| nustiu300 a întrebat:

Salut! Am 17 ani, locuiesc cu mama mea într-o zonă rurală și ține un miel în casă de 3 luni. Țin să precizez că ține mielul în singura cameră pe care o avem și în care stau eu, sora mea și mama mea. De 5 ani de zile ține și câini tot în aceeași cameră de care am vorbit mai sus. Problema este că, câinii ei și mieii pe care i-a avut, i-a ținut în aceeași cameră în care stăm toți trei și fac mizerie. Are deja 5 câini adulți iar acum a fătat o femelă 5 căței dar îi ține pe hol și fac o mizerie de neimaginat. Pute ca dracu. Să nu mai spun că în fiecare an, din 2019 până în 2024 a făcut același lucru: a ținut câini în casă, și-au făcut nevoile peste tot și am fost nevoiți să stăm cu ei la masa de paște, crăciun și revelion. Dacă îi spun să facă ceva cu câinii, începe să țipe la mine, la sora mea și devine violentă. Din cauza asta nici nu mai pot să dorm bine noaptea pentru că miroase a urină în cameră și a excremente de oaie și de câine. Am avut leucemie acum 14 ani, din cauza asta am avut și cancer la plămâni și nu pot să suport mirosurile astea. Ce pot să fac în situația asta?

4 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Nu curata nimeni dupa animale? Animalele de ce nu sunt sterilizate? Vorbeste cu mama ta sau ia tu legatura cu medicul veterinar din sat, asa sa vor inmulti de inca 10 ori. De vina este mama ta, nu acele animale nevinovate. Cauta sa stai cu alta ruda.

| Madaxo97 a răspuns:

Mama ta nu este normală la cap, înțeleg ca iubește animalele dar nu așa se procedează cu ele, dacă stați la țară în zona rurala poate sa le construiască în curte adăposturi separate, cum naiba sa stea în aceași casă cu ele, să facă caca peste tot, e nebună. Cheamă poliția, vezi dacă pot face ceva, dacă nu, trebuie convinsa într-un fel, cum sa țipe la tine si sora ta si sa devină violenta? Pai ei îi pasă mai mult de animale decât de proprii copii? Suna la protecția copilului atunci.

| nustiu300 explică (pentru Madaxo97):

Aș suna la protecția copilului dar eu am handicap grav de gradul 1, mama mea fiind asistentul care are grijă de mine. Este posibil ca mama mea să-și piardă locul de muncă? Dacă da, atunci nu o să mai aibă bani pentru mâncare și alte cheltuieli. Acum chiar nu știu ce să fac. Am început să am gânduri suicidale de curând pentru că nu mai pot să suport mizeriile ei.

| Miranjacanela40 a răspuns:

Îmi pare nespus de rău să aud astfel de povesti, deoarece ești minor@ poți lua legătura cu protecție copilului să facă o vizită la domiciliu și să vorbească serios cu mama ta. Dar ținând cont că vei împlini 18 ani eu ți-aș spune cu toată sinceritatea să îți cauți un loc de muncă și să locuiești cu sora ta in chirie și să nu vă mai întorceți niciodată la casa bătrânească dacă mama ta nu își dă seama că îți face rău mai ales pentru faptul că ai trecut printr-un episod nefavorabil cu sănătatea. Dumnezeu să te binecuvânteze să eii decizii bune in viață.❤️