| monster62 a întrebat:

Deci, n-o mai suport pe maica-mea... vrea sa ma vada MEREU facand treaba, si cand ma vede si pe mine ca stau, ma pune ori sa invat "orice" sau sa fac "treburi", ca eu cred ca nu suporta sa vada ca eu stau si ea muncestelaughing

Cred ca e "geloasa" pe un copil de 12 ani rolling on the floor

Ok, in fine, daca stiti cum s-o fac pe maica-mea sa nu mai fie geloasa pe mine, astept orice raspuns.

DAU FUNDA LA CEL MAI BUN RASPUNS

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Salutare!

In primul rand, nu e geloasa pe tine. Ai 12 ani, inca inveti. Inteleg de-aici ca preferi sa stai in fata calculatorului jucandu-te sau diverse. Daca te pune sa faci ''treburi'' sau sa inveti, nu o face pentru beneficiul ei. In final, esti copilul ei. Le face pentru ca tu sa inveti ca astea sunt importante, sa te formezi si sa intelegi ca lucrurile astea nu o sa ti le faca nimeni peste cativa ani. Vei fi nevoit sa faci ''treburile'' alea singurel.
Gandeste-te logic doar. Ce aport poti aduce tu in casa cu cei 12 ani? Bani? Neah...Mama ta ar putea sa faca fata fara probleme treburilor zilnice. Te implica doar ca sa inveti.

In concluzie, scoate-ti tampenia asta din cap cum ca ''mama e geloasa pe mine'', arata-i ca o apreciezi si ca iei de bune sfaturile dansei si succes in viata.

Cu drag, generatia 91'.

| monster62 explică (pentru Roxin):

Multumesc mult!winking

| monster62 explică (pentru Roxin):

Roxin, iti sunt INDATORAThappy

| Roxin a răspuns (pentru monster62):

Deloc! happy
Ma bucur ca ai inteles, e cea mai mare satisfactie.

| monster62 explică (pentru Roxin):

Asa e...sa invat mult, si sa iau de bune sfaturile ei, sa ma vada ca iau in serios sfaturile ei, ca ma voi descurca in viata, ca de fapt asta-i scopul ei, sa ma vada ca ma voi putea descurca in viata, de asta ma pune sa fac multa treaba, ca peste vreo 6 ani sa pot merge la facultate, sa imi gasesc nevasta, sa fiu in stare sa ma angajez, sa gatesc pentru nevastahappy

| Roxin a răspuns (pentru monster62):

Corect. Si stii, asa am fost si eu. happy
Acum, desi mama locuieste la 4-5 strazi distanta, eu am casa mea, viata mea.
Asa vei vrea si tu, asa e viata. happy Asta e cursul pe care trebuie sa il urmam.
Nimic nu e mai satisfacator decat senzatia aia de ''Da! Eu am facut asta! Eu am creat asta! Eu pot, fara sa depind de nimeni!''

Mult succes in viata, pustiule!

16 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cum sa fie geloasa pe tine cea care ti-a dat viata?
Cred ca incearca sa te faca un om responsabil!
Poti sa o ajuti si la treburile casnice, si poti si invata.
Atunci cand ai prea multe teme, ii explici frumos ca ai timpul incarcat si nu o poti ajuta.
O zi buna happy

| Doub a răspuns:

Geloasă pe un plod de 12 ani care mănâncă şi se îmbracă din banii ei?
Huehue, ce-ai fumat?

| pufulescu a răspuns (pentru Doub):

Prietenas, tu ai de gand sa faci copii VREODATA, nu acum? Vai de capul lor saracii...

| Doub a răspuns (pentru pufulescu):

O să am cei mai faini copii, care să ştie să aprecieze ce le ofer, nu să mă acuze de "gelozie".
Oricum, mersi că le porţi de grijă. Când o să-i am, o să le transmit sentimentele tale de bunătate, domnule Pufulete.

| pufulescu a răspuns (pentru Doub):

Woow, nu te baga in explicatii ca stiu deja! Cu bataia ii convingi de orice, chiar si de faptul ca esti cel mai bun parinte din lume! Mult succes in parenting!

| Doub a răspuns (pentru pufulescu):

Aşa e, am să-i leg de calorifer şi am să-i bat cu cactusu'.
love struck
Nu prea înţeleg cum ai dedus tu că mi-aş educa copiii prin bătaie, dar mno, fiecare înţelege ce vrea şi ce poate.

| pufulescu a răspuns (pentru Doub):

Cum am dedus? He he, din experienta!
Altcumva cum ai putea sa convingi pe cineva care nu a facut cerere scrisa sa se nasca cu tine ca parinte ca iti " mananca banii " si ca ar trebui sa fie, vezi tu Doamne, super mega recunoscator pentru ce ii dai, sa nu cracneasca cerand altceva sau mai mult?

| Doub a răspuns (pentru pufulescu):

Dă-mi voie să-ţi spun că experienţa ta e cam egală cu 0, dacă crezi că poţi obţine ceva de la un copil doar cu bătaie.
Poţi convinge cu înţelegere, vorbă bună, iubire.

| WaterDrop a răspuns:

Pffffff ce mama ai! Cum sa-ti spuna sa faci treaba si sa nu te mai joci toata ziua, cand ea este obligata sa faca asta? Cu siguranta este geloasa pe tine, sunt total de acord! Cel mai bun mod de a te razbuna pe ea este sa-ti faci temele pentru scoala zilnic si sa o intrebi din cand in cand daca are nevoie de ajutor.Dar nu asa oricum, ci nervos "Baiii mama, ia zi, ai nevoie de ajutor? Nu ma supara, spune-mi repede cu ce sa te ajut!". Incearca asa si vei vedea ca o sochezi, iar de la acest soc nu te va mai bate la cap. Este singura metoda sa-i arati tu ei de ce esti in stare si sa ai liniste!

| 3amthinking a răspuns:

Paii...
1. TOATE mamele sunt asa.
2. Nu e geloasa pe tine.
3. Iti vrea doar binele, nu vrea ca tu sa ajungi ca ea, sa trebuieasca sa muncesti continuu cand vei fi mare, ci vrea sa te vada la un birou muncind 5 ore pe bani multi. Si pentru asta, tu trebuie sa inveti.
4. Daca esti genul de persoana care nu munceste DELOC daca nu este pus sa o faca, mama ta are dreptate.

| MarryMarr333333333 a răspuns:

Stiu cum sunt mamele, incearca sa ii explici ca ai 12 ani si vrei sa ai si tu timpul liber in care sa te relaxezi sau sa te joci sau mai stiu eu ce... timpul in care sa te recreezi cum vrei.