| Smilemk6 a întrebat:

Salut lume, am nevoie de un sfat. Mama este plecata in alta tara de 1 luna iar tatal meu vitreg m-a agresat aseara intr-un fel sexual. A venit in patul meu aseara si s-a dezbracat si s-a frecat de fundul meu. Mi-a luat mana si mi-a pus-o pe pl lui, el credea ca dorm dar am stat treaza si plangeam in liniste, a facut asta vreo 2 ore si a incercat sa ma dezbrace dar m-am tinut tare si m-a tins la "pasarica" si m-a frecat, iar eu am luat-o la fuga in pat langa fratii mei si nu si-a dat seama ca eu stiu. De dimineata a venit la mine sa ma sarute pe gat si l-am lovit, iar el m-a injurat si a plecat la munca, am doar 13 ani si isi bate joc de mine de la 5 ani, nu stiu cum sa-i spun mamei pentru ca daca ii zic ea o sa vb cu tata iar el o sa ma bata si mama vine acasa in doar 3 sapt. Si vreau sa-i zic in fata dar ma tem ca e prea tarziu pana ce vine ea, am presimtirea ca in seara asta o sa actioneze (ma va viola), la varsta mea arat ff bine zici ca am 16-17 ani, va rog am nevoie de un sfat neaparat.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anunță pe cineva cu autoritate, o rudă, pe dirigintă, dar repede, să ia măsuri, să te ajute. Nu te lăsa!

| dullcat a răspuns:

Suna la telefonul copilului.

,, Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!''

| johnnny123 a răspuns:

Pleci de acasă ACUM și stai la o rudă sau la o prietenă. Nu te mai întorci acasă cât timp ești singură cu omul ăla. Tot acum o suni pe mama ta și-i spui TOT, indiferent de cât de greu îți este.

Dacă mama ta este o persoană responsabilă (și sper că este), se va întoarce de urgență în țară, și va merge cu tine să faci plângere la poliție.

Dacă nu este, atunci te duci tu singură și faci plângere la poliție (eventual poți mai întâi să povestești totul unei persoane adulte în care ai încredere, o rudă, un profesor, un consilier de la școală, părinții unei prietene).

| StoicAnalysis a răspuns:

Fugi de acasa! Si roaga-te de cineva sa te tina pana vine maica-ta inapoi. Si in timpul asta fugi la politie si fa-i plangere penala de viol infantil.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| adryang78 a răspuns:

Du-te direct la Poliție! Acum! Nu mai sta pe gânduri! Poliţia va avea grijă să sesizeze şi Protecţia Copilului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Politie,direct! Nici nu mai sta pe ganduri! Spune-i si mamei tale! Daca ai posibilitatea, dormi la o matusa sau prietena. Du-te la politie, nu este nici o rusine! Rusine sa ii fie lu' jegul ala de tactu' vitreg. Pisam-aș pe el de vierme. Inca odata iti zic, du-te la politie! Nu ai de ce sa te rusinezi, sunt multi copii care au patit ca tine. Tacerea ta doar il va incuraja pe muistul ala sa faca si mai multe. Ai grija de tine si capu' sus! Edit: ce a facut el este fapta penala, puscarie! Si iti mai zic odata ca nu trebuie' sa iti fie rusine pentru ca tu nu ai nici o vina. Du-te la prima sectie de politie si suna si la protectia copilului. Poti sa lasi nr lu' boul ala aici pe TPU, ca il sun eu sa ii zic ca stim si ca o beleste daca se atinge de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du te la cineva și vorbește cu un adult și cheamă poliția

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleacă la politie rapid:^

| Sistemulxxl a răspuns:

,nu stiu cum sa-i spun mamei'' Mergi si fa reclamatie la Politie.

| Smmo a răspuns:

Vorbeste cu mama ca sa stie ce se intampla cu tine si cu o matusa, o bunica, cineva mai apropiat, sa vina sa te ia de acolo. Ii spui ce ai scris aici si ca te agreseaza de cand zici tu, ca sa-si dea seama cum stau lucrurile. Nu te teme ca o sa te bata si nu te gandi sa ii faci rau, lasa adultii sa se ocupe de el. Omul ala nu trebuie sa mai intre in casa si sa se mai apropie de voi. Mama va intelege.
Protectia copilului: 119. Salveaza-ti numarul in telefon. https://copii.gov.ro/1/1586-2/

| Smmo a răspuns:

Cum iti este? Ai putut rezolva ceva?

| AnaisAnais15 a răspuns:

Iti doresc tot curajul din acest univers! Ia ti inima in dinti! Si du te la politie! Numai dormi acasa! Fa tot posibilul sa nu ai contact cu el! Doamne in ce lume traim! Sper ca esti bine