| anonim_4396 a întrebat:

am o problema si vreau a se agraveze. e o problema pe plan sentimental.mama mea lucreaza foarte mult.12 ore pe zi...sase zile pe saptamana...practic...imi este dor de ea! uneori chiar ma supara, sau ma scoate din mineti dar inainte de culcare imi aduc aminte de toate acestea si regret pentru ca eu sun t cea care da samanta de cearta si eu o supar.am ajuns sa nu o mai vad ma ideloc. o vad si eu duminica, dar nici atunci nu imi pot petrece timpul cu ea pentru ca nu are timp ea. tbuie sa faca mancare, curatenie, chiar daca duminica e zi de odihna, nu are cand in alta zi...imi spune uneori :bine ca am si eu o fata sa ma ajute! eu sunt sora mai mare si mai am un frate mai mic. ea lucreaza mai mult schimbul 2.pleaca la doua ziua si mai vine dupa ora 12 noaptea.eu fiind la scoala de dimineata nu o mai prind acasa.(la scoala mea toate cls pana intr-a noua invata dimineata). nu o vad decat dimineata(asta daca se trezeste ea ca altfel nu o trezesc doar ca sa-i spun la revedere, mai bine ii las un biletel decat sa o trezesc, si asa nu are destula odihna... ). daca nu o vad dimineata, v-am spus, singura zi in care o vad si eu acasa e duminica.nu stiu...parca nu mai e legatura aceea mama-fiica.adica parca inainte o imbratisam mai des s.a.acum nici de o imbratisare lunga nu mai are timp.idiotul ala de sef al ei e un tampit(scuzati vocabularul dar chiar e... ah!)am nevoie de ea. vreau ca totul sa fie ca inainte. ea are doar 5 saptamani libere pe an:doua de Craciun, una de Paste si doua in vacanta de Vara. un cls a doua, in fiecare zi si noapte plangeam cand ea era schimbu doi.adormeam abia dupa ce venea ea de la servici si ma imbratisa, pe scurt, dupa ce stiam eu ca a venit acasa! doarmeam cu poza ei langa mine cand era la schimbul de noapte...imi strangeam perna in brate spunand ca e ea si ca ma imbratiseaza. uneori imi imbracam perna cu hainele ei ca sa miroasa ca ea.(stiu ce credeti, ce copil nebun!). acum am ajuns sa plang iar dupa ea chiar daca stiu ca nu e o despartire lunga.adorm mai greu, nu stiu ce e cu mine...de cand a inceput scoala mai ales sunt foarte stresata. ce sa fac? vreau sa o simt mai aproape de mine in clipele acestea grele, si pentru ea si pentru mine)

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, imi pare rau pentru tine, te inteleg ca ai nevoie de mama ta, mai laes la aceasta varsta... e normal sa iti doresti sa petreci cat mai mult timp cu ea si sa o vezi cat mai des... dar asta e, daca trebuie sa munceasca trebuie sa intelegi situatia, tot ce face sigur face pentru tine si fratele tau ca va iubeste si va vrea binele, cand poti sa o vezi, duminica, spune-i ca ti-ai dori sa mergeti impreuna la o plimbare, la shoping, spune-i ca ai vrea sa iti dedice tie ziua... vorbeste cu ea si spune-i ce simti si ca ai nevoie de ea si atunci poate se vor schimba lucrurile, ai grija de tine!

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ce simti tu e normal, nu cred ca esti "copil nebun", ci doar o adolescenta care are nevoie de mama ei aproape. Nu zici nimic de tatal tau; inteleg ca nu mai e in peisaj sau ca relatia e distanta. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta despre ce simti. De mai multe ori. Probabil ca va gasi argumente: ca trebuie sa lucreze ca sa aveti cu ce sa traiti sau ca sa nu fie data afara. Arata-i ca o intelegi si fa-o sa inteleaga si ea cata nevoie ai de prezenta ei fizica langa tine. Ai putea sa valorifici timpul putin petrecut impreuna: ok, nu te lasa sa umbli la aragaz, dar poti pune masa sau poti sta, pur si simplu, cu ea, in bucatarie-mai tai o rosie, mai speli un vas si profiti de timpul asta ca sa mai vorbesti cu ea, sa o simti aproape. Nu ar strica nici ca, atunci cand ii spui ce simti (cu toate descrierile pe care le-ai expus si aici) sa ii oferi si niste solutii valabile: o data sau de doua ori pe luna sa iesiti macar 2-3 ore in parc; o data pe saptamana sa vedeti impreuna un film la tv etc. Gasiti voi niste solutii impreuna. Important e sa ii comunici ce simti, degeaba plangi in perna, ca nu ajuta la nimic asta.

| psiholoaga a răspuns:

I love you and i am cool, nu e nicio suparare si, de asemenea, nu e nicio legatura cu subiectul.happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea, sunt o femeie de 57 de ani, mama mea lucra in 2 schimburi, eu invatam dimineata, cand era schimbul 2 nu ne vedeam o saptamana.Si eu ca sa aiba mai mult timp liber sa stea cu mine, imi spalam singura schimburile(atunci nu aveam masina de spalat, aveam 12 ani ). Cand ea facea mancare o ajutam la curatat zarzavatul si asa am invatat sa gatesc. O ajutam la pregatitul si stransul mesei, la spalat vasele, la curatenie.Stiam ca duminica trebuia sa faca mancare si intr-o sambata m-am apucat sa fac o ciorba de cartofi asa cum am vazut ca facea ea. Pot sa iti spun ca a iesit foarte buna si tatal meu care era acasa m-a laudat. A doua zi dimineata m-am dus cu tatal meu la piata si am cumparat carne sa facem piftelute cu sos.Nici acum nu am uitat bucuria mamei mele cand s-a trezit si m-a vazut in bucatarie prajind piftelutele, cand tata i-a spus ca am facut si ciorba... Impreuna am facut 2 checuri si dupa amiaza am iesit cu totii la gradina la o bere.Atunci parintii mei mi-au spus ca am crescut mare si se bucura ca de acum au un ajutor de nadejde in casa.Si tu poti sa faci asa ceva, fa-i o surpriza mamei tale!

| Ancutsa a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, sincer!
macar o poti vedea duminica. eu nu o pot vedea deloc crying
e plecata in Germania de un an si stiu cum e sa ii simti lipsa mamei. pleaca de cand aveam 6 ani.sta cate 8-9 luni acolo si acasa sta doar cate o luna [ parintii mei sunt si in divort acum ]
important este sa ii ai pe amandoi parinti.
incearca sa o mai ajuti in contininoare, sa se bucurae de o fata asa ca tine.
ai grija de tine in continuare! :*

| Ancutsa a răspuns:

Continoare * [ scuze blushing ]

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Pai eu am 13 ani si mama nu ma lasa sa ma ating de cuptor. dupa ce am varsat ulei cloclotit pe mine cand aveam 9 ani. a spus pana la 16 ani nu te atingi de cuptor.si unde am scris eu in intrebare ca lucreaza ca sa ne terminam sutdiile?! intr-adevar lucreaza si de asta, dar lucreaza si pentru a ne intretine, ca un om normal(adica lucreaza ca un om normal dar nu ai am eu timp s-o vad)alllinna, ai inteles total gresit!

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Eu sunt cu gura dar te-ai intrebat dc? ok poate am gresit si eu in intrebare.mai sare si mama uneori, dar ma rog intelegeti, toti ne certam, important e restul intrebari

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Multumesc tuturor. ce ati spus voi cu taiatul rosiei si alte chestii de astea...asta fac si eu. nu ajuta cu mai nimic.asta fac mereu.nu stiu, imi trebuie ceva mai special de atat...

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Pai eu deja iau note bune.(am zece pe linie:->)si o ajut pe mam cu treburile

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Psiholoaga, iti statea mai bine cu poza dinainte. fara suparare

| ina_4413 a răspuns:

Mama lucreaza asa pentru ca i s-a impus programul, dar ea se sacrifica si pentru tine, sigur ca te iubeste f f f mult.Gandeste-te ca fiecare lucru facut de ea este facut cu multa dragoste si poate cu lacrimi, nici pentru ea nu este usor, iar tot ce atingi facut de ea este tot iubirea mamei.incarca-ti bateriile cand este acasa, nu te dezlipi de ea, iar cand esti singura fa tot ce poti sa ai rezultate cat mai bune pentru ca asa vei avea o satisfactie care iti va umple sufletul de bucurie. Ochii mintii fac minuni si o poti simti f aproape.Viata este o lupta si tu esti abia la inceput. Fii puternica si mereu sa-ti spui voi reusi, nu te lasa coplesita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inteles ca ea lucreaza ca voi sa va terminati studiile? Pai mancarea aia nu poti s-o faci tu? si dupa toate astea tu esti cu gura? nu e bine. Eu la `14 ani gateam pentru toata familia, tu ce faci?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, stiu prin ce treci, lucram si eu cate 20 de ore cand era Mihai mic si ardeam de nerabdare sa ajung acasa mai repede, sa-i sarut obrajorii, acum lucrez normal 8 ore dar te inteleg, ai rabdare ca se rezolva ele problemele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna...eu cred ca dac ai incerca sa faci macar o parte din treaba mamei tale de acasa... poate iai mai usura munca si ar avea macar putin timp sa mai stati impreuna sa mai vorbiti...nu stiu ce sa zic eu asa as face daca as fi in locul tau

| cookie_1240 a răspuns:

Daca as fi in locul tau eu m-as duce la idiotul ala de sef si i-as spune ce am pe suflet... trebuie sa existe si un schimbul 1 doar mama ta nu e evreoiaca, nu e in germania si seful ei nu e hitler

| ralll a răspuns:

Incearca sa o ajuti la tot ceea ce poti pentru ca timpul liber de duminica sa si-l petreca cu tine. convinge-o ca nu mai ai 9 ani si sa te invete sa faci tu mancare. macar ce e de baza... oua ochiuri si cartofi prajiti laughing.
m-a emotionat f tare povestea ta sad. a si incearca sa iei note bune la scoala, asta o va face fericita si poate nu va veti mai certa happy