| anonim_4396 a întrebat:

am 24 de ani și poate sunt oameni ca și mine și îmi poate explica ce naibii se intampla cu mine, sunt foarte foarte dezamăgit de viata pe care o am, va asigur ca nu e una nefericita din punctul altora de vedere, din punctul meu de vedere chiar este, sunt în construcție cu o casa mare, masina am, haine și tot ce trebuie. La capitolul bani nu stau bine deloc întors în tara nu reușesc sa imi găsesc un loc, am dat doar de bătăi de joc, dar chiar de am tot ce îmi trebuie nu inteleg ce ma face sa ma simt nefericit, de ce mi se taie cheful de tot dar de tot, imi vine sa nu mai mănânc, sa nu ma mai spăl sa devin cel mai josnic om si asta e un sentiment rau. Care pateste știe despre ce e vorba, practic ma lupt cu mine și probabil pleacă și de la faptul ca vad viata altora perfecta fata de a mea, cine spune ca lucrurile nu te fac fericit are dreptate, cred ca sunt depresiv si nu reușesc sa ajung pe linia bună deloc, daca vreti sa imi spuneți de vreo iubita sau ceva am de 3 ani de zile, nu știu ce sa fac sa ma simt și eu om din nou, plus ca pe langa toate astea am si niște dureri de fiere uneori de chiar nu am chef nici de mine. Simt ca îmi vine sa mor cred ca astea sunt multe stari pentru care oamenii renunță la viata, dar desigur nu ma gândesc la asta doar ca vreau sa ma bucur ca înainte cand nu aveam nimic din ce am acum, dar eram mult mai fericit. De exemplu când la 14 ani cu un capac de galeata ma faceam ca am masina si conduc și eram asa fericit acum chiar daca conduc una nu simt acea fericire de atunci, daca sunt oameni ca mine ma înțeleg mai bine și poate îmi poate da un sfat cum sa fac sa nu mai detest viata pe care o am, mulțumesc. Funda,

Răspuns Apreciat de Editori
| CatalinB11 a răspuns:

Salutare! Trebuie sa stii ca oamenii in general sunt nemultumiti de vietile pe care la eu, indiferent de statutul social si economic. Este posibil ca starea pe care o ai tu sa fie rezultatul mai multor factori. Este posibil ca sa te simti coplesit de faptul ca iti construiesti casa si ca nu mai faci fata financiar. Poate in relatia cu partenera nu mai exista interes nici de o parte nici de alta. Motivele pot fi multe si cu cat sunt mai multe cu atat ne simtim mai coplesiti. Este posibil sa ai depresie, adica creierul sa nu mai produca acei hormoni care ne dau starea de bine. Ca sa nu filozofez prea mult, din experienta, iti pot da urmatoarele sfaturi:
1. Incearca sa renunti la a te mai compara cu altii, altfel, intotdeauna ai sa fi nemultumit.
2. Incearca sa intelegi si sa accepti ca nu intotdeauna ne ies lucrurile asa cum ne dorim si ca nu trebuie sa vedem un sfarsit din cauza dificultatilor pe care le intalnim. Pana la urma, de acestea ne vom lovi mereu, fie ca vrem sau nu.
3. Incearca sa faci lucruri care iti aduc satisfactie. Poti incerca sa citesti o carte buna, sa desenezi (nu trebuie sa stii sa desenezi), sa te apuci de un sport, etc. Sunt foarte multe lucruri pe care le poti face, fie ele cele mai copilaresti si fara sens, daca tie iti aduc placere pe moment, fa-le, nu astepta aprobarea nimanui.
Este normal sa te simti cum te simti in momentul de fata. Pare ca sunt multe probleme adunate. Incearca sa iei lucrurile unul cate unul, si nu sta sa le contemplezi prea mult. Ganditul prea mult este ceea ce ne afecteaza de fapt. Incearca sa te concentrezi mai intai pe starea ta, daca tu nu esti bine, atunci nu poti rezolva nici problemele.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Comparatia cu altii, sau chiar cu viata ta de dinainte ucide bucuria si fericirea. Ia viata ta asa cum e, cu bune, cu rele, si nu o baga si pe a altora in ea. Nu e loc si pentru a lor.
Zici ca ai iubita. Ai vorbit cu ea despre asta? Sau ea nu stie nimic, te crede ok, si de aceea nici nu se implica, ea, care daca ar stii poate ar putea cel mai bine sa te ajute, Daca nu e asa, atunci nu stiu daca o poti numi iubita, e doar o femeie cu care stai impreuna. Dar si asa, nu esti singur si ai avea cu cine discuta despre problemele tale.
Eu am o vorba, viata e un mare banchet, unde trebuie doar sa intinzi mina ca sa te infrupti. De ce te uiti doar la ce ai? Cauta si altceva, altceva care sa iti placa. Mie, pe linga viata obisnuita, mi-ar place sa sar cu parasuta, si sper din toata inima sa experimentez vreodata senzatiile tari pe care saritul cu parasuta ti-l ofera. Desi am deja 50 de ani. Dar pana atunci am parte de alte senzatii, nu la fel de tari, dar extraordinare. Colind tarisoara asta in lung si-n lat pe bicicleta. Pe linga toate lucrurile obisnuite din viata, care uneori o fac montona, un apus de soare pe Transalplina prins in timp ce pedalezi e ceva unic. Pentru mine. Pentru tine, unic ar putea fi cu totul altceva. Din fericire, lumea asta e suficient de mare incit sa iti ofere acele senzatii care sa te faca sa intelegi ca merita sa traiesti, ca nu duci o viata anosta. Tu trebuie doar sa le cauti. Nu sa te intorci la capacul de galeata, ci sa experimetezi fiorul sofatului la un raliu. Poate nu poti ajunge pana acolo, dar ceva trebuie sa existe care sa te faca sa il doresti incit sa simti ca traiesti.

| mgtow a răspuns:

Mergi la femei cat mai multe. Sexul ajuta sa te mentii fericit. Platesti sau le cauti cu lumanarea dai bataie

| GabiDumitrescu a răspuns:

Marea buba cu cei ca tine este ca au crescut avand impresia ca e important sa ai chestii. Masina, casa, sa fii "in rind cu lumea" cand de fapt ceea ce face de regula omul cu adevarat fericit sunt experientele. Ce inteleg prin experienta? De pinde de om. Sa vezi cate un oras nou in fiecare luna, cate 3 tari noi in fiecare an. Sa mergi sa *** shemales in Thailanda. Sa bifezi toate piscurile muntoase de peste 2000 de metri din Europa. Treburi de-astea...

| Catrice a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fain in thailanda laughing

| anonimg a răspuns:

Sensul vietii il da numai Dumnezeu. Nu banii, nu cariera, nu familia si nici prietenii. Toate acestea sunt doar un decor al vietii.
Nu ai nevoie de psiholog. Citeste cartea aceasta si vei vedea viata cu alti ochi; cu ochi adevarati:
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

| Ineys a răspuns:

Deci ce te supara pana la urma? Ca nu ai specificat nimic concret sau nu am prins eu, ca am citit printre randuri.

In cazul in care te supara ceva dar nu stii ce, psihologul te poate ajuta sa descoperi cauza si sa o elimini. Nu mai cauta ajutor online, cauta la un cabinet. Nu-i o rusine sa mergi la psiholog, nu inseamna ca esti nebun sau mai stiu eu ce. E un om cu care discuti.

| RoCkKiD a răspuns:

Fiecare avem lucruri diferite care ne fac fericiti, casele si masinile pot functional pentru unii dar altii au nevoie de prieteni, sa simta ca sunt parte dintr-un grup, sa arate intr-un anume fel, de recunaostere sociala prin functii, de o zeitate care sa-i apere, o relatie ca in vis, o familie etc.

As zice ca in primul rand sa te gandesti daca e ceva dintre chestiile care te-ar face sa te simti mai bine.

In plus, imi pare ca ai mentionat destul de multe simptome care sunt specifice depresiei, poate ar trebui sa mergi la medicul de familie pentru o trimitere la psihiatrie, iar apoi in functie de diagnostic sa mergi la un terapeut pentru terapie. Depresia netratata poate distruge viata unui om, asa ca ar fi bine sa mergi si pe firul asta.

| Alverto a răspuns:

Salut
Răspuns simplu și concret: nu ai ceva ce să îți placă să faci, trebuie sa găsești o meserie ce o faci de plăcere, sau un hobby
Poți încerca multe lucruri fiindcă ai o viață lungă fata de strămoșii noștri până să îți găsești meseria ce te face fericit. Ceva ce ai face mereu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata nimanui nu este perfecta. Ceea ce vezi tu, este ceea ce vor ceilalti oameni sa vezi. Pe internet toata lumea posteaza exclusiv chestiile pozitive despre ei, posteaza doar pozele in care au iesit bine, se lauda cu banii, vacantele si hainele de firma (uneori fake)...
Iar in realitate toti sunt cu zambetul pe buze, toti vor sa para ca au succes chiar daca nu e asa.

Nu te compara cu alti oameni, pentru ca tu stii tot despre tine. Despre ei stii doar ce le convine lor sa stii.
Adevarul este ca toti oamenii au probleme, secrete, boli, frustrari, nereusite, dezamagiri... si toate astea le indeasa sub pres.