| alin1450 a întrebat:

Salut,Am 13 ani am 1, 81 metri si sunt gras, si mi-am pierdut increderea in mine ce sa fac?sadstau zi de zi numai la pc si la scoala(la scoala ma mai iau si peste picior colegi)in parc nu ies ca ori ma iau la bataie cu cineva ca sunt rau de gura daca cineva ma ia peste picior, va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| ionalexandru98 a răspuns:

E vina societatii nu a ta. Societatea noastra este una bolnava. Pe de-o parte, daca esti gras se ia lumea de tine, pe de alta parte, daca incerci sa ai un stil de viata corect, iar se iau sau rad de tine. La sfarsitul clasei a 7-a aveam 86 de kg la 1.78 si chiar eram gras. Am zis ca asa nu se mai poate si m-am apucat de sala. Acum sunt a 9-a si am 64 kg, tot la 1.78. Insa acum e alta faza. Daca ma duc sa alerg in parc de exemplu, trec pe langa vreun grupulet din asta de "smecherasi" care incep sa rada de mine. Deci oricum ar fi, societatea nu te va accepta, dar din cauza ca ea este degradata, nu tu. Trebuie sa constientizezi faptul ca sanatatea ta si corpul tau sunt cele mai de pret lucruri pe care le ai. Prin miscare si sport tu le intretii. Asa ca incearca sa faci abstractie de ce spun cei care fac doar misto de tine si fa o schimbare in viata ta, schimbare care o faci pentru tine, si nicidecum pentru ei. Incepe si tu cu activitati mai usoare. Ia-ti o bicicleta, incearca sa mergi cat mai mult pe jos, respecta doza zilnica recomandata de calorii si mananca mancaruri bogate in vitamine, proteine si fibre, dar nu grase. Evita fast-foodul si incearca sa petreci mai mult timp afara, la aer curat decat in casa la calculator.

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai vazut ce s-a intamplat cu ala de o murit din cauza obezitatii si nu vrei sa patesti la fel? Foarte bine, este cazul sa iei masuri. Degeaba iti dam sfaturi, ca ai nevoie de mai mult. Pentru inceput, ai putea sa-ti iei o bicicleta medicinala si sa-ti impui un program, si nu te pune la calculator pana nu ti-ai facut programul. Si fii atent la piramida alimentatiei, alimentele hipercalorice sunt varful, nu baza piramidei.
Guvernul american este foarte preocupat de sanatatea populatiei, pentru ca a vazut "pe pielea lui" ce consecinte are obezitatea, asa ca are o gramada de sfaturi bune, pentru cine asculta: http://www.choosemyplate.gov/healthy-eating-tips.html
Dupa ce termini programul sportiv, ne putem intalni la un LoL, sau preferi altceva?;)

| Kaℓi a răspuns:

Nu e bine. Nu mai sta asa mult la pc, vine primavara! iesi la fotbal, la plimbare, alearga. Si daca stai mult pe scaun, ti se lateste fundul...winking
Esti inalt si poti gasi un sport de forta spre care sa ai inclinatie, haltere, lupte, sau daca slabesti, baschet. Pentru ca poti sa slabesti, toata treaba se reduce de fapt la intrebarea ce-ti place/doresti mai mult, muuulta mancare, dulce, grasa, prajita, sau sa arati si sa te simti bine?

| anonimg a răspuns:

In primul rand pune-ti la punct diformitatile caracterului, si apoi te poti ingriji si de cele trupesti. Iar daca la varsta aceasta nu incerci sa iti dezvolti mobilitatea, atunci la 30-35 de ani o sa te lupti cu mari probleme de sanatate fizica. Si nu spun ca daca vointa daca nu este pusa la lucru, aceasta va slabi.
Ce sa faci in mod practic? Te sfatuiesc sa nu mai investesti in calculator -nici timp si nici bani. Fa-ti rost de o bicicleta. Iar timpul ramas ocupa-l cu invatatul.

| danay72 a răspuns:

Nu esti singurul care trece prin aceasta situatie.Insa important e sa te concentrezi asupra ta si a sanatatii tale. Oamenii din jur intotdeauna vorbesc fie ca esti slab sau gras.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole despre problema ta.Succes.

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu asculta ce spun alții.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca menirea mea este sa invat oamenii cum sa critice constructiv criticismul lor prin criticismul constructiv al incercarii lor de a fi critici
daca iti simti sufletul un biletel sos, sparge orice iluzie ca ar exista salvare

| TPUuser199 a răspuns:

1. Nu-ti pierde increderea in tine.
2. Iesi pe afara. De cand a venit primavara eu una ies mai mereu, si ne face bine aerul curat.
3. Stai cu prietenii, iesi la un fotbal, ceva, practica o activitate.
4. Nu-i mai baga pe 'prietenii' care te insulta in seama. Lasa-i sa vorbeasca! Arata`le ca nu iti pasa!
Si nu te mai gandi la asa spusele `defecte`. Gandeste`te si la calitati.
Succes!

| alezander12 a răspuns:

Daca nu te iubesti pe sine, cum ar putea s-o faca cei din jur? Vezi si tu ca sunt multe metode sa slabesti si nu sunt deloc complicate! Succes

| izabela202020 a răspuns:

Pai n-ai ce sa faci decat sa ti regim

| alin1450 explică:

Mersi,ca m-ati ajutat toti.

| Giza_Paul_1992 a răspuns:

Iti recomand sa nu te gandesti foarte mult la problema asta, gandindu-te mereu ca "esti gras, esti prea inalt, esti prea conflictual" nu faci decat sa adancesti depresia si distantarea fata de societate. Iti recomand sa lucrezi putin la auto-control pentru a deveni mai social, si sa incerci sa gasesti activitati in-door pentru a scapa de kilogramele in plus. Incearca sa stabilesti o dieta stricta, si sa renunti la alimentele bogate in grasimi, precum si la cele sarate sau cu mult zahar. Redu din timpul acordat calculatorului si incepe sa joci baschet sau handball. La inceput iti va parea greu, e logic, dar cu o vointa de fier si cu multa munca vei reusi. Pentru orice alt sfat sau ajutor, iti stau la dispozitie.

| Ion_Andrei_1977 a răspuns:

Incearca sa eviti oamenii care e jignesc si incearca sa nu ii mai bagi in seama deoarece vor realiza (sper) ca vor vorbii singuri, ce daca te iau peste picior? Inseamna ca nu au (bun-simt) si ca sunt nesimtiti! Sper ca ti-am fost de folos!