| anonim_4396 a întrebat:

.. Am o prietena care are o fica minora si are 15 ani, ea vrea sa plece de acasa cu prietenul ei in varsta de 17 ani care peste 2 saptamani face 18... daca pleaca amandoi parinti lor pot pati ceva? Am inteles ca nu se vor duce undeva anume, pleaca pe strada?

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Vârsta consimțământului în România e 15 ani iar a răspunderii penale 14.
Prin urmare, răspunsul la întrebarea ta este un răsunător NU.
Indiferent ce vor face copiii, dacă vor face ceva ilegal, ei înșiși vor răspunde, nu părinții.

Salutare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii lor se duc la politie si il dau in judecata pe tipul fata merge acasa ca-i minora iar tipul la puscarie totul e foarte simplu

| Pitzipoanca a răspuns:

Parintii trebuie sa anunte politia. Si sa-i inchida in casa. Nu ar strica nici o mama de bataie.

| ShadowGhost a răspuns:

Pai nu o sa plece pe starda, poate la un hotel, la o prietena\prieten.Si nu, parintio nu vor pati nimic, decat o sa fie foarte suparati si poate o sa o vrea inapoi acasa, de fapt, el trebuia sa o astepte pe ea pana la majorat, dar iubirea nu respecta reguli.

| dizableee a răspuns (pentru ShadowGhost):

Multumesc, dar problema e daca le poate face parintilor lui problema ca au fugit amandoi...M-am mai interesat si pot face puscarie pe chestia asta..si unde se vor gazdui prieten/prietena poate face puscarie?

| ShadowGhost a răspuns:

Nu o sa faca puscarie, numai daca nu face reclamatie unul dintre parinti, si nu, daca ii gazduieste prietena\prietenul nu o sa faca nici el\ea puscarie.