| ROZzMania a întrebat:

Am 15 ani si pur si simplu nu mai suport societatea in care traiesc! Am niste rude ( evident inculte) care cred ca munca de la tara trebuie practicata de toti! Eu sunt mai cu scoala,mai cu note bune si sunt impotriva exploatarii muncii si-mi doresc sa ajung un om in inalta societate,dar de fiecare data cand ma intorc de la scoala(locul unde ma regasesc) intru in lumea prostilor.Ce sa fac? Oamenii astia stau cu ideea lor.Spre exemplu vara aceasta toata lumea va merge cules,la adunat si trebuie sa fiu prezent, chiar daca nu-mi place. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| anton7 a răspuns:

Incearca sa le explici ca tu esti inca mic si nu iti place sa muncesti din greu de accea vrei sa inveti ca sa ajungi cineva in viata. Si asa cred ca va merge.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa nu ajungi un trantor cand cresti si prinzi vechime de viata probabil ai 15 ani e normal sa faci treaba dupa aia pleci cand ai sansa la oras.

| yekto a răspuns:

Vad ca ai premiat raspunsul care a fost pe placut tau(nu ca as scrie pentru fundite big grin).
din pacate pttine o sa fii nevoit sa participi la acele munci. crede-ma ca nu te vor dobora, din contra vei deveni mai puternic. si apoii sa nu-ti inchipui ca ajungi un om din "inalta societate" stand prin biblioteci ba din contra - muncind din greu. si te vei mentine acolo la fel, prin munca asidua,
si sa vb asa despre familia ta? nu prea iti da valoare. asteapta macar sa pleci de acolo, sa nu mai manaci din mana "prostilor". si nu uita ca mari personalitati ale culturii noastre vin din acelasi mediu.
succese

| WalterWhite a răspuns:

Nu te lasa doborat de ideile lor, urmeaza-ti propriul drum orice ar fi.

| andrw1929 a răspuns:

Explicale ca esti destul de mic... si urmeazati instinctul! Succes!
Toate cele bune!

| ICHBalexnunu a răspuns:

Multi au problema asta, din fericire eu nu happy dar intorcanduma la tine cred ca este foarte greu sa te intelegi cu ei pentru ca ei asta stiu sa faca cum oameni acum 20000 de ani aprindeau focuri si ceopleau bunici si parinti nostri fac cam la fel (cei de la tara {fara vreo jignire}).
Incearca sa le explici si dui sa vorbeasaca cu profesori tai sa le spuna ce bine inveti si din astea si ca nu ar trebuie. Sa te lase asa de izbelistesi...
Ce ti se intampla daca nu te duci la cules(te bat ce? eu am 14 sunt din Buc. Si nu imi fac nimic daca nu vreau sa arunc gunoiu(fiecare cu problemele lui stiu ca asta este cam superficialalaughing )
Daca te lasa sa inveti si te mai duci si la cules nu ie nimic asa de rau dar daca iti spun ca scoala e o prostie si din astea sunt cam inculti!
Sper ca te am ajutat si in 2 ani si ceva se termina totu faci ce vrei unde vrei...

| ICHBalexnunu a răspuns (pentru ICHBalexnunu):

A, si nu te lua dupa ei si sub nici o forma nu cobora la acel nivel!
Fi tare (zile niste cuvinte din astea de,, scoala" ca sa ii ametesti si o sa zica asta-i nebun mama si cam atat!

| Clementin a răspuns:

Buna. E vara, n-ai scoala si probabil nimic mai bun de facut. Ia-o ca pe. mersul la sala. La urma urmei, munca n-a omarat pe nimeni. Succes