| PascuBogdan a întrebat:

Am si eu o problema prietenii imi reproseaza ca sunt tacut....adevaru e ca nu am idei ce sa discut cu ei daca puteti sa ma ajutati?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu iti poate da altincineva subiecte pe care sa le discuti cu prietenii tai. Nu stiu daca ai observat dar discutiile in general merg de la sine si daca incepi in punctul A, pana la sfaristul conversatiei ajungi deja la Y, adica la cu totul si cu totul alt subiect decat cel de la care ai inceput conversatia. Discutiile merg de la sine si sunt spontane, asa ca subiectele deja pregatite nu merg in cazurile astea.
Incearca sa te intrebi de ce nu ai idei despre care sa discuti? Poate pur si simplu nu aveti nimic in comun. Daca nu aveti nimic in comun, atunci mai bine iti cauti alti prieteni.
Daca aveti lucruri in comun si vorbesc despre lucruri cu care intri si tu in contact, ai idee despre ce vorbesc, dar nu simti nevoia sa te exprimi inseamna ca asta este felul tau de a fi si nu ar trebui sa il schimbi doar pentru ca asa iti spun prietenii.

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Poate nu ești suficient de îndrăzneț, dar așa ești tu, dacă îți sunt prieteni te vor accepta și așa dar pe parcurs trebuie să prinzi și tu mai mult curaj că un subiect sigur este despre care poți vorbi.

| K0sti a răspuns:

Vrei sa-ti spunem noi ce sa discuti tu cu prietenii tai? Tare asta!
Ca sa ai subiecte de discutie, trebuie sa ai cultura generala...

| lpavel a răspuns:

Tu nu te poti transforma in ceia ce NU esti! Daca prietenii tai nu-si pot da seama de asta sau nu te accepta asa cum esti atunci NU ITI SUNT PRIETENI!
Alege-ti un prieten sau 2 dar adevarati NU prefacuti...
Chiar daca acum ti-as da o idee cam ce ai putea vorbi cu ei, asta ai discuta cu ei 2, 3 sau cel mult 4 zile apoi ce ai face? Ar trebui sa ne intrebi din nou big grin
Deci mai bine alegeti prieteni care sa te accepte asa cum esti! Bafta!

| Dintrebare a răspuns:

Dar cum v-ati imprietenit daca nu aveti subiecte comune de discutie?

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Poti sa vorbesti cu ei despre faze caraghioase din trecut
Despre animalul tau sau a lor
Despre niste emisiuni
Despre un joc
Despre un magazin
Despre un băiat
Despre o fata
Despre pasiunile voastre
Despre ceva ce ati inventat sau facut

| sarmalutapicanta a răspuns:

Discuta despre lucruri pe care ai vrea sa rezolvi pe viitor,poate vrei sa slabesti,sa faci muschi,sa te lasi de tigari,sa-ti faci o casa pe munte,poate vrei sa-ti iei o masina mah sau un telefon,mai mereti la cate o bere sau la un suc, daca chiar n-ai ce discuta barfeste, ia pe altii la misto, fa glume, vorbeste prostii, spune tot ce nu-ti convine la altii nu te lua dupa altii care is doar niste papagali spalati la creieri nu-i o rusine sa comunici ce ai pe suflet prietenii tai o sa te aprecieze mai mult ca esti original si nu papagal ca ei, nu-ti fie rusine sa vorbesti faceti-va planuri mereu de mers undeva de facut ceva, ca sa aveti mereu despre ce discuta pentru ca fara sperante nu va exista niciodata o cale de iesire din monotonie fa ceva special in viata si fi mereu plin de idei faine mult succes in viitor