| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Am 15 ani,merg spre 16, sunt clasa a IX-a, si doresc sa ma descarc putin. Eu de mic nu prea imi faceam prieteni, mi se tot zicea, ba pe la scoala, ba vorbeam cu ceilalti, ca nu sunt sociabil, ca sunt mult prea timid, chiar si acum, dupa atata amar de vreme mi se spun aceleasi lucruri. Doar ca, acum efectele acestui comportament se resimt extrem de puternic. Acum ceva ani am trecut prin schimbari bruste, pierderea unor personae dragi la intervale scurte de timp si fiind mic nu intelegeam atat de bine, dar am fost foarte afectat. Nici la gradinita, nici in generala (care am facut-o in trei scoli) si nici acum in liceu nu sunt acceptat de catre colegi, care isi bat joc de mine, nu prea ma baga in seama, mai pe scurt sunt batjocorit si marginalizat de toata lumea. Totusi o colega cu care ma inteleg cat de cat a sesizat aceleasi lucruri: ca nu sunt sociabil si ca stau mereu retras. La anul ma transfer la alt liceu si imi e teama ca problemele vor persista si imi doresc ca pana in toamna sa pun capat acestei probleme, care se resimte abia acum, cand m-am indragostit de o fata de la mine din cartier, pe care am cunoscut-o cand m-am mutat in septembrie anul trecut. Este foarte frumoasa, draguta, inteligenta, mai pe scurt este idealul meu de fata, are tot ce imi doresc eu. La inceput ne intelegeam bine, incepusem sa ne apropiem cat de cat pana cand am inceput sa o disper si pe ea, i-am spus ca o plac, ca am sa vorbesc cu colegi de ai ei sa imi puna o pila, am inceput sa dau telefoane pe la prieteni (de fata cu un prieten de al ei), si asa apropierea noastra s-a distrus. Pe parcurs ea m-a mai iertat, incepeam sa vorbim din nou, dar eu repetam greselile si iar o indepartam, pana la proba contrarie cand am facut-o in toate felurile prin intermediul unui coleg, iar la 5 minute ii spuneam ca o iubesc si ca am sa lupt pentru ea, iar colegul asta a ei a inceput sa imi zica ca sunt obsedat de ea. Ea m-a scos iar din lista de pe facebook si de atunci nu ne-am mai vorbit, pana ieri cand am urmarit-o din nou iar ea parea enervata.La un moment dat am agatat-o si i-am spus ca este rea si ea a zis ca este rea doar cu mine si ca o impresioneaza altul, nu in ultimul rand m-a rugat sa o las in pace, asa am facut. Inainte facusem chestii mult mai urate. Am impresia ca m-am facut de ras in tot cartierul cu treaba asta, cel putin in fata prietenilor ei si o iubesc foarte mult, vreau sa o recasting macar in calitate de prietena, daca mai mult nu. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Mai am o colega de clasa care la inceput ma placea, dar acum ma evita si ea din aceleasi motive, doar ca pe ea nu o iubesc asa mult cum o iubesc pe vecina mea. Maine va fi ziua ei, implineste 14 ani asa ca m-am gandit sa ii fac cadou o cutie de bomboane, ce ziceti e ok?

9 răspunsuri:
| BeatriceBety1234 a răspuns:

Pana la urma care e intrebarea? laughing

| lui47 a răspuns:

Man, colegii si cartierul tau au dreptate. Indiferent de problemele pe care le-ai avut, tu chiar esti antisocial si obsedat de fata aia. Nu rezolvi nimic daca ii duci o cutie de bomboane, doar ii afirmi obsesia fata de ea. Si nu rezolvi absolut nimic daca te muti la alta scoala, poate chiar asta e cauza antisocialismului tau, nu apuci sa iti faci prieteni ca incerci sa fugi de problemele tale.

| Samy_Samuel_1996_mvGo a răspuns:

E greu de spus, la inceput ar trebui sa iti iei inima in dinti si sa devi mai sociabil, pentru ca pana la urma decat tu poti sa schimbi ceva in tine, incearca sa gasesti persoane la fel ca tine, si sa nu o mai cauti pe acea fata ceva vreme, dai de inteles ca poti trece peste si ca nu ai nevoie de ea neaparat, ea acum stie ca te are la degetul mic si te poate avea cand vrea ea, pe de alta parte nu cred ca e mare sa scofala sa fii batjocorit de colegi, pana la urma n-ar trebui sa-ti pese si ca sa ii doara, de fiecare data cand te mai jignesc, tu ar trebui te uiti la ei si sa le razi in faata, o sa ii doara al naibii de mult.
In concluzie, trebuie sa ai multa incredere in tine si nu iti pese de consecinte sau macar sa ti le asumiwinking

| MariaPetr a răspuns:

Si eu am avut acelesi probleme spune-i'' la multi ani '' si sa nu uiti sa i. Duci o floare. Eu am reusit sa ma schimb si ca urmare tuturor le-a parut rau incepusem sa devin populara si de la fata cu 2 like-uri am ajuns la 1.000 si 900 de urmaritori, exprimati opiniile si nu te lasa calcat in picioare... spune-i ca aceeia a fost doar o pasa din trecut si daca puteti lua totul de la capat, vorbiti, afla cat mai multe despre ea si incetul cu incetul va fi iubire reciproca! Ai grija la detalii, nu te lasa influentat de toti prostii!

| MeForeverAlone a răspuns:

Sa stii ca faptul că nu ești sociabil nu este un defect. Câteodată să fii prea sociabil este un defect. Pur și simplu așa ești tu. Sunt oameni mai singuratici, alții care vor să fie în mijlocul atenției. Acum depinde de tine. Depinde dacă chiar vrei mulți prieteni sau îți place să ai doar câțiva. Dacă chiar o iubești pe fata asta, să știi că nu îi vei recâștiga inima doar cu o cutie cu bomboane. Nu e o fetiță de cinci ani ca soră-mea, și nici pe aia nu pot să o duc de nas cu ciocolată. Spune-i exact ce simți:
Delia, Andreea, Roxana, sau cum o cheamă pe ea, eu nu sunt prea sociabil pentru că am avut niște probleme. Am avut schimbări bruște, am pierdut persoane foarte dragi, am schimbat multe școli și n-am reușit să-mi fac prieteni. De asta m-am purtat așa, pentru că n-am știut ce să fac în momentul în care m-am îndrăgostit de tine"
Fetele sunt complicate. Au nevoie de explicații și nu sunt niciodată mulțumită. Trebuie să le dai ce vor. Încearcă să vezi ce vrea de la tine. Fata aia chiar vrea să o lași în pace, sau a spus asta ca să îți arate că e rănită și că vrea să-ți ceri iertare? Gândește-te la asta. Cineva a spus,, Nu există femei/fete care să nu poată fi citite, doar bărbați/băieți analfabeți"
Așa că nu fi analfabet. Citește-ți prietena. Încearcă să vezi dincolo de privirea rece din ochii ei. Poate ea chiar te iubește, și vrea să fie cu tine, dar nu știe cum pentru că nu te înțelege. Ajut-o să te înțeleagă. Ajut-o să înțeleagă ce simți. Puteți ajunge la niște compromisuri.
Sper că ți-am fost de ajutor, măcar puțin.
Baftă!

| Ineys a răspuns:

Da, e k, fetelor le plac bomboanele.

| monster62 a răspuns:

Buna,serban...daca ea te evita, eu zic sa o lasi in pace, ca poate ii mai trece, si nu mai insista, ca nu-i de bine.si incearca la noul liceu unde zici ca te vei transfera, sa devi mai putin timid, ca poate o sa ai succes daca renunti la statul in singuratate, in curte.du-te si joaca-te si tu fotbal, baschet etc...cu ceilalti colegi,sa spuna "uite ce prietenos e baiatul asta", si daca faci asa, toti vor vrea sa se joace cu tine. apropo, incearca sa fi cool, si sa te conformezi comportamentului colegilor (adica sa te comporti ca ei), si te vor considera unul dintre ei.

sper ca sfaturile mele vor fi de folos!

bafta

| Pop_Adriana_1999 a răspuns:

Este o idee buna sa ii cumperi o cutie cu bomboane si poti chiar săi faci o felicitare. Eu as zice sa te pui in locul ei si sa vezi ce greșeli ai făcut si sa nu le mai repeți ( înainte sa faci un lucru stai un minut si te gândești ce urmări o sa fie ") mereu sa gândești din 2 persective. Eu îți recomand sa mergi la un psiholog, sa nu te gândești ca ești bolnav, considerat pe psiholog un prieten de-al tău care îți poate da sfaturi si el chiar te-ar putea ajuta sa o recâștigi pe fata. Sper ca te-am ajutat. mult succes.

| Sn4k3 a răspuns:

Pfoai, ai scris un roman laughing. O sa iti raspund la ultima intrebare : Da, e ok.