| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un nepot de 3 ani care nu vrea sa doarma la amiaza deloc, doar fortat. Cum as putea sa il fac sa nu mai planga cand e vorba de somn? Cele mai bune sfaturi primesc fundahappy

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut un șef care avea două fetițe cam tot așa, mici, mici. Și ca să le facă să se culce după masă se culca și el cu ele. Și le-a auzit. Tata a adormit, hai să ne jucăm.

| mihai69 a răspuns:

Să NU îl mai pui să doarmă *forțat*.
Lasă-l într-ale lui. Dacă are energie de ars, trebuie s-o ardă. Când termină „benzina", cade el singur cu nasu-n pernă.

| cristimihailov a răspuns:

Nu il mai bagi la somn dupa-amiaza, ci la 7 direct in pat.

| JicaContra a răspuns:

Incepi sa canti, ce cantec stii tu, pana adoarme de atata plictiseala

aaaaaaaaaa, NU STII SA CANTI

atunci dai pe canalul de stiri politice, NIMENI NU REZISTA ACOLO SI ADOARME INSTANTANEU big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru JicaContra):

Măi Jică, ești... nici nu am cuvinte. Scrie, scrie, că ai zis-o bine!

| Denisa0954 a răspuns:

Majoritatea copiilor mici fac asa. Joacă te cu el inainte de somn, încât să obosească si sa si consume din energie, să i se facă foame, după ce papa mergi cu el in pat si păcălește l cu un joc ceva asta in caz ca nu vrea să vină cu tine in pat. Simtindu se obosit de la joacă si mai ales că abia a mâncat, ar trebui sa i dea o stare de somnolență. Poti sa i pui melodii liniștitoare, sau daca are voie să se uite la televizor/tableta, etc, da i sa se uite la un desene pentru copii. Asa ar trebui sa l ia somnul si sa adoarmă.

| Anonimus107 a răspuns:

Te sfatuiesc sa iei legatura cu Crina Coliban pe Instagram, ca ea se ocupa de asta! Sper sa iti fie de folos!

| ella63 a răspuns:

Nu l mai culcați la amiază, dar în schimb culcați l mai repede seara