| Trivium a întrebat:

am inceput sa am niste probleme ingrozitoare cu mama, adica m-am certat foarte tare cu ea. sa vba spun si de ce. Ea obisnuieste sa plece sa munceasca pe afara pentru bani la batrani mai precis in Austria, in trecut a mai fost 6 luni in Anglia si a stat acolo 6 luni.Cand a venit acasa din U.K am gasit pe messengerul meu niste conversatii foarte suspiciase cu pupici si chestii.Am vorbit cu ea si a spus ca nu e nimic.Bun a incetat sa mai vb cu ala, acum cand a plecat in Austria povestea s-a repetat pe facebook dar nu cu unu cu 3 acum.Am vecine care au plecat afara si nu au mai venit, si erau femei cu copii famili instarite.At. cand am vazut acele coinversatii pe facebook nu i-am spus tatei deoarece ar fi ucis-o la propriu eu am incercat sa lucrez din umbra.Ea isi schimbase parola la facebook din fericire si-a pus o parola simpla si i-am spart-o am inceput sa-i sterg acei prieteni si i-am sters dar a-2-a zi i-am gasit la loc.Bun i-am blocat, iar ieri munceam cu tata la un camin de apa i-a vine afara ma i-a in curte si a inceput sa imi care palme ca de ce i-am sters prietenii i-am explicat ca are copii acasa are barbat ce ii trebuie am incercat sa o apar.Nu a mai vorbit cu mine.Mi-e imi parea foarte rau am asteptat ca tata sa se culce si m-am dus la ea m-am pus in genunchi plangand sa ma ierte i-am zis ca nu o sa mai intru niciodata cat o sa traiesc la ea pe facebook.Eu sufer de atacuri de panica si ieri am plecat de acasa sa ma linistesc am plecat departe si ascultam rap fiindca e singurul gen de muzica care imi da speranta, si am spus ca sunt dement, nebun, psihopat, si a zis ca nu ma v-a ierta cat a sa traiasca, bine am plecat foarte suparat. Dupa eu mi-am dus sa fac baie si mama s-a dus rapid la tata si i-am spus ca sunt nebun eu am auzit si m-am dus la usa sa ascult, si dupa am intrat eu si in continuare zicea ce trebuie sa ma duc la psiholog sa imi faca controale si alte chestii de genu.O iubesc chiar si asa TPU mi-a luat telefonul, laptopul, si am mai ramas doar cu un mp3 vechi si niste casti cu care imi alung amarul uneori.Tpu ce mai pot face? Va multumesc!

14 răspunsuri:
| Anonima3127 a răspuns:

Salut!

Este o situatie dificila cea in care te afli acuma. Esti constient intr-un fel sau altul ca viata familiei voastre e pe cale de schimbare, o schimbare pe care cu siguranta nu ti-o doresti, asa cum nu isi doreste niciun copil acest lucru.

Practic, tu ai prins-o pe mama ta, inselandu-l pe tatal tau. Ea te-a pus la mijloc, ceea ce nu e ok! In special ca pe urma sa te acuze si sa te maltrateze pe tine, ca ai incercat sa repari si sa ascunzi greselile facute de ea, pentru a mentine armonia in familie.

Chiar daca iti este greu, incearca sa vorbesti cu ea cand lucrurile se mai linistesc, spune-i cat de tare te raneste pe tine cand o vezi avand un astfel de comportament. Fa-o sa inteleaga ca tu o iubesti, si nu ai vrea ca ea sa plece de langa voi, pentru ca ai nevoie de ea, sa fie alaturi de tine, nu de un psiholog.

In afara de a discuta cu ea, nu prea poti face mare lucru, decat sa nu te mai consumi tu asa de mult, pana la urma urmei, este greseala si decizia ei, nu o poti tu opri, decat prin a discuta cu ea, poate va intelege ce multa nevoie aveti voi de ea, si va incepe sa fie mai prezenta in vietile voastre.

Mult succes in continuare, si daca crezi ca te-as putea ajuta cumva, poti sa imi lasi un mesaj pe privat!

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole care te pot ajuta.

| Iuliana2018 a răspuns:

Stiu ca iti e greu, dar pana la urma tatal tau tot va afla, de aceea eu zic ca e mai bine sa afle acum cat timp inca mai poate incerca sa va salveze familia.Nu trebuia sa iti ceri scuze, iti spun eu din propria experienta ca e mai bine sa fie rezolvate toate probleme din familie si sa traiti in liniste decat sa ai bunuri materiale ..Stiu ca iti e greu si probabil te simti singur si debusolat, dar incearca sa vorbesti cu tatal tau.

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Buna.
Din punctul meu de vedere ai reactionat foarte corect, cea care a gresit este mama ta.
Nu trebuia sa iti ceri scuze, cu ce ai gresit?! Greseai daca iti anuntai tatal. Nu cred ca te deranja daca erau niste discutii amicale.
Multi dintre noi am fi reactionat la fel ca tine, incercand sa ne protejam familia.
Trebuie doar sa astepti ca mama ta sa realizeze ca a gresit, tu nu poti rezolva aceasta problema.
O zi frumoasa!

| Trivium explică (pentru ռօCօოოεռէ):

Nu o sa realizeze niciodata ca a gresit! Mi-am cerut scuze fiindca mi-a taiat toate fondurile nu mai am nimic! Tata nu imi poate oferi ce im imi dadea mama!

| ռօCօოოεռէ a răspuns (pentru Trivium):

Ok, am inteles. Dar mama ta ar avea motive sa dicute si cu alti barbati sau inca are o relatie buna cu tatal tau? Asteapta sa se mai calmeze si ea putin si incearca sa discuti cu ea. Si metoda cu psihologul ar fi buna atata timp cat mergi impreuna cu mama ta. La psiholog nu mergi daca ai probleme cu capul, pentru asta exista psihiatru, dar nu cred ca este cazul tau.

| adeluna a răspuns:

Dragule,
Chiar daca tu nu ai cum s-o cunosti decat din perspectiva de fiu, mama ta a fost inainte de a te naste tu, este si va ramane o femeie. Iar noi, femeile, avem nevoie sa ne simtim frumoase si demne de atentie si afectiune. Cateodata, in agitatia vietii de zi cu zi, nu le mai primim, sau nu mai simtim ca le mai primim de la partener. Si cateodata putem schimba simpatii cu cineva, doar pentru simplul fapt de a ne ridica moralul, fara a avea vreun moment intentia de a parasi relatia actuala. Cred ca asta e cazul mamei tale. Daca l-ar fi inselat pe tatal tau nu cred ca ar fi facut taraboi in jurul stersului prietenilor pe facebook, nu ar fi riscat deschiderea subiectului.
Acestea fiind zise, mama ta este adult. Este dreptul ei sa ia propriile alegeri, bune sau rele. Faptul ca tu i-ai violat intimitatea nu este de scuzat, asta nu e in nicio situatie scuzabil, fie ca e vorba de mama, sora, prietena sa oricine altcineva. Cum te-ai putea astepta ca ea sa remarce ca ai crescut si sa te trateze cu incredere si respect, ca de la adult la adult, cand tu insuti nu o faci. Relatia parintilor tai este strict responsabilitatea lor. Este treaba lor, si doar ei pot decide daca sa o continue sau nu, daca ii multumeste si implineste si face fericiti. Ceea ce poti face tu este nu sa joci in secret rolul comisiei de cenzura, ci sa le impartasesti deschis ingrijorarile tale si sa-i rogi sa ia in considerare si sentimentele tale atunci cand decid cum sa-si traiasca viata.
Sper sa intelegi ce vreau sa spun...

| AnotherNimrod a răspuns (pentru adeluna):

Doamne... da, ma rog nu e bine ca intrat pe contul ei. Dar crezi ca exista scuza pentru faptul ca a incercat sa scape ''basma curata'' zicandu-i tatalui ca fiul lor e nebun? Sunt fata si inteleg ca vrea pe altcinava (ma rog am 13 ani), dar nu-i fac rau fiului tau...

| milan9 a răspuns (pentru adeluna):

"Chiar daca tu nu ai cum s-o cunosti decat din perspectiva de fiu, mama ta a fost inainte de a te naste tu, este si va ramane o femeie. Iar noi, femeile, avem nevoie sa ne simtim frumoase si demne de atentie si afectiune. Cateodata, in agitatia vietii de zi cu zi, nu le mai primim, sau nu mai simtim ca le mai primim de la partener. Si cateodata putem schimba simpatii cu cineva, doar pentru simplul fapt de a ne ridica moralul, fara a avea vreun moment intentia de a parasi relatia actuala. Cred ca asta e cazul mamei tale. Daca l-ar fi inselat pe tatal tau nu cred ca ar fi facut taraboi in jurul stersului prietenilor pe facebook, nu ar fi riscat deschiderea subiectului.
Acestea fiind zise, mama ta este adult. Este dreptul ei sa ia propriile alegeri, bune sau rele. Faptul ca tu i-ai violat intimitatea nu este de scuzat, asta nu e in nicio situatie scuzabil, fie ca e vorba de mama, sora, prietena sa oricine altcineva. Cum te-ai putea astepta ca ea sa remarce ca ai crescut si sa te trateze cu incredere si respect, ca de la adult la adult, cand tu insuti nu o faci. Relatia parintilor tai este strict responsabilitatea lor. Este treaba lor, si doar ei pot decide daca sa o continue sau nu, daca ii multumeste si implineste si face fericiti. Ceea ce poti face tu este nu sa joci in secret rolul comisiei de cenzura, ci sa le impartasesti deschis ingrijorarile tale si sa-i rogi sa ia in considerare si sentimentele tale atunci cand decid cum sa-si traiasca viata.
Sper sa intelegi ce vreau sa spun..."
Bun raspunsul happy

| milan9 a răspuns (pentru adeluna):

Nu poţi să-i învinovăţeşti doar pe ei de a fi "neinţeles" de către ei dacă nu forţezi chiar această necesară "cunoaştere" continuă din sânul familiei… happy

Spre surprinderea ta, vei putea descoperi atunci un rol deosebit pe care îl în detensionarea relaţiei părinţilor tăi, a raportării lor la tine, dar şi un rol în oferirea unui suport necesar poate mamei tale. Toţi avem nevoie…

În general, astfel de manifestări de tulburare, de „dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a „lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

| AnotherNimrod a răspuns:

Asculta, chiar daca ti-a taiat fondurile si ti-a luat laptopul (m-am uitat pe raspunsuri) n-ar fi trebuit sa-i ceri scuze! Ea a gresit, nu tu! Dupa ce am citit aici, mi-am dat seama ca mama ta e cea care ar trebui sa mearga la psiholog :/ Acum pe bune, tu iti faci griji pentru ea si ea ce face?! Ii spune tatalui tau ca esti nebun doar ca sa scape ''basma curata''! Daca si-a gasit pe altcineva, n-are decat sa se desparta de tatal tau ( chiar daca tie iti e greu)! Doar ca, din ce am citit, nu si-a gasit doar UN barbat.
Cred ca ar trebui sa ii spui tatalui tau de chestiile astea! Doar ca, nu face asta cand e de fata si ea! O sa nege si, daca a fost in stare o data sa te faca nebun, ca sa scape, n-o sa ezite a doua oara! Dar ai nevoie de dovezi si e posibil ca mama ta sa fi sters conversatiile. Totusi, daca le-a pastrat, incerca sa faci un print screen la conversatiile mamei tale si arata-i-le tatalui tau. Daca nu poti cu telefonul tau( poate ti-l da pana la urma inapoi), intati pe contul ei si atunci arata-i tot tatalui tau. Oricum o sa afle la un moment dat! Si sincer, merita ce i se va intampla cand va afla tatal tau. Totusi incearca sa-l stapanesti. Fi tare! Va e mai bine sa fiti doar voi doi, decat cu o femeia ca ea!
Mult succes!

| IcyBlu a răspuns:

Salut,
Din cate am citit am tras urmatoarele concluzii:
1) exista probabilitatea ca mama ta sa fi gasit pe altcineva pe acolo pe unde s-a dus la munca;
2) tatal tau pare a fi in stare sa faca anumite lucruri in cazul in care ar afla de conversatiile mamei tale cu persoanele repective;
Sfatul meu e sa nu te bagi mai mult decat esti deja. Lasa-i in pace, sunt problemele lor. In cel mai bun caz, daca simti ca trebuie sa faci ceva pentru ei, cauta sa faci ceva din umbra, nu te afisa. Copiii intr-adevar intaresc legatura intre oameni, insa asta nu inseamna ca sunt si legatura de baza intre ei. Oricum ai da-o tot cum stiu ei vor face.
E greu... Telefonul, laptopul, etc. sunt cea mai mica problema a ta. Ai rabdare pana poti depasi situatia. Intr-o casa unde capetele sef gandesc in contradictie e greu sa vii cu idei proprii.
Tu nu ai gresit cu nimic. Vrei sa rezolvi cumva problema insa nu stii cum. Nici eu nu am vreo rezolvare pentru asta. De aceea te sfatuiesc sa te faci frate cu amandoi pana poti face tu insuti ceea ce crezi ca trebuie sa faci, fara sa mai teama de ceea ce poate face unul sau altul.

| Julia_Julia_1984 a răspuns:

Buna,

Imi pare foarte rau pentru toate cele intamplate. Tu nu ai nici o vina, ai vrut sa o acoperi, ca tatal tau sa nu afle. Ea a gresit, si poate, la un moment dat isi va da seama ca ea a gresit. Daca ii spuneai tatalui tau ar fi avut motiv sa se supere, desi nici atunci.Nu mai vorbi nici tu cu ea, stiu ca iti este foarte greu, si imi e din tot sufletul mila de tine. Stai si tu mai mult cu tatal tau, ca pana la urma va afla el, stii cum se zice "Minciuna are picioare scurte". Nu stiu cum as putea sa te ajut, daca ai un prieten/prietena foarte bun/a poti vorbi cu el/ea. Stiu ca iti este foarte greu fara telefon si laptop, incearca sa iti canalizezi energia spre altceva, nu stiu...(deseneaza, fa origami, fa ce iti place tie). Nu fii frustrat, iti spun din nou, tu nu ai absolut nici o vina, viata ta merge mai departe.

Sper ca te-am ajutat!
O zi placuta si sper sa revina totul la normal in familia ta! (Funditaa?)

| Radar12324565764 a răspuns:

Uneori cand nu iti gasesti sprijin in parinti, poti gasi in prieteni, rude etc.Parerea mea e ca ar trebui sa te faci auzit si cu toate ca o sa iti fie greu ar trebui sa ii spui tatalui tau...parerea mea.Pana la urma tot aici se va ajunge