| anonim_4396 a întrebat:

Salut.as vrea sa stiu si eu cat trebuie sa platesc la stat pentru salariul minim pe economie pentru sotia mea pe luna ca sa poata lua prenatal. avem in plan un bebe dar cum cu serviciul e cam greu de gasit...as incerca metoda asta.se poate?

3 răspunsuri:
| psihox a răspuns:

Meserii acasa, le alegeti, va intelegeti cu seful sau sefii[daca vreti sa prestati mai multe meserii ], exista si ceva castig, asta depinde de dvs.

| cristina d a răspuns:

Buna! Eu asa stiu ca daca nu are loc de munca inainte sa nasca trebuie sa plateasca un an intreg.Si mai stiu ca nu are voie sa plateasca din urma ci doar din momentul in care a ramas insarcinata.Eu am auzit de un caz in care o femeie s-a angajat undeva fara sa spuna ca e gravida si apoi nu mai puteau s-o dea afara, erau nevoiti s-o tina.Intre timp a nascut, a cotizat ea mai departe, din momentul in care a plecat in concediul prenatal, iar cand s-a implinit anul din momentul angajarii a putut beneficia de indemnizatie, nu 2 ani dar un an jumate tot a primit. Dar cel mai bine trebuie interesat la CNSAS ca sa fie sigur. Bafta

Răspuns utilizator avertizat