| anonim_4396 a întrebat:

ATENTIE : pregatitiva sa cititi mult si sa observati multe greseli! OK,deci au trecut cateva luni de cand am inceput liceul in Coreea. Nu e cine stie ce filozofie scoala aici,doar ca este nou pentru mine,si orele mele de somn sunt putine,credeti-ma,putine,dar cu toate astea ma descurc extrem de bine. Problema, totusi, este urmatoarea : imi place tare mult de un baiat din anul 2! E dragut,respectos,inteligent s.a.m.d ca il deochii daca mai continuu. Oricum,pe langa toate cele mentionate mai devreme,el e si unul din elevii care deseori cauzeaza probleme prin scoala. Intarzie la ore sau ba chiar nu vine deloc(fabar nu am cand are el timp sa invete si de la cine isi i-a el notite O.o),fumeaza pe holurile scolii cateodata,le raspunde inapoi profesorilor,se i-a de unii copiii,v-ati prins voi de idee. Am stat in preajma lui doar de cateva ori,cu ocazia unei prietene care trebuia sa vb cu el,insa nu am vorbit cu el sau ceva. Chiar ma gandesc sa,nu stiu, ma duc sa confesez(nu stiu daca e cuvantul bun dar chiar nu imi vine pe moment alt cuvant in romana cu acelasi sens, daca va ajuta incerc in engleza : to confess to him). Totusi 2 lucruri se pot intampla daca ii spun ca imi place de el(si e pierdere in ambele situatii) : 1.sa ma cam faca de rusine in fata scolii atunci cand ma refuza 2. (Doamne da sa) sa imi spuna ca,da,ar vrea sa iasa cu mine s.a.m.d insa s-ar putea ca automat sa imi dea si mie din obiceiurile lui proaste cu chiulitul,fumatul etc sau cel putin sa isi schimbe oamenii parerea despre mine. Acum cu obiceiurile lui nu e problema,ca nu ma las eu influentata chiar asa de usor insa problema ramane,cum fac sa ii zic ca imi place de el? Sa ma duc pur si simplu si sa ii spun? Cum fac? AJUTOR! cum sa ii spun? ceva idei? Si inca ceva,eu aici stau cu matusa,ei cum sa ii spun toate chestile astea? nu de alta dar ea e tipul ala de femeie traditionala,si ma tem ca daca ii spun si se supara sau ceva, ii spune tatei si ma va trimite inapoi in Romania. HELP! AJUTOR!
DAU FUNDA, SI PUPICI SI IMBRATISARI SI CE VRETI VOI DOAR SA MA AJUTATI!
P.S.: scuzati-mi greselile de scriere si eventual categoria daca e gresita.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu la probleme de socializare mă gândeam când am scris cele de mai sus, ci la ceea ce orientalii numesc (în traducere engleză) „loosing one's face".
Așadar, dacă nu riști asta, ai putea să-i dai de înțeles că interesul tău spre el e ceva mai mare decât o simplă conversație între cunoștințe.
În general, eu cred că e bine în viață să te ghidezi după chestia aia care sună cam așa: mai bine să regret ce am făcut, decât să-mi pară rău că n-am făcut-o!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

El e „localnic"? Cred că da - așadar sfatul meu este să te abții; s-ar putea ca în cazul în care acționezi pripit „să-ți pierzi fața" (loose one's face) și să regreți pe urmă tot timpul decizia luată. Ai răbdare, învață cum se poartă tinerii de acolo, încearcă să te informezi de pe forumuri specifice de expați (de preferință anglofoni) care trăiesc acolo asupra cutumelor locale.
Repet: orientalii au cu totul alte reguli în ceea ce privește socializarea față de societatea în care ei crescut și ai fost tu educată.

| SweetMinion a răspuns (pentru mihai69):

Nu am problem cu socializarea avand in vedere ca eu mi-am petrecut fiecare vara aici si ca si eu sunt unul dintre acei orientali, cel putin jumatate orientala(?). Problema mea sta astfel : daca sa ii spun sau nu, daca sa mai astept sau nu sau daca sa il las pe el sa faca the first step(scuze, nu stiu cum vine in romana).

| mihai69 a răspuns (pentru SweetMinion):

Nu la probleme de socializare mă gândeam când am scris cele de mai sus, ci la ceea ce orientalii numesc (în traducere engleză) „loosing one's face".
Așadar, dacă nu riști asta, ai putea să-i dai de înțeles că interesul tău spre el e ceva mai mare decât o simplă conversație între cunoștințe.
În general, eu cred că e bine în viață să te ghidezi după chestia aia care sună cam așa: mai bine să regret ce am făcut, decât să-mi pară rău că n-am făcut-o!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Negativ.

| Iyulia3712 a răspuns:

Eu zic sa nu ii spui tu nimic, ci doar sa stai mai mult pe langa el si daca e asa rau cum spui, automat ar trebui sa fie si indraznet nu? Deci ar trebui sa iti spuna el primul. Oricum eu te sfatuiesc sa nu ii spui nimic, cel putin deocamdata.