| SkyscraperAM a întrebat:

Salut, salut!
Ăăăă. îmi place extrem de mult de un băiat. Problema e că suntem prieteni foarte buni, şi e foarte greu să-mi dau seama dacă şi el simte acelaşi lucru pe care-l simt eu, ţinand cont că vorbim mereu, dar totul e din cauza prieteniei, nimic mai mult, presupun eu. Chiar îl plac... şi nu ştiu ce să fac. Dacă i-aş spune, iar el nu m-ar placea, aş putea strica o prietenie. Chiar nu ştiu ce să mai fac. Credeţi că e mai bine să-i spun, sau să răman la relaţia noastră de prietenie?
Mulţumesc mult. happy

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mai bine ramaneti la relatia voastra de prietenie, daca el simte si altceva in afara de prietenie, lasa-l pe el sa faca pasul asta

| HikariAi a răspuns:

Hi! Cel mai bine ii pui aceasta intrebare: "Tu ce ai vrea sa fim, cei mai buni prieteni, sau sa avem o relatie?" Bafta!

| LittlePunk a răspuns:

Sunt de acord cu spusele celorlalti, dar in functie si de varsta voastra si de mentalitatea lui, poate e prea timid sa faca el primul pas, si sa-ti spuna. Poate si el simte acelasi lucru ca tine, dar nu stie cum sa exprime acest lucru fara sa va afecteze relatia de prietenie.Totusi ar trebui sa vorbiti...dar sa ii spui tu prima ca iti place de el si apoi daca si lui ii place de tine...si mai adaugi ca daca nu ii place de tine, macar sa ramaneti la stadiul de prieteni. sper ca te-am ajutathappy

| AnnaMadleine a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-l intrebi "Si, tie de cine iti place? Adica, serios, sunt o punga de secrete, n-am sa rad si-ti voi spune si eu de cine imi place" sau ceva asemanator. Daca el stie cum s-o joace va spune ceva romantic precum "Da, imi place de cineva... care-mi este cea mai buna prietena si e chiar in fata mea". Daca nu spune asta atunci ori ii e frica sau nu vea sa spuna sau crede ca te vei supara sau e prost. Oricum daca ii place de altcineva atunci fa-i o lipitura sa fie fericit and try to move on with your friendship. happy
Uite un exemplu asemanator: cauta pe YouTube "Lovely Complex". Este un serial japonez de anime despre ofata inalta si un baiat scund. Fetei incepe sa-i placa de el (erau BF), lui ii ia un an sa-si dea seama ca ei ii place de el, o refuza, ea ii spune din nou, el o refuza a doua oara, apoi el in sfarsit accepta (dupa 2-3 ani) sa fie cu ea si raman impreuna pentru totdeauna dupa ce termina liceul. Aprpo, un episod dureaza cel mult 25 de minute.
Sper ca am ajutat.

| dragutzaroxy a răspuns:

Uff e chiar foarte greu si mie mi s-a intamplat exact la fel si stii cum am facut:pasul 1.am pus-o pe cea mai buna prietena a mea sa il intrebe daca ma place.
pasul 2. daca da o pun pe prietena mea sa-i zica ca si eu il plac dar fara sa stie ca eu i-am zis prietenei mele sa-i zica lui.
pasul 3. daca nu te place lasa prietenia sa continuie. sper ca am fost de ajutor

| cutebutterfly99 a răspuns:

Cred ca trebuie sa fie foarte dificil pentru tine sa fi pusa intr-o asemenea situatie.Ai totala dreptate sa pui prietenia cu acest baiat pe primul loc dar nici nu trebuie sa iti neglijezi propriile sentimente. Parerea mea este ca ar trebui sa ii spui ce simti. Daca iti este un prieten adevarat si tine la tine nu va lasa acest lucru sa va distruga prietenia .....In plus cine stie, poate si el te place pe tine. Mult noroc!