrei sa schimbi ceva in familia ta, incepe cu tine. Si incepe asa : sa crezi in tine, si in viitorul tau. Iti spun asta, pentru ca m-am uitat in intrebarile si raspunsurile tale anterioare.
Te pup, si-ti doresc ca la anii tai, sa ai putere si vointa sa vezi ce ai bun in jurul tau si in tine, si sa folosesti asta.

| Dizzyz a răspuns:

Scuzati greselile de scriere.

| Dizzyz a răspuns:

Am invatat sa ma obisnuiesc.Am 13 ani insa la adolescenta daca nu se schimba comportamentul tatalui meu, si tot din casa asta, VOI SCHIMBA EU CUMVA!

| Dizzyz a răspuns:

Voi sterge intrebarea.Nici nu stiu de ce am pus-o!

| michelia a răspuns (pentru Dizzyz):

Chiar daca ai sters intrebarea, problema ramine. Abandonezi mereu asa usor? Te lovesti de critici si neputinta si in viata ta si aici, ca peste tot. Lupta-te!

| tears a răspuns:

Ami pare foarte rau pentru situatia ta. Eu cred ca ar trebui sa discuti cu familia ta macar sa ancerci nu?

| blackworld a răspuns:

Trebuie sa te multumesti cu ce ai

| R4y4n a răspuns:

Imi pare foarte rau de tine dar pot fi mai multe decize daca ai iubita si ai peste 16-18 ani poti incerca sa vb cu parinti ei despre situatea ta daca tar putea lua in grija nu in sensu sa dormi cu ea in camera si vara sa muncesti pentru a face ceva asta e sfattul meu pentru cu asa tata nu are rost sa ii faci nimica happy.

| R4y4n a răspuns:

De la raspunsu lui Fan4ever... pot sa si pleci din casa accea sau sa plecati sa il lasati pe tatal vostru in urma si sal uitati happy nu merita sa traesti cu asa tata big grin

| DonJokeru a răspuns:

Daca ti si frica de tatal taunu e bine. Calca peste ce urmeaza o data si fa ce crezi tu ca e mai bine sa opresti viata asta. Cand arunca pe perete cu mancare sau face scandal ia ceva in mana cu tupeu fara sa te gandesti la consecinte si calmeaza-l.

| IloveME a răspuns (pentru DonJokeru):

Prostule poate fi mai rau! are 13 ani! la 13 ani sa-i faci asta unui parinte, mananci u mancarea de pe pareti!
Ce destept esti u!

| NakedTruth a răspuns (pentru IloveME):

Prea-cinstita doamna... domnisoara. fata ect.
Pana si numele tau de TPU spune ce gandesti (egoista) si de aceea vezi-ti de treaba ca tu nu ai treut prin astfel de mom ca sa vezi ce inseamna sa iti doresti iubire parinteasca si dupa tine sa sew dea cu mancarea prin camera... multumiom totusi pentru inceracarea de a ne arata ca de fapt "TRAIM BINE!"

| IloveME a răspuns (pentru NakedTruth):

Nu judeca,fara sa stii! egoista chiar nu sunt!
En fin nu are rost, sa ma cert cu tine! nu te cunosc, nu ma cunosti!
Mda si pentru ca se vorbest de iubire parinteasca, eu sunt fata orfana!
De aia spun, acum sa se multumeasca cu ce are si pe viitor sa aspere la un viitor mai bun!
Chiar nu vad unde gresesc! i-am dat sfatul pe care l-am si il urmez!

| DonJokeru a răspuns (pentru IloveME):

Prostanca! mori sarac si batut in cap de altu? Inseamna ca nu sti ce vorbesti. Gandeste-te putin. Sau tu esti de parerea asta? Daca cineva isi bate joc de tine tu ce faci? Lasi sa fi calcat in picioare de cineva mai ales fiind tatal tau! Nebuno!

| NakedTruth a răspuns (pentru DonJokeru):

Cam asa ceva...

| IloveME a răspuns (pentru DonJokeru):

Copilulu ala are 13 ani, c sfat as putea sa-i dai? Sa plece de acasa, daca spune ca nu se poate vorbi cu tatal lui! cea care trebuie sa ia o decizie e mama lui, el inca nu are 13 ani!
Da-i tu unul mai bun desteptule!

| DonJokeru a răspuns (pentru IloveME):

Cred ca sa abreviat de la subiect oricum deja ne certam in scris. Eu stiu ce inseamna. Nu chiar cum zice acel copil doar cam in aceeasi masura. Dea aceea stiu ca la ce am zis eu, sunt si consecinte da le suporti daca vrei sa iti atingi scopul. Si cu plecatu deacasa? aia nu cred ca sti tu ce inseamna. Da eu pot sa iti zic ca stiu. Si nu vorbesc tampenii cand vorbesc despre ceva crede-ma.

| IloveME a răspuns (pentru DonJokeru):

Nu spun ca vorbesti tampenii!
Nu stiu zau cine a avut mai grea viata! vad normal ca mama copilului sa deschida ochii si sa-l trimita undeva pe taicas-o ca singurul lucru care face e sa le faca viata amara la toti din casa aia! noi incercam sa fim cu el, sa-l ajutam, dar cum?
Ia zi u ce as fi putut sa-i spun unui copil de 13 ani,daca el spune ca a vorbit cu maicasa,cu bunicasa si cu taicas-o si lucrurile stau la fel? Eu cred ca este mai bine ceea c i-am sp,decat un fugi de acasa sau un omoara-l! gandeste si tu!
Spui ca ai trecut si tu prin asa ceva! o experienta proasta din cate vad! i-ai recomanda acelasi lucru!
Cred ca inainte sa te iei de mine,cel mai bine ar fi sa-i dai tu sfaturi, daca crezi ca ale mele nu sunt bune! Si te rog nu ma mai jigni, incerc sa vorbesc frumos cu tine!
Chiar nu sa deviat deloc de la subiect! Si ca sa nu ne mai certam, chiar te rog sfatuieste-l tu pe baietel sa vad, daca o faci u mai bine!

| DonJokeru a răspuns (pentru IloveME):

Nu mai are rost. sad Tui deja ai luat-o ca pe un duel....care il sfatuieste mai bine? Sau cum ai zis mai sus "hai dai tu sfaturi" si sa iti mai zic un lucru tu ai aratat ca dai sfaturi. Eu nu am dat sfaturi. Mi-am spus parerea. Si sti de ce? ca sfaturile bune nu le gasesti pe internet si pe site-uri de socializare. Si scuza-ma ca te-am jignit.

| kalis a răspuns:

E o situație mai delicată. Presupun că mama ta stă doar pentru tine acolo. Sau că-i e frică de tatăl tău. Ar fi bine ca tu să înveți, facându-ți dingur un rost în viață, dacă zici că doar mama te susține. Fuga, după părerea mea, nu-i o soluție. Cine știe ce și se poate întâmpla. Dar atâta timp cât ai o casă, mulțumește-i lui Dumnezeu. Poate o să-ți schimbe ghinionul, dar asta nu se întâmplă bătând din palme. Nu cred că poți schimba asta într-un fel.

| Dizzyz a răspuns (pentru kalis):

Eu nu mai cred de mult intr-un dumnezeu

| kalis a răspuns (pentru Dizzyz):

Foarte nașpa. Să fiu sinceră, nici eu nu-s mare fană a Religiei, dar trebuie să crezi în Dumnezeu. Orice ar fi.

| NakedTruth a răspuns (pentru Dizzyz):

Uite aici nu putem discuta foarte multe lucruri concret... daca vrei te-as putea ajuta
uite id meu... daca vrei putem vorbi acolo ca aici nu tuturor le pasa doru_dragonu.haha@yahoo.com