| theMUFASA a întrebat:

Salut, am 21 de ani si nu stiu ce sa fac cu viata mea. Mi-am pierdut vederea cu un ochi de cand eram mic, iar de cand am terminat scoala, cele 11 clase, nu am facut nimic decat sa stau in casa. Pe langa asta mai am si anxietate sociala si foarte posibil depresie, 80% din toate gandurile mele sunt despre s! nuc! dere si mi-e frica sa nu cumva sa o fac. Nu stiu de ce sa ma apuc, ce sa fac, acum 2 ani am fost in cautarea unui job, cum nu am lucrat niciodata nu am experienta la nimic si din cauza si problemei cu ochiul nu am fost primit si de atunci toata increderea in mine s-a dus pe apa sambetei. Mi-e frica sa mai caut un alt loc de munca pentru ca nu stiu daca o sa ma descurc sau daca nu o sa ma accepte din cauza acestor doua,, probleme,, (neavand experienta si vederea cu un singur ochi). Stau intr-un sat micut, nu am cu cine sa discut, nu am cu cine sa ies afara la o vorba, nimic, imi pierd vremea jucandu-ma si vorbind cu necunoscuti. Voi ce ati face in locul meu? Aveti vreun sfat sa-mi dati? Am fost si la psiholog si nu m-a ajutat deloc, doar pe moment am simtit o incredere in mine, dar a disparut a doua zi si s-a repetat pana cand am terminat mersul la psiholog. Nu stiu ce sa mai fac, simt ca am pierdut foarte mult timp degeaba, simt ca sunt un esec si ca mai bine as decurge la gestul mentionat mai sus, poate asa ar fi mai bine pentru mine.

1 răspuns:
| AdioTPU a răspuns:

Hai să-ți spun o vorbă: "Sinuciderea e o soluție permanenta la o problema temporara". Ai incercat sa te rogi, să te apropii de Dumnezeu? Să știi că numai El îți poate umple acel gol din suflet pe care îl simți. Daca Îl vei căuta cu tot dinadinsul, Îl vei găsi. Tu alegi.