| alindragoi101 a întrebat:

Salut, a trecut cineva peste o despărțire care s-a terminat cat de cat ok, fara block sau certuri, doar discutii despre motiv si despre faptul ca ar trebui sa mai încercați. Dar ai fost refuzat ca ea voia timpul ei si spatiu pentru a-si realiza planurile si sa lucreze la ea? a mai mentionat ea ca deocamdată nu se crede instare de o relatie si ca trebuie sa se vindece, dar nu crede ca m-ar mai vrea. Vorbesc despre o relație in care eu am facut tot ce am putut si am ajutat o foarte mult, dar ea nu se simtea pe parcurs destul de buna pentru mine, asa ca într o zi a pus punct probabil dupa săptămâni sau chiar mai mult in care se gândea la alegerea asta.
Chiar daca stiu ca vrea sa devina mai buna, ma doare fiindcă a spus ca sunt un baiat bun dar amintiriile si durerea o face sa nu ma mai vrea si ca in momentu ala numai simte nimic pentru mine, chiar daca imi spunea sa nu-i mai trimit tiktok uri despre relații, ca o doare, si se simte precum "o curva" ca renunțá la relație și nu lupta, si chiar asa s-a uitat la toate si nu m-a blocat, m-a rugat sa ma opresc.
Dupa toate astea cred ca am gresit ca am mai încercat si am mai îndepărtat o putin, după asta i-am dat un mesaj lung ca ii vreau tot binele din lume si ca merita sa fie fericita cu sau fara mine si sper sa realizeze tot ce isi propune si ca eu sunt mandru de ea.
Apoi i-am spus ca o sa lucrez la mine si i-am spus si planurile mele.
Acum incerc din greu sa nu-I mai scriu, abia a trecut 2 zile no contact, a trecut doar o săptămână de la "despărțire " ea ii spunea o pauza, și niciodata nu o îndrăznit sa spună "ma despart de tine" doar mà ruga sa I dau timp si spațiu, o lasam in pace, chiar ii dadeam fiindcă aveam o relație de 1 an si știu cate are pe cap, dar de fiecare data când mentiona ca nu crede ca m-ar mai vrea durea ca naiba si nu puteam sa nu încerc s o conving, am învățat ca ar trebui s o las indiferent de ceea ce zice, sper ca nu I prea târziu.
Voi ce credeți? Eu as vrea s-o recastig candva chiar dacă știu ca o sa dureze ceva pana se vindeca.
Credeți că în genul acesta de separare ar funcționa no contact sau sa-i arat din când în când ca o susțin, o motivez și ii dau sfaturi cu privire la realizările ei, de exemplu are sala, examenul teoretic pentru permis peste o săptămână, ma gândeam sa ma duc s o vad dar fără sa ma apropii de ea sau sa vorbesc, doar sa mi vadă prezenta, astfel încât peste ceva timp sa își dea seama ca am iubit o mult și ca o aștept.
Iar în 3 săptămâni e ziua ei, mâine faceam 1 an de relație.
Astea sunt evenimentele importante deocamdată.

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Fii ferm. Ia exemplu de la Al. Lăpușneanu și zi-i: Dacă tu nu mă vrei, eu te vreau!
Ei comedie! Ce e după ea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa ce simti, cred ca te apreciaza, chiar daca nu are chef de relatie.
In experientele mele am pus orgoliul si ratiunea mai sus de 'sentimente' (nici n-am prea avut, recunosc), dar gandind la rece, din exterior, cred ca e mai ok sa stai dupa ea, decat sa te abtii sa o contactezi.
Din cate am vazut, multe fete cedeaza, cand vad ca baiatul chiar le sustine mereu, indiferent cat il refuza.
Eu n-as face asa ceva, dar... de regula functioneaza.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu cred asa: nu mai e atrasa de tine si nu te mai vrea.
Dragoste cu sila nu se poate.
E posibil sa i se reaprinda calcaiele cand o sa te vada cu alta fata pentru ca asa se intampla in majoritatea cazurilor. Dar daca nu se intampla asta, inseamna ca nu aveti niciun viitor si mai bine sa va rupeti de tot acum. O sa gasesti pe cineva care sa fie exact cum vrei tu

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu ca om nu suport prea multa drama. Ma baga in ceata si mai tare adanceste problema. Daca nu ii convine, da-i papucii si la revedere. Adica, nu ti se pare ca mai tare te apasa pe cap cand auzi abureli de genul?

| ioana748 a răspuns:

De ce nu cauti o fata care sa doreasca sa fie cu tine?
Nu ti ai dori sa fii apreciat si respectat?
De ce sa doresti pe cineva care nu te doreste?
Exista o explicatie, anume o rana de abandon.
Tu asa functionezi, insa nu este sanatos.
Uite si tu ce ameteala.
Linisteste te si invata sa ti stii propria valoare chiar daca candva ai fost devalorificat.
Cine doreste sa plece, drum bun si sanatate.
Toate cele bune,

| Miruna333 a răspuns:

Femeia ti-a spus de atatea ori ca nu te mai vrea dar tot ai insistat. Acolo ai gresit. Cand un om nu te vrea, cu toate ca tu il vrei, lasa-l sa plece. Nu mai tine cu dintii de el, asta nu aduce bine nimanui.
Nu, respectai-i dorinta si nu o mai contacta. Nu o face pentru tine, doar pentru ca tu crezi ca iti va mai da o sansa. In niciun caz, ai sufoca-o. Esti ca un catelus care cerseste atentie si vrei sa ii arati cat de multi tii la ea. Total gresit. Detaseaza-te de sentimente si vei vedea cat de mult greste, priveste situatia realist

| hipotronic a răspuns:

Salut! Nu cred că putem câștiga sau recâștiga pe cineva. Cred că putem doar să încercăm să înțelegem pe cât posibil un comportament, o poveste a unui om, ce îl determină să facă asta.

Așadar pare o situație clasică în care fata e dezorientată și nu știe exact ce vrea, iar de aici putem să ne gândim la foarte multe scenarii ipotetice cu un oarecare sâmbure de adevăr.

Spre exemplu ar putea să fi cunoscut pe altcineva, ar putea să te fi cunoscut mao mult și să-și dea seama că nu rezonați atât de mult pe cât și-ar fi dorit ea, iar dacă e așa chiar e de înțeles pentru că nu alegem noi cu cine rezonăm mai mult și cu cine rezonăm mai puțin.

Pe de altă parte ar putea ca pur și simplu să nu știe ce vrea, să fie instabilă emoțional, poate chiar să sufere de o formă de bipolaritate sau o altă condiție.

Cert este că cel mai inteligent lucru pe care ai putea tu să-l faci at fi să încerci să devii prietenul ei, omul față de care se simte în siguranță să de arate pe ea așa cum poate nu-și dă seama că e nici de una singură.

Nu spun că nu ai încercat să faci asta, eu doar spun că felul în care o faci contrează cel mai mult, pentru că dacă ai s-o tot întrebi, dacă ai să tot insiști, asta nu va da roade.

Așa că eu cred că ai șanse mari să afli ce se întâmplă cu să dacă reușești să schimbi strategia devenind prietenul ei cel mai bun (atenție să nu confunzi cu friend zone) pur și simplu reușești să fii acolo când are cea mai mare nevoie, uitând parcă de relația care a fost între voi, iar lar la un moment dat când îi vei câștiga încrederea (apropo de câștigat) îți va spune ea ce s-a întâmplat fără să o mai întrebi tu, rezolvând un puzzle despre sine împreună cu tine.