| Ricardo122 a întrebat:

Am si eu nevoie de niste sfaturi pentru o problema din relatia mea. Eu sunt student anul 1 si ea este clasa a11a. Suntem aproape de 3 luni si de cand ne.am cunoscut ne vedem aproape zilnic. Parintii mei cu care inca locuiesc cat si ai ei nu sunt deloc de acord cu asta. Ei ne sfatuiesc sa ne vedem mai rar pentru ca e o pierdere de timp daca ne vedem zi de zi mai ales ca o sa devina o rutina. Ea insa nu vrea ori nu intelege asta si de cate ori i.am explicat a reactionat foarte urat. Ea crede totodata ca o sa o parasesc deorece este influentata de despartirile prietenelor ei. Nu a fost deloc fericita cand i.am spus ca vreau sa ma angajez avand in vedere ca lucrez in doar in weekend. Eu sunt presat de multe responsabilitati deoarece ai mei imi impun de cand eram mic un regim strict de cand eram mic. Am facut greseala sa ii ascund asta iar acum cand incerc sa ii explic nu intelege asta.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Atunci e prea imatura si nu merita sa-ti irosesti timpul cu ea. O relatie nu trebuie sa-ti influenteze in mod negativ activitastile zilnice si daca vezi ca-ti restrictioneaza timpul si te opreste din ce trebuie sa faci pentru dezvoltarea ta mai bine te retragi.

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca fata este foarte imatura sau probabil incapabila mental sa priceapa cat de serioasa este situatia ta.
Te sfatuiesc sa-ti cauti o alta fata, una care sa-ti fie apropiata de varsta, eventual o colega de facultate, nu un copil de liceu!
Oricum, relatia asta este sortita esecului mai devreme sau mai tarzi, daca sunt deja atatea conflicet intre voi si ea nu este capabila sa inteleaga situatia si sa accepte, probabil pentru ca, ori nu o ajuta capul, ori nu vrea sa cedeze din cauza rautatii copilaresti.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa faceti ce simtiti nu ce va spun parintii.
Trebuie sa te imparti cumva daca vrei si o relatie fericita si un mod de viata mediu ca nu ai ce sa faci.Nici sa nu va vedeti nu e bine ca aia nu mai e relatie dar nici sa nu ai din ce trai asa ca trebuie sa va faceti un program prin care sa fiti multumiti si gandeste-te ca e si ea tanara si are nevoie de distractie, sprijin, o vorba buna...
Nu te mai lasa influentat de parinti ca ei nu au de unde sa stie ce trebuie s-a simtit voi sau ce simtiti voi de fapt, nu vei face casa si copii cu a tai fi matur si punete pe picioare

| Holiday a răspuns:

Faptul ca esti responsabil, inveti, ai un job e bine. Faptul ca iti influenteaza parintii alegerile la varsta ta e rau.
Chestia cu rutina e o tampenie. Daca asta ar distruge relatia intreaba-i cum de ei care nu doar "se vad" zilnic, dar si locuiesc impreuna de atatia ani nu s-au saturat inca unul de altul si si-au vazut de drum.
Una peste alta, pari baiat bun, dar credul si influentat prea mult de parinti.
Nu sunt de acord cu presiunile astea "sa ne vedem" indiferent daca am timp, sunt obosit, am lucruri importante de facut. Dar nici cu argumentul "nu ne putem vedea ca asa cred parintii ca e mai bine". Pana la urma, din cate inteleg, nici parintii ei nu sunt de acord cu asta, dar ea are destula coloana vertebrala sa faca ce considera ea. Pe cand tu, se pare ca nu. Si e si mai tanara, inca la scoala, etc.

"Am facut greseala sa ii ascund asta iar acum cand incerc sa ii explic nu intelege asta."

Si are dreptate, un barbat care sta la 20 de ani sau cat ai tu, inca sub fusta maica-si nu e de inteles si nici de apreciat.

| Eduard619 a răspuns:

Pai singura modalitate este sa o faci sa inteleaga ca esti mai mare decat ea si ai responsabilitati.Nu poti decat sa vorbesti cu ea, si parintii au dreptate o sa devina o rutina si o sa va plictisiti unul de altul.
Singura modalitate este sa o faci tu sa inteleaga, nimeni nu o poate face sa inteleaga decat TU

| ShamelessQboy a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa va mutați împreună, asta ar rezolva problema!

Răspuns utilizator avertizat