| alindragoi101 a întrebat:

Salut, intr-o seara eu si cu iubita mea ne-am despartit avand o relație la distanta iar din cauza unui examen + alte chestii importante n-am putut vorbi deloc cu ea in ziua respectiva, menționez că înainte de ziua aia era totul ok, din punctul meu de vedere chiar ne-am văzut și ne-am distrat.
Nu ne-am zis niciodată cuvântul magic "ne despărțim, ma despart de tine", doar ca vrea o pauza și dintr-o data nu mă mai vrea. Chestia este ca eu am încercat ca orice alt om în situația asta sa aflu de ce, punând presiune sa încercăm sa reparam, ma rog, n-a mers și credeți-ma ca am încercat mult, doar as zice ca s-a îndepărtat mai tare dar nu-s sigur.
Pentru cei care se au cu psihologia am observat citind despre genu acesta de comportament ca are un atașament evitant, când lucrurile devin complicate, atat în viata personala (are parinti stricti + scoala de soferi) cat si in relație, cum ar fi faptul ca n-am putut vorbi cu ea ziua aia si probabil avea nevoie de mine, din cauza durerii a ales sa se inchida in ea, sa devina ca un robot si sa nege sentimentele, sustine chiar ca nu ma mai vrea chiar daca am intrebat-o de ce si spune ca nu stie, e confuza, nici ea nu se înțelege.
Ideea e ca sunt curios dacă ati fost si voi într-o situație de genu sau sunteti, in care partnerul/partenera isi taie orice sentiment si devine foarte rece si nici persoana respectiva nu stie de ce.
Lumea îmi recomanda no contact, dar sincer mi-e greu si ii mai scriu o data la o zi, doua, si sa fiu sincer mereu incerc sa scot câte ceva de la ea, de exemplu ultima data am incercat sa-i arat ce se întâmpla cu ea, zice ca o sa se documenteze dar nu vrea sa vorbească cu nimeni nimic.
Garantez ca nu-i vorba de altcineva sau "s-a plictisit de tine" timp de 1 an de zile ma ameninta, era ca lipitoarea, abia aveam timp pentru mine dar nu ma supăram.
Nici cu prietena ei cea mai buna nu vorbește nimic despre asta.
Si chiar daca o bat la cap zilnic pentru ca m-am atasat enorm de ea (dupa ce vorbim 1 an de zile cel putin 10 ore pe zi ma gandesc) niciodata n-a fost problema de jigniri, certuri sau block, mereu mi-a cerut politicos sa-i ofer spatiu lucru pe care nu prea sunt instare si chiar am o perioadă foarte ocupata, dar totusi nu pot sa-mi iau gandul de la ea, btw de 2 saptamani suntem despărțiți si am mai multe vise cu ea decat nopti dormite.
As dori un sfat ceva, ce ati face voi, daca ati trecut prin asta, ce ar trebui sa fac, stiu sigur ca trebuie sa-i ofer spatiu, dar nu știu cum sa-mi iau gandul de la ea, poate știți voi, btw am 19 si ea 18. Mersi mult

3 răspunsuri:
| IXIAlinIXI a răspuns:

Bro, o sa iti raspund cat de simplu se poate, am citit tot, te inteleg perfect dar lucrurile stau cam asa.

Cand o femeie zice ca vrea o "pauza" de cele mai multe ori vrea sa si-o arda cu altul. Poti sa te juri tu in stele ca nu e vorba de alt baiat, femeile se pricep foarte bine sa ascunda lucruri de genul, si daca o bati la cap te face sa pari ca tu esti ala prost.
Plus ca daca e rece si lipsita de sentimente asta arata si mai clar ca vrea pe altcineva.
Si da, e acea posibilitate foarte mica sa nu fie vorba de altul, sa fie doar vorba ca s-a plictisit de tine fiindca nu reprezinti idealul ei de barbat si vrea sa caute pe altul si sa si-o traga cu altul. Cel mai probabil prietenele ei nu te plac deloc daca s-a ajuns la asta si o incurajeaza sa te lase ca nu esti ce trebuie.

Ideea e ca trebui sa accepti ca s-a dus, n ai idee ce noroc ai sa fii singur la varsta ta si sa nu iti pierzi timpul cu relatii. Dezvolta te pe tine, fa sala, citeste, cauta o metoda sa faci bani si devino bogat, si dupa cativa ani va vrea sa vina inapoi dar ai sa iti dai seama atunci ce fel de persoana e.
Visele o sa se opreasca cam la 6 luni, cam asa e la toata lumea, pana atunci recomand sa iei Aswaganda multa, o sa te ajute sa te concentrezi pe lucruri care conteaza cu adevarat si anume TU insati.

O sa te atasezi emotional de tot ce prinzi in viata asta, dar iubirea adevarata e rara, si de obicei nu e reciproca, si cand ai sa dai de ea, ai sa iti dai seama ce inseamna sa fi iubit, iertat, respectat si laudat.

| alindragoi101 explică (pentru IXIAlinIXI):

Apreciez raspunsul tau, chiar asta am sa fac, cat despre ea stiu sigur ca e din cauza traumelor, din cauza problemelor din familie si asa mai departe pana acum in prezent cand in sfarsit are si ea niste responsabilități, dar nu trebuie s-o asteptat, ma focusez pe mine si candva o sa aflu adevărul, chiar nu este vorba de altul, dar cu prietenele ai nimeri, chiar daca ea este acum a 12a la fostul liceu si sunt respectat si vorbit de bine de toti profesorii, prietena ei are ciuda pe mine, asta este, mulțumesc frumos, ma voi focusa pe mine.

| IXIAlinIXI a răspuns (pentru alindragoi101):

Crede-ma ca toti avem traume, multe fete au probleme familiale si noi incercam sa empatizam cu elemente de genul, adevarul e ca daca te iubea venea la tine sa isi verse oful. Daca prietena ei mananca rahat inseamna ca ea i-a permis sa faca asta, deci se ajunge tot acolo ca vrea pe altcineva chiar daca acel cineva inca nu exista, ea are un ideal in cap. Chiar daca poate s-a saturat complet de oameni din cauza unei depresii nu esti tu cel care o poate salva sau care ar trebui sa o salveze. Save yourself. Mult succes si nu te mai complica cu fete care au bff sau grupuri de prietene pe langa elewinking