| Ionică a întrebat:

Sunteti apropiati de ambii parintii? Sunteti o familie unita? Eu cred ca trebuie sa fim apropiati de ambii parinti, nu de unul dintre ei, indiferent cum sunt ei (saraci, bogati, divortati etc). Intodeauna parintii nostri vor numai binele nostru, nu rau. Pentru cei care au frati sau surori, trebuie sa va intelegeti bine si cu ei. Sunt si ei copii lor. La randul vostru o sa aveti propii copii si ai vostri sunt mandri ca au nepoti. Eu sunt singur la parintii si as vrea sa am un frate sau o sora. Multumesc!

15 răspunsuri:
| Ela_PuRpLe a răspuns:

Eu ma inteleg bine cu ambii parinti si ii iubesc pe amandoi chiar daca sunt divortati insa cu mama mea am o relatie mai deschisa si cand vreau sa ma descarc apelez la ea pentru ca ea m-a crescut de la 6 ani.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu imi iubesc si respect amandoi parintii in egala masura. si nu sunt doar vorbe deoarece in cele mai grele momete ale lor eu le-am fost alaturi cum si ei mi-au fost mie.

| Ruxyana a răspuns:

Ceau:*:*
asa este trebuie sa fim apropriati de ambii parinti...:*:*
desii uneori ma cert cu mama aproapte in fiecare zii din nimicurilaughingtot tin la ea indif cum ar fi:X:X
si la surorile mele cu care ma cert zilniklaughing mai avem si noi momentele noastre :X:X
imi pare rau pentru tine ca nu ai nici un frate sau o sora...
sincer nu'ti doresclaughing eu una mai am 2 mici si ii rauulaughing:X:X
dar incearca sa vorbesti cu parintii tai si apunei ca ai vrea un fratior sau o surioaratongue:X:X :*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea asta m-a bantuit pe mine de cateva zile, parintii mei au murit, dar am fost foarte apropiati, draga mea parintii nu vor fi niciodata saraci sau bogati sau divortati, ei sunt parintii nostri si atat.
Eu am un frate ne vedem foarte rar, nu ne intelegem foarte bine, pentru ca, a vandut casa parintilor mei si pe mine m-a exclus de la mostenire, iata ca exista si oameni rai si le merge foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am parintii despartiti de la 2-3 ani iar eu am ramas la tatal meu. Sunt mult mai apropiata de el din multe motive. Mama ma viziteaza de cate ori poate(este o distanta foarte mare) si nu ma inteleg foarte bine cu ea deoarece la tribunal m-a dat pe mana tatalui, zicand ca vrea sa-si inceapa o afacere importanta. Ce atitudine sa am eu fata de ea? daca tatal nu m-ar fi luat, categoric m-ar fi abandonat? Eii, acum o duc extrem de bine cu tatal, am toate conditiile si imi ofera tot ce vreau. Imi place cu parintii asa deoarece primesc de la fiecare ce-mi doreste inima.
Cat despre intrebarea ta...sunt parintii tai, dar nu poti oferi tu totul daca ei n-au bani sa cumpere sau nu le place produsul.

| bombonik31 a răspuns:

Da...suntem f apropiati. Le povestesc orice (chiar si despre baieti). Ne jucam impreuna adica o muscam pe mama eu si tatalaughingdin pacate acum sunt aman2 in it. dar ne intelegem f bine si cand vb la tel radem incontinuuhappy chiar zilele trecute am vb cu mama apoi mi l-a dat pe tata, insa mama isi amintise sa imi spuna ceva (stateau in pat cand vb la tel)si tata nu vroia sa ii dea tel. si ca sa il lase in pace a dat-o jos pe mama si ea a cazut cu fundul pe gresielaughingam auzit si eu cazaturalaughing ne intelegem super binelove struck sper sa ramanem asa 4 ever(am avut unele probleme si nu ne mai intelegeam deloc dar a meritat sa ast 2 ani la ce fericiti suntem acum)si da, mi-as dori un fratior dar din pacate nu amsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O! Cand ma gandesc la parintii mei si la sora mea, simt ca e tot universul pentru mine, simt ca sunt stelele ce imi lumineaza calea, luna ce ma mangaie, soarele ce ma incanta. Doar ca suntem departe, avem cariere diferite, in ultimi ani regret ca nu am avut timp sa revin in familie de sarbatori, si anul asta am vazut cat este de minunat, cu persoanele iubite.
Imi iubesc sora mai mare si parintii. Doar ca atatea mii de km ne depart si timpul ne este dusman, mereu ne intalnim de eternul refuz: N-am timp. sau : Sunt plecat. Ne vedem la ani. Eu stau in USA, parintii in Romania, sora mea in China. Am promis ca in 2010 voi fi prezent la aniversarea lor de 30 de ani de casnicie, sper sa am timp... Si cate amintiri din copilarie cat m-au iubit parintii. Eram aurul lu' taticu, asa imi spunea tata, iar sora era comoara lu' taticu. Niciodata nu au tipat la noi, nu au avut nici macar intentia sa ne loveasca, au stiut cu vorba buna sa ne educe si sa ne arate calea cea dreapta. Insa eu i-am dezamagit, mi-am ales o meserie diferita decat ceea ce doreau ei.
Azi as da toate realizarile mele si tot, tot ce am, doar pentru o zi de copilarie, iar apoi sa revin inapoi cu forte proaste si de la 0 sa plec, ca tot reusesc cand stiu ca parintii ma iubesc necontenit. Daca as avea un pestisor de aur, o singura dorinta as avea, aceea de a mai fi copil la mama si la tata, impreuna cu sora mea. Nu iti pot descrie iubirea pentru familia mea.

| Razvan a răspuns:

Cu mama pot vorbi despre absolut orice. E cea mai buna prietena a mea.Si tata e ok, sunt sigura ca ma iubeste in felul lui si incearca sa faca tot posibilul sa ma protejeze. Uneori exagereaza dar il inteleg.Doar o fata aretongue
Mi-as fi dorit un frate mai mare.As fi avut intr-adevar o viata perfecta cu el langa mine, dar din pacate nu e dupa mine.Niciodata nu mi-a placut faptul ca eram singura la parinti si toti prietenii mei aveau fratisad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ma bucur pentru voi, nici nu stiti ce bogati sunteti, ca aveti parinti.

| Anecherry a răspuns:

Imi iubesc si imi respect parintii, dar nu am fost niciodata apropiata de nici unul. nu prea au ei stofa de parinti, dar ii iubesc pe amandoi asa cum sunt.happy

| Aiurita a răspuns:

Pai... sa zicem ca da, dar sunt apropiata numai de mama [tata a decedat...]. Uneori ma inteleg bine cu ea, dar uneori pur si simplu nu o inteleg. Ma cearta, tipa si uneori chiar ma jigneste. Dar am inceput sa realizez ca o face mai mult la nervi si ca uneori o ia gura pe dinainte si cand zice ceva e clar ca si eu am partea mea de vina. In rest cand e calma ma inteleg chiar ok cu ea. Daca ii zic o problema ma ajuta si imi da sfaturi.
Cu sora mea mai mare ma inteleg ok. Desi uneori mai face si ea fite de "Cin` mi`s eu" chiar stiu ca pot avea un sprijin in ea. Mereu stiu ca sfatul ei este la un telefon distanta si pot vorbi cu ea despre orice, mai ales despre perioada adolescentei. Ea mereu ma indruma sa fac ceea ce este bine.

Fata de cum era alatadata familia mea nu mai e asa unita. Mama si sora mea nu mai tin legatura si fara tata parca nu mai are atat farmec sigh
Dar ce sa-i faci? Trebuie sa mergi inainte si cu zambetul pe buze. Mereu cineva iti va iesi in cale sa te ajute big grin.

| Alisa a răspuns:

Indiferent cum sunt ii iubesc enorm, si ma doare ca nu pot sa le arat lucrul asta.
Relatia mea cu mama intotdeauna a fost una rece, nu pot vorbii cu ea si oricat am incercat sa fie bine, sa fiu mai aproape de ea, nu s-a putut. Tata, in schimb, ma intelege, crede in mine, si in ceea ce vreau sa fac, ma sustine, si este mereu alaturi de mine. Cu el intotdeauna am putut sa vorbesc, mai ales ca este o persoana calma. Am un frate mai mic de 14 ani (eu am 18 ani) nu prea ma inteleg cu el, dar las mereu de la mine, ca sa fie bine, il iubesc enorm desi el nu vede lucrul asta.
Cred ca cea mai mare dorinta a mea este sa am o relatie buna cu mama, sa pot sa imi deschid sufletul in fata ei, sa pot sa spun exact ce gandesc, si sa imi fie aproape, pentru ca lucrul asta ma doare cel mai mult, si nu o sa pot trece niciodata peste.

| Alice_6278 a răspuns:

Buna!

Vreau sa spun kami iubesc enorm familia orice sar intimpla ea ramine speranta mea de altadata.

Am trecut cu familia printre vint si ploi dar totusi am ramas unitzi.Indiferent de tot ce s-a intamplat.

Am si eu o sora mai bine zis un inger.Ne certam kiteodata dar ne impakam repede deoarece asa suntem noi...

Imi iubesc mama foarte tare sa fiu sincera miash da viata pentru ea deoarece orikit de dezamajita orikit de invinsa vine cu sfatul cel mai bun.

"Nu iesthi singura pe pamint, incearca sa luptzi pentru viata ta, nu te lasa invinsa"astea sunt vorbele tatalui meu.

Imi iubesc familia orice ar fi.

Nu las pe nimeni sa o nekajeaska.Fiekare dintre noi avem o dorinta dorinta mea este ca familia mea sa fie fericita zi de zi.sa nu kunoaska ce este aceea "durere"sa nu stie ce e aia "Lakrimi".

Mereu am luptat pentru ea pentru "familia mea"si voi lupta in continuare.

Avetzi grija de familia voastra deoarece este foarte important.

:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu si cu parinti mei suntem destul de apropiati unul de celalalt, dar totusi tin mai mult la mama. Am o sora maai mica decat mine cu 5 ani nu este foarte rau, daca sti cum sa te comporiti cu ea iti va deveni o aliata in fata parintilor si cea mai buna prietena. Asa ca daca o sa ai vreodata o sora sau un frate sa te comporti cu el asa cum te-ai comporata si tu cu tine daca ai fi in locul lui. Multumesc, sper ca ce tiam scris sa iti fie de folos! happy happy happy

| alexeanca a răspuns:

Sunt foarte apropiata de parintii mei.Sunt iubitori, blanzi si foarte amuzanti.Desi lucreaza mult si avem putin timp la dispozitie de petrecut impreuna ei reusesc mereu sa ma faca sa ma simt importanta in viata lor. Cel mai mult imi plac serile, la masa, cand reusim sa fim toti trei si sa ne povestim peripetiile zilei.Fiecare are ceva amuzant de spus despre ziua lui.Creem o atmosfera placuta si sincer o sa imi lipseasca mult mesele de seara cand n-o sa mai stau cu ei.Conteaza enorm atmosfera din familie, te incarca pozitiv pentru a doua zi, te face sa te simti important prin atentia ce ti-o acorda cei dragi tie si iti da energie sa mergi mai departe! Imi iubesc mult parintii love struck