| anonim_4396 a întrebat:

Cum ii spun unei persoane sa plece intr-un mod politicos?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este important si contextul in care se da situatia: daca este in casa ta, daca a fost invitat de cineva din casa sau a venit singur; daca este la scoala sau intr-un alt loc.
Daca situatia se petrece in casa, si daca persoana respectiva (musafirul) este lipsita de bun simt, nu trebuie trebuie tratata cu aceeasi moneda. Cel mai mare membru al familiei care se afla in casa, poate sa-i spuna: "Daca nu va suparati, am vrea ca sa ramanem singuri" (sau "as vrea sa raman singur" daca sunteti doar voi doi).
Sau ai putea sa ii spui: "Va suparati daca va cer sa ma lasati singur in casa?"
Nu exista o alta forma de politete; sau cel putin nu cunosc eu.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Iti trimiti (ascuns) un SMS.
Cand suna, ridici telefonul la ureche si "vorbesti" cu voce normala, dar sa te auda persoana vizata:
- "Scuze, n-am putut sa pornesc inca, fiindca cineva ma retine... Nu stiu cand... Bine, ma grabesc, cum scap... "

Daca e de bun simt, se ridica si pleaca.
Daca nu, peste 3 minute ii spui:
- "scuza-ma, dar trebuie sa plec urgent, deja trebuia sa fiu acolo de un sfert de ora!"
Te imbraci, poftesti afara si persoana respectiva, iar la primul colt te intorci acasa.

Alta data nu mai lasi persoana in casa, doar daca te plictisesti de moarte... big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Strabunicul meu era atat de simpatic, incat seara, cand se satura de musafiri, ii spunea sotiei "du-te si fa patul, ca musafirii vor sa plece".
Eu nu l-am cunoscut, dar familia imi spune ca seman cu el (la comportament) day dreaming

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

rolling on the floor)) "fa patul ca musafirii vor sa plece" rolling on the floor.

| Sn4k3 a răspuns:

Am treaba.

| oprescudorin11 a răspuns:

Intrebarea este Capitala!
Dar sunt MAESTRU in asa ceva.Sunt cateva metode Clasice!
Dar, mai intai trebuie sa faci o EVALUARE:'de ce o intereseaza pe acea persoana, persoana ta?"
Daca o intereseaza BANII, ii dai atat de mult incat sa nu aibe sa-ti dea inapoi si ai scapat!
Daca o intereseaza, pe acea persoana sexul, te dai ranit, ii spui ca esti gay si fuge sigur(a)!
Daca are interese economice, de firma, ii demonstrezi din 2 miscari, ca nu te pricepi la planul lui! Simplu, iarasi.
Ce alte cazuri mai cunosti? Ca nu-mi vin in minte!
Mai greu este sa cooptezi o persoana VALOROASA!
De stifturi poti scapa (amiabil, relativ simplu).

| PainTech a răspuns:

Ii spui ca esti ocupat momentan si nu poti sa stai cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Du-te"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti bati apropo ca vrei sa mananci, sau ca e tarziu, sau ca ai treaba si daca nu vrea sa plece ii spui de la obraz

| AlexSalling a răspuns:

"Vreau sa ma culc"

| Sbsbsb2001 a răspuns:

Ii zici ca trebuie sa faci baie laughing))) Easy

| fierdecalcat a răspuns:

Ii spui ca ai treaba

| MAGIEINVERSA a răspuns:

Ii spui ori ca esti ocupat ori ca nu te simti foarte bine si ca vrei sa fi putin singur. Daca te-am ajutat te rog sa imi dai funda.

| Boeriu_Marius_1998 a răspuns:

Hai fa futete

| JesusCristi a răspuns:

Auzi nu trebuie sa iti folosesti gura pe centura?

| GamingSiAtat a răspuns:

Ii zici sa plece happy simplu

| Bartbart a răspuns:

Te rog frumos sa pleci!
Hai fă pași!

| Iblue a răspuns:

Ii spui ca te simti rau si ca vrei sa stai singur.

| Gaby_PunctThe_2003 a răspuns:

Ii spui ca ai putina treaba sa-ti ajuti parintii sau ca ai ceva de facut important pe calculator. Funda Te Rog?

| Flore_Ciprian_1909 a răspuns:

Du-te de aici ca ma piss