| carmen_4289 a întrebat:

De 5 ani traiesc un calvar...Sa va zic:
Traiesc intr-un oras mai micut din dolj cu parintii si fratele meu..la prima vedere suntem o familie oarecare ei, uite ca nu estestraight face fratele meu are probleme psihice este mai tot timpul violent vede lumea altfel ca ceilalti si i se pare ca el este intotdeauna victima.Este suparat pe ai mei ca nu lau lasat sa faca Scoala de soferi dincauza bugetului. Dimineata cand toti sunt plecati la servici(mama este vanzatoare iar tata mecanic de locomotiva mai mereu are ture pe zi)vine ma injura vrea sa ma bata si chiar ne ameninta ca ne omoara pe toti.Mama si tata vor sa ii faca evacuarea dar mi-a spus ca daca il dam afara da foc la casa.Imi este frica sa-i spun mamei si tatei ca ma terorizeaza de frica scandalului.Ce ar trebui sa fac?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste cu parintii si explica-le situatia. Daca are probleme psihice ar trebui dus la un consult la psihiatru si ar primi tratament si poate sa-si revina. Nu cred ca este o solutie buna sa fie dat afara din casa, decat daca altfel nu se poate. Succes si numai bine!

| pisoias a răspuns:

Daca are probleme psihice neaparat trebuie dus la un medic de specialitate, deci trebuie sa le spui parintilor ceea ce spune si face fratele tau pentru ca la un moment dat s-ar putea sa nu se mai multumeasca numai cu vorbe ci sa treaca la fapte.

| carmen_4289 explică:

Maa am vb cu parintii mei si le-am spus ca ma terorizeaza si chic ca sa mai rezit putin cal dau afara definitiv sa se duca la unchiumeu.

| felixdesign a răspuns:

Poti lua legatura cu politia si sa le explici lor....Succes si nu-ti fie frica

| carmen_4289 explică (pentru felixdesign):

Si politia ce sa faca? ma fac de ras lollaughing

| loveanimalsverymuch a răspuns (pentru carmen_4289):

Te faci de ras? atunci stai si indura ca o bleaga!

| anonim_4396 a răspuns (pentru carmen_4289):

Te faci de ras? Atunci asteapta sa dea foc la casa.
Dar locul lui e la spitalul de nebuni.

| 93Anna93 a răspuns:

Eu cred ca fratele tau are multa nevoie de un doctor psihiatru.Fa-i reclamatie la politie si apoi incercati sa il internati la un spital pentru bolile psihicef, spital de nebuni mai pe romaneste. Daca zici ca are probleme, atunci se prea poate ca el chiar sa va dea foc sau sa va omoare. Nu il ura! Nu e vina lui ca e asa, incearca sa il ajuti. Spitalul e cea mai buna solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duceti-l pe fratetu la psihiatru.thumbs up

| ℓαυяα a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu cineva, asa nu
poti sa staistraight face
incearca sa vorbesti cu parintii tai, sau daca nu, cu o ruda, iar fratele tau ar trebui internat intr-un loc special, un azil, nu stiu, un loc unde nu poate sa raneasca pe nimeni, pentru ca el este un pericol pentru tine dar si pentru familia ta happy

succes :* si spune-ne daca s-a rezolvat ceva >:d

| eurynomus a răspuns:

Eutanasiati nenunul! esti din bailesti?

| Br?ila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Deci,urgent trebuie luat pe sus, dus la psihiatru apoi la un ospiciu. Puteţi chema poliţia să vă ajute dacă nu puteţi, nu va asculta pe voi.Parinţii sigur înţeleg situaţia şi o să te ajute. Evacuarea se face in ultima instanta, dacă începe să distrugă lucriri, să te bată pe tine sau pe parintii tai, daca vine cu sapa la tatal tau. Totusi nu cred ca e nebun ci foarte revoltat.Incercati mai intai sa vorbiţi cu el, sa il luati cu vorba buna şi daca nu merge încercaţi să-l duceti şi la psihiatru

| ShadowGhost a răspuns:

In nici un caz sa stai de vorba cu el, ar trebui sa il duceti la un spital de nebuni, si voi sa va mutati din casa respectiva ca sa nu va mai ia urma.Ar trebui sa il internati undeva de unde nu mai poate iesi, ma gandesc eu. Daca tot stiti ca el e nebun, ar trebui sa se faca ceva urgent in legatura cu asta.

| MissDi a răspuns:

Spunele parintilor si du-te la politie.Nu mai astepta.Si nu-i spune fratelui tau ca va duceti la poletie.si poate il si internati pe fratele tau la un spital.succes

| Senyorul a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si cu politia... Ca nu o sa traiesti toata viata asa! Curaj!

| ilovei a răspuns:

Politia nu are ce sa faca.e o problema de familie. el este bolnav sau are doar tulburari? daca este bolnav ar trebui sa mergi la un pshiholog si sa ii ceri sa te ajute sa inveti cum sa te comporti cu el,astfel incat sa ii castigi increderea,sau macar sa il faci sa vorbeasca mai frumos cu tine,sau sa nu iti fie frica de el cand sunteti singuri. Iar daca are doar tulburari,ar trebui sa te "bagi" pe sub pielea lui, sa il rogi sa te duca cu el afara, sau sa vina cu tine pana in oras, sau chestii din astea, sa il faci sa simta ca ai nevoie de el. atunci poate se va schimba fata de tinehappy. cu parintii te cred ca nu ai vrea sa vorbesti, de frica unui scandal. te inteleg perfect si iti inteleg durerea. imi pare rau pentru tine. sper sa rezolvi problemele. mult noroc!:*

| oNNeRuNN a răspuns:

Pai suni la 112 si le spui lor ce se intampla si vor veni si il vor duce la camin pentru oameni cu boli pshiice

| loveanimalsverymuch a răspuns:

Spune-le parintilor(dupa cate ai spus tu mai rau nu are cum sa fie) si apoi politiei, nu stiu, cere un ordin de restrictie, daca e sa intre la mititica o sa se mai linisteasca putin sau du-l la un azil de nebuni daca zici ca e asa dus cu pluta