| mihaidiablo a întrebat:

am si eu o intrebare.
Cum pot trece peste o depresie din cauza despartirii parintilor mei?

Răspuns Câştigător
| TudorValentin a răspuns:

Salut, și eu am trecut prin asta te înțeleg perfect cum te simți, pe mine în mare parte m-au ajutat prieteni și mă gândeam mereu ca eu îi iubesc pe amândoi părinți și asta a fost decizia lor eu pot decât sa o respect, ar fi ok sa vorbești despre asta cu prietenii sau cu părinții tai și sa le spui ce ai pe suflet, pe mine mă ajutat. Sănătate multa!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la bar si ceri o heineken 0% te va ajuta sa treci peste

| Freya1 a răspuns:

Nu prea ai de ce sa intri in depresie tu daca ti se despart parintii.
Parintii tai sunt tot parintii tai si daca stau impreuna si daca se separa.Ambi o sa te ajute ca si pana acum, la ambi vei putea merge ca si pana acum, ambi te vor sfatui ca si pana acum.Tu nu pierzi nimic si in fond nici ei, daca nu se mai inteleg asta e nu pot sa stea foetat impreuna.

| anonimg a răspuns:

Îmi pare rău pentru situația asta.
Viața noastră nu trebuie să se centreze în jurul oamenilor, al celor dragi: fie părinți, copii, soț/soție sau prieteni. Viața noastră trebuie să fie centrată în jurul lui Dumnezeu, si asta din mai multe motive:
-putem avea toată încrederea că nu suntem parasiti în mijlocul necazului prin care trecem;
- putem avea încredere că toate lucrurile sunt spre binele nostru, chiar daca nouă ni se pare a fi rău, chiar și dacă Dumnezeu nu este de acord cu suferința.
Tocmai pentru aceasta a murit Domnul Hristos: pentru ca să avem speranță si nădejde atunci când nu le mai avem. Dumnezeu vrea să ne încredem în El, în dragostea lui pentru noi, chiar daca noi nu vedem asta.
Aceasta este metoda pe care a lăsat-o Dumnezeu pentru noi ca sa trecem peste orice depresie. Este o metodă sănătoasă, care nu se folosește de auto inducere sau altceva de felul acesta, ci se folosește de ceea ce Dumnezeu a lăsat în fiecare om : credința. Si credința aceasta nu înșeală. Pentru că Dumnezeu ne provoacă să Îl punem la încercare.
De aceea si eu te încurajez să cauți să cunoști pe Dumnezeu. Vei cunoaște pacea Lui, o pace și liniste în suflet care chiar dacă nu le poți explica, oamenii vor vedea asta la tine, si la orice suflet care se hotărăște să se încreadă în Tatăl ceresc.
Dumnezeu nu este de acord cu suferința, dar nici nu poate obliga pe oameni la o alegere, asa cum nu i-a putut obliga nici pe părinți să nu se despartă.
Nu există familie pe pământ care să nu fi ajuns în pragul despărțirii; dar multi hotărăsc să treacă dincolo de acest prag. Dacă cei doi s-ar fi încrezut în Dumnezeu, lucrurile ar fi fost cu totul altfel.
Dar chiar și asa, tu poti să mijlocești pentru împăcarea lor înaintea lui Dumnezeu. Pentru că prin rugăciune Dumnezeu poate să facă mai mult decât dacă aceasta n-ar exista. Este timpul să Îl pui la probă pe Dumnezeu. Spiritul Său, adică Duhul Sfânt, este Acela care îi uneste pe oameni unii cu alții, si pe oameni cu Dumnezeu. El a promis că ni-L va da dacă Îl vom ruga.
Si ce-ar avea omul de pierdut dacă va încerca astfel de experiențe? Va avea de pierdut dacă nu le va experimenta.
Tocmai de aceea te încurajez la aceasta.