| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma calca pe nervi in ultimul timp. Parintii mei nu imi accepta prietenii. Mai mult, mama imi interzice sa mai ies cu ei sau chiar sa merg in locurile in care obisnuiam sa ies cu ei. Sunt niste tipi foarte de treaba, dar din cauza unei intamplari mai nefericite, ai mei nu ma cred. Am incercat sa le spun ca nu ei imi aleg prietenii si, mai ales, ca nu imi pot interzice sa ies cu ei. Am vorbit frumos cu mama, chiar am inceput sa o ascult si sa o ajut la curatenie si alea, dar nu mai stiu ce sa fac. Aveti ceva idei? :-s

Răspuns Câştigător
| Raluka49 a răspuns:

Mama ta nu poate sa-ti interzicahappy. depinde de locurile unde stateai cu ei si ce varsta ai. si depinde si de varsta prietenilorhee hee. ea se ingrijoreaza. Tu ii poti spune: mama ei sunt prietenii mei, eu nu ma bag cand tu mergi in oras [ daca merge] cu prietenii tai. Ei ma ajuta cand am probeleme, ei imi dau sfaturi ei sunt de partea mea mereuhappy. Nu te mai baga nu te priveste pe tine, eu o sa fac ce vreau si cat timp invat, nu ma droghez si nu fac alte lucruri urate tu nu ai ce sa comentezihappy asa ca te rog frumos explica-i si lui tata. funda?happy

6 răspunsuri:
| Lightose a răspuns:

Adu-i acasa mai des, fa-i sa inteleaga ca tu esti fericit in preajma lor si te simti bine cu ei.
Sper ca te-am ajutat!
O zi buna in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiind parinti tai vorba frumoasa dar daca iti interzicea altcineva un amic ceva happy mana in gat sau p3rversa

| inna1995 a răspuns:

Nu vad care ar fi problema si de ce parintii tai nu iti accepta prietenii. Poate au un stil de viata mai diferit iar mama ta nu ii cunoaste destul de bine. Incearca sa ii explici ca te intelegi bine cu acele persoane si ca indiferent de cum sunt, totusi sunt prietenii tai! Sper ca ti-am fost de ajutor. big hug Bafta love struck

| Agarneth a răspuns:

Pai ce am uitat sa mentionez, am 15 ani, prietenii mei au 15, 17, 18 si 18 ani, plus inca o fosta colega si cateva fete de varsta mea. De obicei ne intalnim in parcuri, pe "la bloc"... nu in cafenele sau cluburi. In plus, niciunul dintre ei nu fumeaza si nu prea beau. Multumesc de raspunsuri! Mai astept cateva idei. si as vrea sa dau funda, dar imi apare numai la unul din raspunsuri, nu la cel care vreau. Cum fac?straight face

| Agarneth a răspuns:

Gata, am rezolvat problema cu funda. happy

| Alina_2393 a răspuns:

Buna Addy :* Vreau sa incep prin ati spune ca aceasta problema am avut.o si eu vara trecuta dar din fericire am scapat de ea. Fiindca iti inteleg situatia vreau sa te ajut happy Deci ai putea sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca thinking sa vedem thinking ai putea sa ii spui [ cu frumosul, stiu ca e greu dar incearca sa nu te enervezi laughing ] ca nu ea iti alege prietenii si da stiu ca i.ai zis deja asta laughing dar mai adauga la aceasta binecunoscuta propozitie urmatoarele cuvinte : Mamii puppy dog eyes te rog frumos intelege ca daca nu gresesc in viata nu am cum sa invat, am nevoie de prieteni iar daca acestia sunt asa cum zici tu as vrea sa imi dau singur\a seama...te rog sa intelegi ca nu tu imi alegi prietenii asa cum nici mama ta nu i.a ales pe ai tai [eventual mai fa rost de niste lacrimi si eu zic ca o induiosezi :* ] Baftaa si sper sa te fi ajutat raspunsul meu happy