| qBijuuBlack a întrebat:

de un timp nu ma mai inteleg bine cu parinti si bunici. ei ma enerveaza urlu urla si ei. nu ma lasa sa fac nimic singura (trebuie sa ma ajute mereu) chiar nici sa tai salam. nu ma mai lasa sa ies afara. ce sa fac ca sa ma inteleaga si pe mine ca am 15 ani. CEL MAI BUN RASPUNS PRIMESTE FUNDA!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca esti inca un copil.Au dreptate.Si-au dat seama ca inca nu stii sa te descurci singur.

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Pai e foarte normal ce fac cu tine.
ai 18 ani sa fi de capu tau? nu! si atunci se vor interesa unde te duci si ce faci.
Pana cand no sa fi la casa ta cu banutu tau asa sunt parintii.Numai urla si n-o sa mai urle nu dai dovada decat ca esti un copil inganfat

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| LanaDelRayFan a răspuns:

Inteleg ca vor sa te protejeze, dar nici sa tai salam? rolling on the floor). Intelege-i si pe ei ca incearca sa te protejeze.Si nu mai urla la cei care sunt mai in varsta decat tinewinking.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draga.
tu acum esti in etapa de trecere : de la copilarie la maturitate, care dureaza cativa ani. Tu si ai tai inca nu stiti cum esti : copil sau fata : ei te vor si copil, dar asteapta sa te porti si ca om matur.
Uite ce cred eu ca ar folosi : sa le faci mici surprize : iti faci un pic de curat in camera / dulap. Speli 2-3 vase. faci o praji, cand nu te vede nimeni, si fara ajutorul lor.
Faci mamei/bunicii ceva cadou dragut.

Ideea este ca sa faci ceva util, fara sa te bata ei la cap, si prin asta sa le arati ca tu chiar incepi sa fii o fata pe care sa se poata conta.

Te-am tzucat. Si nu mai striga la ai tai, ca nu rezolvi nimic asa. Doar tensionezi atmosfera dintre voi.

| kiduţa18 a răspuns:

Părinţii şi bunicii tăi te iubesc şi încearcă să te protejeze cum ştiu ei mai bine. Poate uneori ţi se pare că sunt demodaţi sau prea stricţi pentru vremurile astea. Dar, gândeşte-te că-ţi vor binele! Ai putea să discuţi cu ei să-ţi dea puţină libertate, gen să te lase afară. Dar, nu abuza de libertate şi arată-le că eşti destul de responsabilă încât să nu profiţi de bunătatea lor.