| Cătălin199014 a întrebat:

Salut, am o iubita de 4 luni, eu am 29 iar ea 32. Mama nici nu vrea sa audă de ea pe motiv ca a fost măritată, ca nu ii place fata ei, ca are fata de curva și numai cuvinte urate fără sa o cunoască măcar. A vazut-o o singură dată când eram eu cu ea în mașină și deja o judecata total greșit. Eu locuiesc la casa cu mama și bunica iar ele doua deja m-au amenințat ca dacă ma mut cu ea își vor lua mana după mine, ca nu o sa-mi facă casa mie niciodată pe numele meu, dacă plec de acasă mai multe ore deja ies discuții și eu unu m-am saturat. Eu cu ea ne dorim o familie, zice sa ne mutam împreună peste câteva luni ca mai are niște probleme de rezolvat. Mama a zbierat la mine în ultimul hal, ba chiar a vrut sa dea si în mine. Sincer am și eu o varsta, nu am fost niciodată în concediu, tot salariul meu le dădeam lor și ele îmi dădeau cât considera ( 300-400)lei pe luna, am făcut și imprumut la banca sa ajut la casa( renovari). Ce ma sfătuiți sa fac? Voi ce ați face în locul meu cu asa familie?

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca le scade „venitul" daca nu vei mai sta cu mama si bunica.
Mută-te cu iubita daca totul merge bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 29 ani, era timpul să te muți de mult.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mama si bunica ta par ca intra la categoria controlling freaks, nu?laughing E penibilut sa iti ameninti copilu' ca nu-i mai lasi casa daca nu procedeaza/alege in viata cum vrei tu.Ce-o sa faca? O sa o lase la straini sau la alte rude? Ai 29 de ani, esti un adult in toata firea, ai dreptul sa faci cum doresti.E grav daca ele nu au incredere ca la aceasta varsta esti perfect capabil sa iti folosesti creierul pentru a judeca situatii si scenarii de viitor.Chiar si de ar fi cum zic ele, repet, esti liber sa experimentezi esecul in relatii pe propria piele, deoarece inclusiv asta face parte din dezvoltarea personala si din maturizarea care vine odata cu varsta.Succes!

| dullcat a răspuns:

Totusi, in lunile mai si iunie aveai 30 de ani, dupa cum tot tu afirmai in propriile intrebari.Acum ai 29 de ani?

| anonimg a răspuns:

Dragostea nu trebuie să treacă peste Dumnezeu. El a stabilit niște principii pentru relația de cuplu. Biserica adventistă de ziua a șaptea te va lămuri în privința aceasta.

| gabicoo a răspuns:

Una mai tânără și nedivortată nu ai găsit? Poate au dreptate rudele tale!

| Madaxo97 a răspuns:

Am mai auzit situații ca a ta, bărbatul dadea toți banii in casă maică-si, iar ea respingea orice femeie aducea acasă, este un singur motiv pentru care mama și bunica ta nu vor ca tu sa te însori niciodată, și anume ca nu vor mai beneficia de salariul tău. Nu ai cum tu ca bărbat în primul rând să dai toți banii în casă și să stai la mână lor la vârsta ta, ce fel de bărbat ești? Nu le mai da niciun ban, pune la facturi cat ai de pus, împărțiți la 2 sau 3 facturile și îți dai partea ta, cumperi în casă ce alimente și produse mai trebuie, și atât, nu trebuie să le dai lor salariul tău, ai contribuit destul și la renovare și restul, casa oricum ar trebui să ți se cuvină o parte cel puțin numai pentru asta. Nu le mai da bani că nu ești tu dator să le întreții pe ele, nu te mai lăsa șantajat de ele, mai bine pleacă și stai cu chirie undeva cu femeia ta, nu sta sub fusta mamei toată viața să îți aleagă ea partenera, stai cu cine vrei tu, dacă ele nu îți acceptă partenera mergeți și stați în altă parte.

| Cipi1212 a răspuns:

Ascultă de tine nu de altcineva.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pleacă de la Mama.

| sweetys a răspuns:

Consider ca esti destul de mare incat sa iti dai seama ca cele doua femei nu iti vor fi alaturi pentru toata viata. Este o vorba: Degeaba masa familiei tale este mare si bogata, daca femeia ta nu este respectata o iei de mana si pleci. Inteleg că le este greu sa accepte si iti vor tot binele, dar ce e prea mult, strica. Am avut in familie un unchi care era cocolosit de mama si bunica( ca fata e prea inalta, ba scunda, ba grasa, ba are nasul mare, ca poarta ochelari, etc. ), dupa ce cele doua s-au dus, a ajuns rau( el fiind inginer, trimis pe vremea comunismului in China sa ajute la proiectarea unor cladiri/om inteligent), într-un final a murit singur într-un azil. Pana la urma te poti muta in chirie si sa iti iei viata in piept. Femeia trebuie sa o iubesti, sa o placi si sa o respecti tu, fiindca ea va fi sotia ta si mama copiilor tai, ea ii va educa si ea iti va fi aproape. Chiar daca gaseai una pe gustul lor, nici o data, dar absolut nici o data, indiferent de circumstante si conditii, sa nu stai cu nimeni in casa, fie ea mama, soacra sau alte neamuri, chiar daca o plac parintii tai, sau te plac parintii ei, nu sta cu ei in aceeasi casa sau curte. Discuta cu ele, intreba de ce nu o plac daca nici nu au cunoscut-o, de unde au parerea asta despre ea. Alegerea in cele din urma tu o vei lua.

| dullcat a răspuns (pentru sweetys):

,,Discuta cu ele, intreba de ce nu o plac daca nici nu au cunoscut-o, de unde au parerea asta despre ea.'' -> The wonders of prejudice. laughing

In rest, perfect de acord. Femeile astea care vor marea cu sarea pentru baietii lor, care considera ca nimeni nu e nicioadata suficient si perfect, sunt cele mai nasoale persoane.Plus, acestea nu vor sotii, vor menajere si/sau mame secundare pentru baietii lor pretiosi.

| CIVIC1 a răspuns:

A te căsători cu o femeie divorțata e curvie.
Consecințele asestei legaturi de curvie vor fi grave si se pot transmite asupra viitorilor tai copii.

Recomandare: cauta-ti pentru casatorie o fata ce nu a mai fost măritată, sunt destule.

PS: cele două femei la care faci referire cunosc mult mai bine decat tine aspectele de mai sus, stiu ca rau poate face legătura bărbatului cu o femeie divorțata.
Alegerea si consecințele alegerii iti aparțin.

Răspuns utilizator avertizat
| Xena20 a răspuns:

Muta-te cu iubita ta! La cum se comporta mama ta nu are rost sa mai stai cu ea!

| adam7 a răspuns:

Cred ca e timpul sa iei viața in serios și să îți faci o familie proprie!
Mama și bunica vor rămâne toată viața rudele tale și te vor iubi în felul lor, dar asta nu înseamnă ca nu îți strica viitorul fără sa își dea seama.
Iar de prietena. dacă țineți unul la altul, aveți comunicare sinceră și deschisă în orice domeniu și nu îți dă motive ca ar fi,, curva,, dacă simți ca e sinceră și nu se ferește și nu ascunde ceva de tine. atunci mergeți înainte, dar nu te arunca cu capul înainte, ci lasi ușori și siguri, ca ai o vârstă dar ești încă tânăr și nu e nici o grabă sa te sperie vârsta.

| NurseNico a răspuns:

Nu e normal la 29 de ani sa te controleze mamica, cu atat mai mult sa puna sechestru pe banii tai. Fugi cat de repede poti si taie toate legaturile. In locul tau le ceream si despagubiri.