| Stefan4178 a întrebat:

Salut. Am 2 intrebari ciudate. In primul rand, cum se numeste aceasta "ruda de familie": Bunica mea are un frate din alt tata dar cu aceeasi mama, fratele ei (mai tanar decat bunica mea) are o fata de varsta mea, 18 ani, e prima data cand ne vedem si ne cunoastem la varsta asta. Si in al doilea rand, imi place mult de ea. E ok? Nu vreau o relatie. Stiu ca e foarte ciudat si gresit sa ma gandesc la asta, dar nu stiu ce vreau, ma atrage ceva la ea foarte puternic chiar daca stiu ca suntem "rude indepartate". Ar fi ok sa ii spun?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Bunica ta are un frate VITREG ( frati doar de mama).
2. Tu si fata fratelui vitreg al bunicii sunteti veri de sange.
Este exclusa o relatie intre voi, fiindca sunteti rude de sange (putand sa aveti copii cu handicap mental sau fizic).

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude de sange de gradul V, nu stiu sa existe o denumire pentru acest grad de rudenie. Legal va puteti casatori civil.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunteti rude mai indepartate, de gradul 5, cand si legea permite chiar si casatoriile (restrictia de casatorie este doar pana la gradul 4 de rudenie).

| Yuoia a răspuns:

Tu ii esti nepot de var. Parintii vostri sunt veri "drepti" de gradul 1.