| IonutCiobanescu a întrebat:

am 16 ani,cum as putea sa-mi iau dreptul la alocatie,mama foloseste banii sa cumpere perdele dupa perdele si numai cacaturi gen detergenti,daca deschizi dulapu' de la bucatarie nu mai e loc de vase la cati detergenti noi-nouti are,am nevoie de bani pentru un calculator,sunt la profil de electronica si fac multa practica, si ne da teme,, online pe pc" si normal ca timp de 2 ani am tot gasit scuze pentru nerezolvarea temelor, as vrea sa strang cum pot sa-mi iau un pc pana in 400 de lei, mai lucru din cand in cand la unii oameni dar nu-mi dau bani cat sa ma imbogatesc, si banii din alocatie m-ar ajuta mult. Mama zice ca nu-mi da ca pcul e prostie, ce as putea face?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Aveam cand eram mica o vecina pe care parintii o puneau sa faca curat, cumparaturi etc atata timp cat ei erau la munca in schimbul alocatiei ei pe luna.Incearca varianta asta.

| anonimg a răspuns:

În ordinea următoare stai de vorbă cu următoarele persoane care sunt obligate de lege să o ia la rost pe mama ta care nu își face datoria de a-și susține copilul la școală:
-dirigintele
-directorul școlii
-ministerul educației
-presedintele României
-comisia europeană pentru drepturile omului ( http://www.scritub.com/......112157.php ).
Nu aceștia sunt obligați să îți ofere un calculator; ci aceștia sunt obligați de lege să ia măsurile necesare împotriva acelora care nu și-au făcut datoria. Ce vreau să spun este că prin lege dirigintele clasei este obligat să stea de vorbă cu părintele să îl facă să înțeleagă de nevoile copilului pentru dezvoltarea lui. Dacă dirigintele nu a reușit să să convingă părintele, atunci el trebuie să înmâneze cazul directorului școlii, și așa mai departe.
Mama ta trebuie să știe că atunci când face un copil ea nu mai are dreptul la nici o plăcere dacă prin aceasta limitează nevoile copilului. Altfel, când va îmbătrâni nici copilul nu-și va lăsa timpul plăcerilor personale pentru nevoile ei. Cuvântul care spune: "Cum ai făcut așa ți se va face" se va împlini negreșit; pentru că Dumnezeu nu minte niciodată. Apoi culmea nebuniei, ea va da vina tot pe copilul ei! Dar ea habar nu are că va primi atenție tot atâta cât a și oferit. Efectele cauzei se vor împlini chiar și peste zeci de ani; ba chiar și peste generații.
Mama ta -și toți părinții- trebuie să știe că mai bine stă cu ziare în geamuri decât să limiteze educația copiilor.

| LaraClarice a răspuns:

Ar trebui sa te plângi la școală, cumva sa fie chemată să îmi se reproșeze.

| Atim a răspuns:

Indiferent de modalitatea prin care iti primesti alocatia, nu exista nicio varianta prin care sa o poti lua fara acordul unuia dintre parinti. Daca e la posta, o ridica parintele cu buletinul, dacă e pe card, chiar daca acel card ar fi pe numele tău, tu fiind minor nu poti avea control 100% asupra contului, e 50-50 cu unul dintre părinți, deci tot aia. Eu as spune sa te reorientezi. Daca ei nu iti vor vrea sa iti dea alocatia, mai ai varianta unui loc de munca (asta daca programul scolar permite). Eu de exemplu in liceu aveam orele dimineata, iar dupa ore aveam un loc de munca la 4 ore. Si prin asta vei obtine mult mai multi bani decât alocatia (cat e acum, 80?) si aceea vor fi bani asupra carora numai tu vei avea control si pe care ii vei putea folosi cum iti doresti. Totusi considerând ca esti inca elev, nu iti recomand sa tintesti prea sus si sa refuzi locurile mai de jos, la urma urmei nu va pune nimeni vreodată un elev director. Nu trebuie sa privești job-ul ca pe o carieră momentan, ci doar ca pe o soluție de moment (cu grija sa nu iti afecteze viata de elev). Cel mai frecvent loc de munca pentru cei ca tine e cel de pliantator. Sper ca am fost de ajutor, succes! happy

| Alphahkbg a răspuns:

Vara puteai lucra ca ospatar primeai 12/14 milioane pe luna sau chiar si la mec salariu e in jur de 16 milioane plus bonsuri de masa etc...
Ce zici tu acolo e bun in teorie dar in practica nu prea ai putea vorbi cu dirigintele sau cu maistru sa ii explice mamei tale, calculatoare ieftine gasesti cate vrei doar ca nu sunt cine stie ce stralucite dar de mers merg binisor.

| SimonaBubu a răspuns:

Alocatia e dreptul tau si nu trebuie sa faci nimic in schimb. Fale zile negre sau fai sa inteleaga ca este a ta nu a lor.