| anonim_4396 a întrebat:

Salut straight face. Problema e ca, familia mea. sa va zic povestea :
Cand m-am nascut parintii mei si sora mea s-au mutat intr-un sat, acolo nu am decat un amic in a 7-a si eu sunt in a 5-a. Cand am fost in orasul meu la Let's do it Romania mi-am facut prieteni etc etc. dar cand a venit o intrebare imi venea sa plang de ciuda. O amica m-a intrebat : " Dana, dar tu nu ramai cu mine in parc? ", eu, neputand am spus : " Nu pot, Deea, sti doar ca trebuie sa merg acasa si sunt departe ", atunci a uramt raspunsul la care-mi venea sa plang : " Da', ei ti-au luat dreptul sa te joci ca un copil norml, sa mergi in parc etc. " Atunci inca putin si varsam un ocean de lacrimi. Asta a fost prima problema din viata mea : Unde locuiesc. A doua problema a fost legata de printi, care voiau baiat, din nefericira pentru mine m-am nascut eu. Ei nu m-au lasat de mica sa am par lung, sa port tricouri si blugi mai feminini... Si de mica pana acum lumea ma tachina pentru asta. A treia era muzica, imi uram si imi urasc viata iar de asta am inceput sa ascult muzica rock si emo. Ieri, cand tata a auzit ce muzica ascult eu mi-a interzis sa mai ascult, tin sa precizez ca muzica asta era motivul reveniri mele la realitate si la un zambet sincer, acum ascult muzica rock doar pe ascuns si nu mai zambesc deloc sincer. Cand eram mai mica, in clasa intai am luat primul b, atunci mama mi-a tras 2 ***e de le voi tine minte toata viata, doar tata m-a mai consolat cat-de-cat, in a 4-a am luat un 5, iar atunci nimanui nu i-a mai pasat de mine dacat mamei, care m-a pus sa muncesc pe rupte, parca pedepsindu-ma, nici cand am luat 10 la romana nu i-a pasat tatei, d-abia cand am luat un 9 a revenit cu d-astea cu " copilu meu, etc ". Viata mea e un cosmar, ce sa fac? Nu mai suport, parca sunt blestemata sa pierd si sa sufar mereu... Soar si bunciul ma consoleaza cat de cat, dar sora momentn e in Turcia iar bunicul e fff ocupat ( locuim in aceeasi casa ). Seci ce sa fac?
Tin sa mentionez ca ei nu m-au dus pana acum la biserica deoarece cica nu au timp, nu se inchina, parca nu ar fi credinciosi. PS - scuze pentru greselile grmatice, va multumesc pentru timpul acordat.

4 răspunsuri:
| lulalica a răspuns:

Nu mai baga in seama totul! nu esti singura care se confrunta cu astfel de situatii sad
Incearca sa vezi numai partile frumoase ale vietiibig grin, si fi indiferenta!
Nu mai pune toate prostiile la suflet :*

| ang3L_8609 a răspuns:

Si oricat de grea ar fi viata si problemele in general treci peste ele.sa devi emo nu e o solutie ( spuneai la un moment dat ca ascultai muzica emo ). nu ii mai bag ain seama pe parintii tai. uneori trebuie doar sa taci si sa inghiti. unii parinti sunt prea critici si nu te lauda cand meriti, vad doar partile rele. destainuie'te prietenilor asta te va ajuta crede'mawinking

| anka89 a răspuns:

Stiu parintii tai ca nu tu esti de vina ca ai iesit baiat, ci spematozoizii tatalui tau? Nu te mai stresa din chestii de genul asta, macar nu aveti scandaluri in familie.Nu stiu cum gandesc parintii tai, dar de multe ori am vrea mai multa atentie din partea lor si nu ne-o acorda si asta ne determina sa na gandim ca nu ne iubesc.Acum cred ca toti am mai luat cate o palma in copilarie,nu asti prima.Dar nu inteleg de ce nu te lasa sa fii feminina?
Doar ca sa le areti ce au facut cu tine minte-i intr-o zi ca esti lesbiana, doar sa vezi ce zic, la urma urmei ei te fac sa porti haine baietesti.Sau iesi intr-o zi din casa asa cum te simti tu cel mai bine, pune pe tine niste haine care sa te faca sa arati mai feminina.

| UPSsss a răspuns:

Incearca sa nu mai vezi totul negru sunt sigura ca in viata ta si in mediul in care traieti sunt multe lucruri care iti plac doar ca acum refuzi sa le observi sunt foarte multi copii care traiesc la tara fara parcuri de distractie si uneori chiar daca e greu de crezut fara energie electrica si apa curenta deci tu esti cu mult inaintea lor ca sa nu mai vb de copii bolnavi care isi doresc sa mearga la scoala si nu o pot face din cauza anumitor boli...multumestei lui Dumnezeu ca esti sanatoasa si incearca sa iti traiesti copilaria pentru ca inca esti un copil, aceste lucruri care pentru tine sunt egale cu sfarsitul lumii pentru altii sunt simple banalitati deschide ochi si fi un pic mai curajoasa nu lasa gandurile sa te doboare ...succes