| Freakzy a întrebat:

Am parintii divortati si locuesc cu tatal meu si fratele meu mai mic cu 6 ani.
Eu am 16 ani si fratele meu 10.
Tata planuieste sa plece in afara Romaniei puntru munca.
Legea imi da voie ca eu sa am grija de casa sau de fratele meu mai mic? Dar la 18 ani?

Răspuns Câştigător
| Defalucy a răspuns:

Buna.
Fiind minor, nu poti avea grija. Legea te considera copil inca. Asa, risti sa ajungi la orfelinat sau sa ia tatal tau o amenda buna.sad
La 18 ani da. Esti major.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, tatal tau trebuie sa va incredinteze unei persoane majore.

| Freya1 a răspuns:

Voi nu aveti cum sa ramaneti singuri nefiind majori.Va va lasa la bunici sau la mama.

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

Daca esti cu tatal tau poti iesi din tara

| Andre_Andrey_1999 a răspuns:

Poți plătii facturile pe numele tatălui tău, insa în caz de deranjamente nu ai "puterea" pentru solicitarea unei anumite reparații, prelungiri de contract sau altele.

| Freakzy explică:

Daca am 18 ani atunci o sa pot avea grija de fratele meu mai mic?