| Bogdan1234 a întrebat:

Salut! Pare ca sunt ciudat dar am o problema, eu m-am mutat de curand cu prietenul meu intr-o chirie cu doua camere. Tin sa precizez ca avem contract pe o perioada de un a cu o agentie si eu nu prea ma inteleg cu el.Suntem ambii din acelasi sat, ne cunoastem familiile intre noi...ce ziceti cum as putea eu sa scap de aceasta chirie?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mutatul împreună fără căsătorie nu e binecuvântat de Dumnezeu, nu aduce fericire pe termen lung.

| sadrian46 a răspuns (pentru ania):

Căsătoria cu popă e binecuvăntată de popă, nu de Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Casatoria e un act administrativ, nu aduce nimic decat nistre drepturi si beneficii materiale. Cine e capabil si vrea sa iubeasca pe cineva o face fara validarea primarului sau a preotului.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce scrie in contractul ala de inchiriere, care sunt conditiile de a iesii din contract mai devreme samd.

Daca nu poti, atunci faceti reguli clare in asa, si fiecare sta in camera lui, fara sa-l deranjeze pe celalat. Gatitl in bucatarie sa fie odata la 2 zile dar cu acees sa va incalziti mancare si sa mancati de jumatate de ora dimineata si seara, la baie la fel, cu progarmul iar de curatenie sunteti responsabili amandoi, facdn imediat curat dupa voi in bucatarie si baie, si evidnet i camera voastra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu cine nu te înțelegi, cu prietenul sau cu chiria?

| Bogdan1234 explică (pentru sadrian46):

Cu ambele

| sadrian46 a răspuns (pentru Bogdan1234):

Ei, atunci renunță la prieten și scapi de ambele.

| dullcat a răspuns:

Buna.De ce nu cautati sa rezolvati aceste neintelegeri? Despre ce e vorba mai exact? In general o diferenta intre a avea doar o relatie cu cineva si a trai cu acea persoana.In intimitate, la noi acasa, cu totii suntem altfel, asadar e normal sa apara discutii, certuri etc., dar atat timp cat gasiti o cale comuna, totul va fi bine.

| relian a răspuns:

Teai mutat cu prietenul tau cu chirie in aptm cu 2 camere, wow, de ce nu cu o camera?
Era ok daca te-ai fi mutata cu vecinul tau de sat intr-un aptm, atunci suna mai normal.
Ce povestesti tu aici, sa te muti la un apm cu 2 camere, aia arata ca ala nu-i iubitu sau prietenul tau, arata ca e un vecin, eventual coleg de apartament.

Cum scapi de chirie? Nu stiu, vorbeste cu cei care ati facut contractul, vezi ce ai semnat, ce spune acel contract in caz ca renunti sa mai stai acolo.
Poti sa renunti, dar o sa iasa destul de urit, in sensul c a tu va trebuie sa platesti ceva bani, apoi pentru timpenia ce ai gfacuto sau o faci, o sa il fortezi si pe prietenul tau sa plece, banui ca el nu poate sta singur la un apm cu 2 camere, odaca ca e chiria mai mare, apoi nu vad pentru ce sa stai la 2 camere singur.

Ar putea agentia sai bage altul acolo, dar nu stiu cit de bucuros o sa fie.
Dar tu fara sa platesti ceva no sa scapi, dar o sa scapi de prietenul tau de care sigur nu-ti place.
Inainte sa te bagi cu el acolo nu stiai ca nu-l placi? Esti o fata ce dai peste ea la orice colt de strada, cam asa esti, te superi sau nu cam asta este adevarul, iar bine no sa fii, o sa iti gasesti tu nasu stai linistita laughing

| tunoi88 a răspuns (pentru relian):

E simplu cu contractul, nu mai plateste chiria si te dau aia afara happy si nu patesti nici nimic!

| relian a răspuns (pentru tunoi88):

Asa crezi tu.In contract is stipulate ceva conditii, daca pleci inainte de termen, platesti nu stiu ce suma.
Nu asa merg contractele de inchiriere.Bine poti sa pleci sa nu le dai nimic, dar te pun la rau platnic, apoi cand vrei sa mai inchiriezi ceva iti mai bunica aptm in chirie.
Nu platesti chirie, te dau aia afara, te pune la rau platnic laughing

| tunoi88 a răspuns (pentru relian):

Crede ma ca nu te da nimeni in judecata si nu te baga nicaieri.
Agentia a facut un contract ca propietarul sa aiba si el o acoperire. Daca merge direct la propietar si ii spune situatia sau ii baga o vrajeala, nu ii va face omul nimic. Multi se sperie de contract de judecata sau chiat de umbla lor. Daca arzi banca de bani nu are ce sa iti faca, nu ai nimic pe numele tau happy Statul sa nu il pacalesti ca acolo e nasol, nu te mai iarta.

| tunoi88 a răspuns:

Simplu, renunti la chirie, agentia nu iti face nimic. Nu va mai speriati de contracte pentru ca nu sta nimeni sa te dea pe tine in judecata. Daca si de asta te sperii, de o agentie happy si un contract.

| FloreaOvidiuAdrian a răspuns:

Te muti inapoi in satul din care ai venit.