| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 22 de ani și aș dori câteva informații despre ce s-ar întâmpla dacă o fata de aproape 18 fara 4 luni ar fugi de acasă la mine, prietenul ei. Știu că ar mai fi de așteptat doar 4 luni dar deja lucrurile decurg foarte prost în momentul acesta nu o mai lasă să iasă nici din casă de câteva săptămâni i-a luat telefonul, laptopul ce mai reușim acum să vorbim e de la sora ei. Aseară când am incercat sa mai vorbesc cu taicaso iar a ieșit rău deja mă amenință de ceva timp că mă și omoara când am vorbit azi cu ea mi-a spus că a amenințat-o cu cuțitul daca mai vorbește cu mine. Toate astea din cauza lui taicaso care zici că pentru el era comunismului nu a apus. Aștept răspunsuri vreau sa știu ce s-ar întâmpla.

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Buna! Din cate spui, situatia in familia fetei respective nu este una prea buna. Despre modul in care ar actiona parintii ei in situatia data nu-ti pot spune nimic. In schimb, din punct de vedere legal, acestia(parintii) pot solicita printr-o actiune judecatoareasca reintoarcerea fetei(pentru ca e minora) la domiciliul lor. Dupa ce se obtine hotararea judecatoreasca, minora este obligata sa se intoarca la domiciliul parintilor. Aceste demersuri dureza, nu stiu insa cat. Nu cred ca se vor intinde pe o perioada de 4 luni astfel incat sa va avantajeze pe voi.

| XnoName0 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Deci doar printr-o hotărâre judecătorească poate să o facă să se întoarcă acasa si de ce pentru răpire din cauza că ea e de acord, încă o întrebare nu vor fi probleme cu poliția?

| AnastasiaK a răspuns (pentru XnoName0):

Eu nu am specificat nimic de rapire. Insa ea, cat timp este minora, nu poate ramane la tine fara acordul parintilor ei. Dupa ce se obtine hotararea de reintoarcere, in cazul in care nu va fi respectata(tu sau fata va opuneti), hotararea se va pune in executare silita. In acest caz se poate solicita implicarea politiei. Cat timp nu exista acordul parintilor, fata va fi obligata sa se intoarca la domiciliul acestora.

| XnoName0 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Repet ca am 18 ani

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si motivul pentru care taica su nu te place este ca?
ma indoiesc ca asa din senin l a apucat.

| XnoName0 a răspuns (pentru suntserios):

Fiinca cand ma ameminta cu cutitele ma duceam la politie si de atunci nu mai ma suporta

| WaterDrop a răspuns:

Nimic important, poate sa vina tatal ei dupa tine cu acel cutit, dar cam atat.

| Marlene123 a răspuns:

Nu e ok. Trebuia sa aveti rabdare.Ea e inca minora. Tatal ei te poate denunta de rapire. Daca ea traieste rau cu familia ar fi trebuit macar sa mearga la vreo ruda in vacanta pentru un timp, ca divergentele dintre ei sa mai fie uitate.

| XnoName0 a răspuns (pentru Marlene123):

18 ani nu sunt minora asta e si problema

| veronica0912 a răspuns:

Eu am trecut de majorat si la mine tata e impotriva, foarte multe ori ne-a cam pus bete in roate. Cel mai bine e sa asteptati majoratul, caci dupa asta la sigur nu va putea face nimic, legea e pentru toti aceiasi.