| Cumintzel a întrebat:

am o problema si as vrea sa ma sfatuiti si sa ma ajutati in legatura cu ea. De un timp toti baietii din clasa isi bat joc de mine. poate sunt prea timid sau nu stiu..la inceput la scl am vrut sa vb cu ei si parca ma respingeau si de fiecare data cand intreb vreun prifesor ceva sau zic ceva mai tare ei se apuca si imi comenteaza,urla la mine si ma injura. Ma inteleg cu mai multi din clasa dar in spatele meu sunt niste baieti care tot timpul ma ameninta, isi bat joc de mine si ma barfesc..nu stiu ce sa fac..mam mutat de la o scl la alta cu motivul ca "nu imi place scl,colegii",am reusit de mam integrat, dar cativa baieti mereu se iau de mine...nu sunt chiar asa de retras sau tacut.dar nu inteleg dc sunt din nou carpa lor ca in generala, si a 9... crying(. Ce ma sfatuiti sa fac?sad

8 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Din cate am inteles esti clasa a-x-a.Ar trebui sa fii mai matur.Lasa-i in pace, nu da curs provocarilor. Dupa un timp se vor linisti.

| Cumintzel explică (pentru pisoias):

Sper ca va inceta toata chestia asta pentru ca nu este placut..si nu stiu de ce la scoala tot timpul sunt retras..ca in rest nu sunt deloc retras si vorbesc cu toti oamenii care sunt langa mine si nu vreau sa ma laud, dar multa lume imi zice ca sunt de gasca.dar la scoala nu stiu de ce sunt retras si timid.sad

| anonimg a răspuns:

Nu cauta nici aprecierea si nici deprecierea oamenilor; caut-o pe aceea a lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu te iubeste, atunci n-ai treaba de ce zic ceilalti. Sa nu crezi ca Dumnezeu nu va avea grija de ei.
""Nu va inselati: "Dumnezeu nu Se lasa sa fie batjocorit." Ce seamana omul, aceea va si secera."" (Galateni.6:7) Priveste-i prin ochii lui Dumnezeu si in felul acesta vei lua "seama la soarta de la urma a celor rai". (Psalm.73:17)
Daca omul isi da pe fata un caracter respingator si batjocoritor asta inseamna ca il face mai placut sau mai agreat? Niciodata.

"Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui..." (Proverbe.19:22)
"Sa nu te paraseasca bunatatea si credinciosia: leaga-ti-le la gat, scrie-le pe tablita inimii tale." (Proverbe.3:3)
"Domnul iubeste pe cei ce se tem de El, pe cei ce nadajduiesc in bunatatea Lui." (Psalm.147:11) Si tot El ii si ocroteste pe cei ce nadajduiesc in El.
"Nadajduieste in Domnul, pazeste calea Lui, si El te va inalta...: vei vedea pe cei rai nimiciti." (Psalm.37:34)
"Nu te mania pe cei rai si nu te uita cu jind la cei ce fac raul". (Psalm.37:1)
" Incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, increde-te in El, si El va lucra". (Psalm.37:5)
"Cei rai sunt stricati inca din pantecele mamei lor, mincinosii se ratacesc odata cu iesirea din pantecele mamei lor. (Psalm.58:3)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Roaga-te si pentru ei; vezi de ce si elimina motivul, spune-le ca te duci la sala de forta si daca vin si ei

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Nu esti singurul tânăr care trece prin aşa situaţie. Îţi sugerez să citeşti acest articol care oferă câteva sugestii utile în acest sens: http://www.jw.org/......lyingului/
Cele bune!

| MeConstantine a răspuns:

Bună,
Cu cât pui la sflet acestea cu atât mi mult nu te jută deoarece când cineva te necăjește și vede că te afectează mai mult mai tare face și o să continue să facă cat te lasi afectat.
Pentru inceput iti recomand daca te injură ( ca asta spui aici ) sa ii inregistrezi cu telefonul si sa te duci la diriginta, un asemenea comportament oricum nu este frumos si mersul la diriginta o sa-ti atraga oarecare antipatii dar desigur si parintii pot alfa ce odrasle au.
Acuma daca vrei pe alta cale prima ar fi sa fii bat cand te injura si fac in fel si schip zmbeste, fii multumit si daca te intreaba ce s-a intamplat le spui pai stiu ca pe tine doar atat te duce mintea de ce sa imi mai bat capul. Incearca un pic de indiferenta cu o tactica scurta in cuvinte, o sa mearga.
Cu injuraturile cand te fac in fel si chip spune doar ufff, da asta este firea ta de golanas ce sa-ti fac asta este. cUM ZICEAM FINUT dar direct.
Succes,

| petre059 a răspuns:

Cauta si gaseste motivul (intreaba colegii cu care te intelegi) pentru care se iau de tine. Apropo daca esti cumva tocilar nu esti bine vazut laughing

| dannytama a răspuns:

Pot sa te sfatuiesc sa reactionezi inteligent si matur, sa nu bagi in seama jignirile, comentariile si alte fapte care te supara ci sa tratezi problema cu superioritate, sa te gandesti ca tu esti mai bun ca ei, nu te cobora la nivelul lor pentru ca nu merita, iar daca cei care ziceai ca stau in spatele tau isi bat joc de tine muta-te altundeva, si mai mult demonstreaza-le ca nu te intereseaza absolut deloc ce au ei de comentat, si inca ceva nu cauta prietenia lor cu orice scop. Uneori e mai bine sa nu ai prieteni decat sa ai prieteni de acest fel.