| anonim_4396 a întrebat:

Postez aici problema, desi ma astept la fel si fel de raspunsuri serioase sau in bascalie. Asta e.
Am fost zilele acestea la Arhive sa-mi aflu strabunicii, neamurile. Am aflat ceva care cred ca 90% este adevarat, dupa ce am studiat. Stiam ca bunicul meu are 3 frati si o sora, si am aflat acum ca ar mai avea o sora care a murit la putin timp dupa nastere. Parintii lor pe o perioada de 6 ani, nu au mai avut copii. Ce ma duce pe mine cu gândul, este ca nici ei nu stiu ca au mai avut inca o sora (bunicul si sora-matusa mea care traiestei si azi). Stau si ma gândesc, ma intreb oare ei stiu acest lucru si nu au spus crezând ca nu e important sau pur si simplu nici ei nu stiu? Cum ar reactiona daca ar afla acum? Va dati seama ca e un soc foarte mare, in cazul in care nici ei nu stiau. Ma tem sa nu faca vreun atac de panica, cerebral. Nici nu stiu cum sa le spun. Poate ca stiu, poate ca nu... eu cred totusi ca nu stiu, deoarece de când il stiu pe bunicu si pe matusa (sora lui) niciodata nu au spus de asa ceva, sau sa aud de undeva. Socant, socant...nu ma asteptam sa aflu asa ceva!

O zi placuta!

1 răspuns:
| KawaiiPanda22 a răspuns:

Nu cred ca rudele tale ar fi foarte socate. Nu si-au cunoscut sora, deci nu au avut timp sa creeze o relatie cu ea ca sa sufere foarte mult la aflarea vestii. Oamenii pot muri din diverse boli la orice varsta, e natural, probabil vor intelege. Si eu am aflat ca trebuia sa am un frate sau o sora mai mica, dar vestea doar m-a mirat, nu am fost socata. In schimb imi era mila pentru el/ea. Totusi depinde si de sensibilitatea fiecarui om, trebuie sa te gandesti cam cum ar reactiona rudele tale dupa cum le cunosti. De asemenea exista si posibilitatea ca ele sa stie de asta, dar pur si simplu nu au vrut sa vorbeasca pe acest subiect. Ca sa ii iei usor cred ca ii poti intreba daca parintii lor au mai avut copii in afara de ei.