| vikvikhbk a întrebat:

Salut am 13 ani si am o sora mai mare de 15 ani pe care nu o suport. Incerc sa ma port cat mai frumos cu ea i-am cumparat o geanta pentru banchet orice isi putea dori de la mine si se poarta mizerabil cu mine in continuare si ma face sa plang din orice ma bate daca o lovesc din greseala ma descurajeaza si plang din absolut orice cand ascult muzica imi inchide boxele si pune porcariile ei de house dance si rap se incuie in camera si daca intru ma bate din nou imi face viata un cosmar ii minte pe parinti si da vina pe mine pentru orice face. Ma ajuta cineva sa scap de toate problemele de mai sus? va rog puneti raspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Incearca sa adopti un comportament mai distant fata de ea.Indeparteaza-te pentru cateva zile,nu ii mai da atentie,daca ai camera ta stai mai mult in ea, cauta-ti alte preocupari, si cu siguranta ea va face primul pas catre tine.Succes.

12 răspunsuri:
| airam a răspuns:

Cea mai buna modalitate de a scpa de asta este sa o ignori pur si simppluthinking am impresia ca ori e complexata de ceva ori e prea tampitahappy

| Minks a răspuns:

Kill her, save the planet.

| Gabriel1 a răspuns:

Cheam-o pe Supernanny sau consulta un medic de familiehappy

| Ralu_7317 a răspuns:

Buna, pentru inceput, intreab-o de ce se poarta asa cu tine, si spune-i ca te deranjeaza, si incercati sa gasiti lucruri comune care sa va placa la amandoua, de ex. baietii, sau orice alte chesti, care le plac fetelor, bafta big hug funda?

| Sky_6013 a răspuns:

Pai in cazul asta ar trebui sa discuti cu ea si sa ii spui ce simti sau cred ca e cel mai bine sa discuti cu parintii tai.
Ar fi bine sa nu o mai bagi in seama. Pur si simplu fata de ea inchide-te in tine. Incearca sa iesi mai mult cu prietenii si sa petreci cat mai mult timp cu putina departe de ea.
Nu mai incerca sa intrii in camera ei sau chestii de genu', iar in cazult muzicii ar trebui sa faceti un program dupa ore in care sa ascultati fiecare un anumit timp.

Sper ca te-am ajutat. Paa happy

| AlexTbK a răspuns:

Incearca sa o ignori cat mai mult posibil! daca nu merge...cauta dovezi si spune-le parintilor. BaftA

| DemonROW a răspuns:

Si eu am o sora... doar ca la mine e geamana( frate si sora) daca am crescut amandoi. la scoala amandoi in clasa etc. se comporta destul de bine cu mine si ne aparam unu pe altu.
Cred ca ar fi bine sa o santajezi cu ceva... sa te lase in pace cat mai cresti si incearca sa fii mai barbat riposteazahappy

| Deutza4747 a răspuns:

Incearca sa comunici cu ea frumos, sa nu o deranjezi, in nici un caz sa nu te razbuni pe ea! si daca nu merge cu frumosul date pe langa parinti si fai sa-si faca o impresie buna despre tine si daca asa nu merge pai du-te la ea enerveazo fa-o sa te bata si filmeazo sau inregistreazo daca nici asa nu merge pai va trebui sa mai astepti cativa ani si cu anii va veti intelege. Si eu si sora mea ne certam cand eram mai mici dar cu timpul am ajuns sa ne aparam una pe alta sper sa te descurci happy

| Ruxuletz a răspuns:

Parerea mea e sa stai de vorba atat cu parintii cat si cu ea. Spune-le fara sa stie de tot ce se intampla. Cere-i surorii tale sa stati 5 minute de vorba sa iti spuna ce o deranjeaza la tine,totusi,sunteti surori, trebuie sa faceti ceva in privinta asta. Daca tot nu functioneaza si parintii nu iau masuri,incearca sa o ignori pur si simplu, nu ii mai da atentie,las-o in lumea ei, gaseste ceva de facut departe de ea, iesi afara cu prietenele, razi...incearca sa uiti happy. Succes!

| Diana_2379 a răspuns:

Pai in cazul tau este greu dar am o solutie simpla nu o baga in seama nu mai intra in camera ei si cand da vina pe tine in fata parintilor incepi sa plangi si le spui ca nu tu ai facut acel lucru

| Catalinaaaa_4517 a răspuns:

Nu`i mai vorbii. Trateaz`o cu indiferenta, dupa cum stii indiferenta doare cel mai tare. Cnd` iti zice ceva` nu te contrazice cu ea oh go on. Spune ca ea si fa` ca tine` si de acum inainte cand face un rau cat de mic` du-te si explica-le parintilor` ce s`a intamplat happy!

| vikvikhbk explică:

Bah fratilor is baiat