| ioana66onis a întrebat:

Am o mica problema in legatura cu relatia mea cu parintii. Mereu ma cert cu ei cand vine vorba sa ma intalnesc cu prietenul meu. Nu stiu, dar ei nu sunt de acord sa am o relatie cu un baiat stiti voi ( parintii mereu se gandesc numai la sex ) ca daca as avea o relatie cu un baiat, ei cred ca eu ma duc sa ma afisez in fata lui, facand dragoste cu acesta. Dar nu ma iau dupa principiul acesta. Ei bine, i-am povestit prietenului meu, ca mamii il tot vorbeste de rau si ca ii e antipatic si el s-a suparat, fapt care, a inceput sa o "urasca " pe aceasta. Dupa mine, cred ca am facut un lucru rau ca i-am zis prietenului meu ce parere are mama mea despre el. Cu catva timp in urma, l-am invitat pe acesta sa imi cunoasca familia, iar el a refuzat. Imi tot spunea intr-una ca el nu vrea sa vina la mine acasa, fiindca nu o suporta pe mama. M-am intristat, am incercat sa-l conving dar n-am reusit. Oare e bine ce am facut? Si mereu cand ma cert cu iubitul meu, trebuie sa ma revolt si asupra parintilor mei chiar daca nu au nicio vina dar nu vreau sa fac acest lucru. Oare pot sa ma abtin, sa nu ma mai cert si cu ei? Dau funda pentru cine ma ajuta cu acest sfat.

Răspuns Câştigător
| Funditza97 a răspuns:

Buna ioana, tot c pot sa fac este sa iti dau un sfat si sa incerc sa ma pun in locul tau. poate cea mai buna solutie este sa vorbesti mai intai cu parintii tai si sa le explici ca prietenul tau nu este un baiat rau care vrea sa profite de tine. sa le spui ca tu ai inceredere in el si ca ai vrea mai multa intelegere din partea lor...macar sa ii mai acorde o sansa. in al doilea rand ai putea vorbi cu prietenul tau. depinde si cum ii explici problema si ideile parintilor tai. ai putea sa ii spui ca parintii tai nu au incredere il el, si asa il poti motiva sa vina sa se intalneasca cu ei si sa le castige increderea. ca despre asta este vorba. intr-adevar, totul depinde de tine si inainte de asta gandeste-te daca merita si de ce au parintii tai motive de ingrijorare. daca totul este asa cum spui tu, alegandu-ti guvintele cu grija ai putea sa ii faci pe toti sa considere alegerile tale cele mai potivite. succeswinking

7 răspunsuri:
| LoveIsAllNeed a răspuns:

Eu cred ca ar fi bine sa discuti cu parintii tai si. cu prietenul tau si sa va intalniti intr-o zi undeva fara ca vreunul dintre ei sa stie ca va veni si celalalt. Si sa discutati toti. Sigur veti rezolva toate problemele!happy Succes!

| raluxis a răspuns:

Si eu am aceeasi problema...cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei si sa le explici ca nu e nimic rau in a avea un prieten si sa-i faci sa aiba incredere in tine in ceea ce priveste sexulbatting eyelashesingeneral parintii fetelor nu plac``ginerele`` dar pana la urma cred ca or sa se obisnuiasca cu ideea. asta e parerea mea. sper ca ti-am fost de foloos:*

| KyraW a răspuns:

E foarte rau daca doua tabere iubite de tine nu se au bine.Trebuie sa aduci pace intre ei cumva.Nu e bine ca iubtul rau sa spuna ca o uraste pe mama ta,NICIODATA nu se face asta.El trebuie sa ii arate ei ca e demn de tine,sa faca tot ce poate. Daca nu, inseamna ca nu prea ii pasa, ii pasa doar de tine si cine stie.Incearca sa ii impaci, dar mai ales fa-l pe el sa inteleaga a cu timpul mama ta isi va schimba parerea.mai ales daca veti rezista mult.Mamei tale nu poti sa-i dovedesti ca el e bun decat daca se intalnesc,si daca nu se intampla asta,nu stiu thinking Poarta o converstaie cu amandoi:mamei tale dovedestei ca intentiile tale nu sunt rele,si ca tu il iubesti (daca o faci,desigur).Iar prietenului tau spune-i ca ar fi indicat sa se vada cu ai tai, ca sa poata fi cu tine impacat, de ce sa fi totul interzis? Do it!

| Groparu a răspuns:

Parintii trebuie sa ii pretuiesti toata viata ei sunt cei care te-au facut, te-au crescut cu dragoste si te vor iubi toata viata.Niciodata dragostea dintre tine si iubit nu se compara cu o dragoste de parinti.Trebuie sa ii intelegi pe parintii tai ei iti vor binele si bineinteles ca fiind fata se tem sa stie ca ai o relatie cu un baiat inca de la o varsta frageda pentru ca vezi si tu in ce vremuri traim in ziua de azi.E mare lucru sa mai gasesti o fata virgina la 13-14 ani (o zic doar ca fapt divers). Deci tu trebuie sa ii intelegi pe parintii tai ca incearca sa te protejeze dar in acelasi timp sa nu renunti la convingerile tale. Daca tu crezi ca acest baiat e potrivit pentru tine si te iubeste atunci va intelege lucrul asta si va fi de acord sa se intalneasca cu parintii tai si sa le demonstreze ca este serios ca are intentii bune si asa relatiile se vor imbunatati si intre tine si prieten si la fel si cu parintii.Dar tine minte daca te iubeste o va face, daca refuza atunci nu merita efortulwinking

| selenahermy a răspuns:

Pai ar fi bine sa discuti cu parintii tai si cu iubitul tau. sa le spui parintilor ca nu este vorba numai de sex, sa le spui ca esti destul de mare ca sa ai un iubit. poate tin prea mult la tine ca sa riste sa patesti ceva. cred ca pur si simplu nu suporta ideea ca fetita lor se maturizeaza. ar trebui sa discutati in familie pentru ca este o problema serioasa. in acest fel nu vei avea niciodata un iubit.

| Roxana110824 a răspuns:

Pai sa stii ca parintii au intotdeauna dreptate si nu iti vor decat binele big grin acum depinde ce spune mama ta despre prietenul tau
si sper ca prietenul tau e baiat bun nu un vagabond care fumeaza alea alea chatterbox daca fumeaza si din astea inseamna ca mama ta are dreptate, dar daca nu inseamna ca e baiat bun

| Hitch a răspuns:

Iti recomand 3 discutii: Prima cu parintii tai: In care sa le spui ca ii IUBESTI mult, si ca sunt foarte IMPORTANTI pentru tine. Ca iti doresti sa te SUSTINA si sa fie ALATURI de tine pe drumul vietii. Roaga-i sa NU constuiasca UN ZID (o bariera de comunicare) intre voi si sa NU te puna in situatia de A ALEGE intre ei si viata ta. Unele lucruri DOAR VIATA TE POATE INVATA, dar ai nevoie de propriile EXPERIENTE, propriile esecuri si succese pentru asta.

A doua discutie, cu iubitul: Spune-i din nou ca-l IUBESTI, ca e o parte IMPORTANTa a vietii tale. Dar NU e corect sa te puna SA ALEGI intre el si familia ta, trebuie sa aiba INCREDERE in tine ca VEI LUPTA pentru relatia voastra in fata tuturor, chiar si a familiei. Dar roaga-l sa fie ALATURI de tine si sa depuna acest mic EFORT de a se intelege cu ai tai. Nu trebuie sa-i placa trebuie doar sa-i RESPECTe!

A treia discutie, tu cu iubitul tau si cu parintii tai: Trebuie sa fie scurta (eventual tu esti cu ai tai si el vine sa te ia sa iesiti in oras), in care el vine cu un buchet de flori la mama ta si o sticla de vin la tatal tau si isi exprima DORINTA de a avea RELATII BUNE cu acestia si CELE MAI BUNE INTENTII cu tine!
Succes!