| kIdDox3 a întrebat:

Mama m-a prins afara cu un baiat mai mare ca si minestraight face. Eu trebuia sa merg la o prietena si m-am intalnit cu el, iar mama era intr- masina si cand am vazut-o am plecat de langa tip si am luat-o i alta directie. Apo mama m-a sunat sa merg acasa. I-am zis ca doar m-am intalnit cu el, dar nu ma crede! Zicea ca noi ne plimbam...straight face. Imi spune ca si-a pierdut increderea in minestraight face. Ce sa fac? Nu mai vreau sa fim certate...straight face!

20 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai ia apuca-te si povesteste-i cum ai facut cunostinta cu el, ce ai povestit cu el, cand si cum te-ai mai intalnit. Daca nu-i ascunzi nimic atunci te va crede cand ii spui ca atunci cand "te-a prins" cu el a fost doar o intamplare sa va intalniti.
Mama se teme pentru tine, ca ai crescut si nu o sa te mai poata proteja, demonstreaza-i ca te-a crescut bine si ca esti o fata cuminte. happy

| Libelle a răspuns:

Eu i-as zice maica-mii sa creada ce vrea, nu mi-as bate capul cu prostiile ei. Daca din atata e asa suspicioasa inseamna ca nu avea incredere de la inceput, nu ca si-a pierdut-o acum.

| DianaScorpio a răspuns:

Sustin ceea ce a spus fumaretul. Doi la mana, cati ani ai? Poate ca exista un motiv pentru care mama ta a reactionat asa. Unul din ele poate fi varsta, un altul poate fi felul tau de a te comporta si de a (nu) iti demonstra maturitatea. In primul rand trebuia inca din start sa o provoci la o discutie deschisa legata de acest subiect, fata in fata. Sa ii explici cu calm si cu fermitate cum sta situatia si ca ai dreptul sa te intalnesti si cu prieteni, nu doar cu prietene. O discutie cu fermitate si cu calm, fiind urmarita cu grija sa nu degenereze intr-o cearta, de multe ori poate fi una dintre cele mai bune solutii in rezolvarea multor probleme. Insa nu te astepta sa si functioneze daca tu de felul tau nu ii demonstrezi zilnic ca esti cu capul pe umeri si responsabila. Daca vrei libertate, invata sa si "platesti" pentru ea. Cum? Fiind echilibrata, asumandu-ti responsabilitatea pentru orice actiune pe care o faci, si fiind cu capul pe umeri.

| Hombre a răspuns:

"Salut! Mama m-a prins afara cu un baiat mai mare ca si mine"
Trebuia sa ne spui cu cat era mai mare si cati ani ai tu. Daca esti inca minora este explicabil de ce mama ta a spus ca si-a pierdut increderea in tine. Trebuia sa te intorci si sa porti cu ea o discutie, ori tu ai facut ce te-a taiat capul si asta ia sporit neincrederea. Ea afost ca tine si stie mult mai multe decat tine care crezi ca tot ce zbora se si mananca. Mama ta sie foarte bine cand minti si spui adevarul doar te are sub ochi de la nastere si iti simte toate emotiile, numai ca tu crezi ca o poti fenta, te inseli. Si tine minte, increderea o data pierduta se recupereaza foarte greu, totdeauna va fi suspicioasa. Iata cum majoritatea din de generatia ta te invata la tot felul de fofilari si minciuni, neantelegand ca tu ai nevoie de o relatie sanatoasa bazata pe incredere. Vorbeste cu mama ta deschis si multe vei invata la capitolul "despre viata" sa-ti iasa din cap ca este invechita, intelege mai bine viata ca tine si unii mascarici care iti da sfaturi aiurea.

| RespektSiAtat a răspuns:

Spune-i adevarul, nu trebuie sa iti minti mama.
Adevarul va iesi si atunci, nu o sa mai aiba incredere in tine!

| Alissonn14 a răspuns:

Spune-i ca voi chiar v-ati intanlit pe drum.Incearca sa ii castigi increderea din nou. Daca iti spune sa faci ceva, ascult-o.Cand iesi afara, mai sun-o din cand in cand sa ii spui unde esti. Poate asa o sa ii castigi increderea din nou.Asteapta, pana la urma, in timp, ea isi va castiga din nou increderea in tine.Incearca sa ii explici ca tu doar te-ai intanlit cu el pe drum.

| AndreiP98 a răspuns:

Spune-i sa creada ce vrea, u doar te-ai intalnit cu el. Tine-o pe a ta, orice ar zice...Eu asa rezolv orice

| miradoniz a răspuns:

hee hee nici mie nu îmi place sa ma cert cu cei dragihee hee @fumaretule, ai dreptate:în viata exista lucruri dificile care trebuie însa făcute.@kIdDox3 Știu ca e greu; dar poate este prima data când îți afirmi caracterul:deci ce caracter ai vrea sa ai:unul curajos,sa umbli cu fruntea sus prin viata? sau unul care ocolește adevărul, ca îi e greu dacă afla și alții cum este cu adevărat? Minciuna e mai ușoară-și poate te înfrumusețează pe din afara, dar te urâțește în interior.Tu alegi.

| мιcнєℓℓє a răspuns:

Stiu ca tu ai vrut sa te aperi e firesc.Pai ai putea sa ii spui adevarul.Mamele mereu afla adevarul de la cine nu te astepti! Stiu cum e...am trecut si eu prin asta nu e usor.Te sfatuiesc sa discuti cu ea.Succes si toate cele bune!:*

| GumitzaDePepene a răspuns:

Spune-i ca e un coleg de clasa si te-ai intalnit cu el ca sa discutati de niste teme de la scoala
ii poti spune, de asemenea, ca faptul ca va plimbati si discutati pe anumite teme, sau el te roaga sa ii zici, de exemplu, ce se mai poarta in materie de trend sau doar sa barfiti...
Daca nu te crede, incearca sa ii zici cum s-ar simti ea in momentele de fata, daca tu erai mama si ea copilul ...sa nu zici ca in tinerete nu a placut si ea pe cineva
mie nu m-i s-a intamplat niciodata sa am prieten sau asa ceva, dar am incercat sa ma transpun in pielea ta
sper ca te-am ajutat!

| Francesca17 a răspuns:

Buna,draga mea! Eu cu mama am mai fost certate,dar ne-am impacat,nu putem fii nedespartite suntem mama si fata chiar daca ne mai certam asta trebuie sa intelegeti amandoua...
Uite cum ar fi corect sa procedezi in aceasta situatie:
Povestestei mamei tale tot ce s-a intamplat cu calm si blandete love struck! Spune-i ca trebuia sa mergi la o prietena,iar pe drum te-ai intalnit cu un baiat cunoscut si doar ati vorbit, esti fata ei va trebuii sa te creadawinking!
Stai linistita toate se vor rezolva, daca este mama ta te va intelege doar povestestei si spune-i sa te creada fiindca esti fata ei doarwinking!
Multa Bafta!
Sper ca te-am ajutat!
Funda puppy dog eyes?

| Ralucutza a răspuns:

Cateodata si mamele pot sa fie intelegatoare ( mai greu, e adevarat). Daca nu vrei sa fiti certate, atunci nici sa o minti nu-ti vine bine. Incearca sa-i explici adevarul, spune-i ca ai mintit-o exact din motivul asta: pentru ca niciodata nu te intelege si pe tine, nu face nici un efort pentru ca relatia dintre voi sa mearga bine. Explica-i exact cum stau lucrurile si poate de data asta o sa reusiti sa duceti la capat o discutie normala. Acum sper ca nu e vreo diferenta de 10 ani intre tipul asta si tine pentru ca ar fi mai greu sa inteleaga. Depinde si varsta ta aici, bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a priiiins? pai deja te-ai dat de gol singura.mama m-a prins.da te-a prins.ai spus bine tu de aia ai iesit afara.ai mintit si minti in continuare.si cand spui m-a prins mama tu deja stiai ca ai facut ce nu trebuia.ce sa faci? nimic.deacuma tu o sa minti mereu si niciodata no sa faci cum spune ea.de aia suferiti voi fetele in viata.vi se pare ca santeti destepte tare, si parintii invechiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia uite cati te invata sa minti.de ce? fiindca si ei fac la fel si li se pare ca-s smecheri, dar nu stiu cum ii cheama cu buletinul in mana. spune adevarul intodeauna, mai ales mamei tale.

| Andrei_4408 a răspuns:

Ori astepti sasi recapete increderea ori pui si pe baiatul ala sai zica adevarul ca poate o convinge

| kIdDox3 explică:

12 ani-.-.{dar nu se vedelaughing}

| kIdDox3 explică:

Sunt 2 ani diferenta dintre mine si elhappy,

| Anca27 a răspuns:

Incearca sa discuti cu ea explica-i doar e mama ta trebuie sa te inteleaga!

| Anndu_9636 a răspuns:

In primul rand cati ani ai?

| SickLove09 a răspuns:

Buna, asa mi s-a intamplat si mie...mai bine las-o sa ii treaca supararea si dupa poti vorbi cu ea si sa ii explici frumos ca in drum spre prietena ta ai dat de el si nu ati mai vorbit de mult. si daca nu intelege ii zici ca tu i-ai zis adevarul si nu trebuie sa se supere asa.