| Mikis32 a întrebat:

Incep prin a va cere un sfat ceva.Am 16 ani,sunt băiat mai timid, însă când e nevoie răspund după măsura. Poate sunt eu destul de mic, cu capul copilăresc.Deci,am un tata foarte perfect...Vine seara beat, ma tine la vorba(vreo 30 minute). Poate sa îmi dea vreo doua, și mamei mele.Chestia e ca eu nu înțeleg ce naiba are,oare prea acra e viața lui? El e o așa persoana ca începe conflictul mai de la nimic.
Acum o luna m-a întrebat unde vreau sa plec sa învăț, eu i-am spus in România, la liceu cu program sportiv.Si de atunci, au început problemele.
Oare o sa merite sa-l bat vreodată?
Așa de tare mi-a distrus gândirea încât vreau sa-i termin zilele.
Chestia ca eu nu vreau sa ajung ca el, un bețiv care își bate soția și copii...

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa ajungi in viata, tot ce-ti doresti!
Cum stii clar ca nu vrei sa ajungi ca tatal tau, te sfatuiesc sa faci ceva, inca de pe acum, punand mana si invatand pe rupe, sa ajungi premiantul scolii, sa ajungi olimpic si sa ti se deschida toate portile lumii, asa cum se deschid pentru cei care ajung la olimpiade internationale si universitati ca Harvard, Stanford, Colombia, Yale si altele din USA, care ofera burse gratuite, doar sa mergi la ei sa inveti.
Lasa violenta si temperamentul coleric, ca nu-ti ajuta in viata deloc, dimpotriva, te baga in bucluc si chiar in puscarie.
Cat priveste consumul de alcool, poti sa iei singur decizia sa nu te atingi vreodata de bautura si nici sa fii o persoana violenta, ca sa nu fii exact ca taica-tu!
Ce zici, te tenteaza o asemena schimbare?

10 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Stai linistit!, oamenii betivi incep un scandal din orice!, cand e beat il lasi in pace, vb a 2 zi dimineata. Eventual poti sa-l filmezi si ii arati filmarea a 2 zi poate constientizeaza.

| sofisis a răspuns:

Ca o aperi pe mama ta e una, dar sa il bati nu e ok. Odata pentru ca e ilegal si pentru ca Doamne fereste ii dai una de-l omori si ajungi in puscarie, pentru ce? Incearca sa o faci pe mama ta sa se gandeasca serios sa divorteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate am avut exact aceeasi problema, daca sare la mama ta la bataie NU STA SI TE UITA, APAR O, cand i-a pus mana in gat mamei m-am izbit cu el in perete si s-a potolit, nu da in el, doar incearca sa pari violent si daca sare la bataie la amandoi, apara te! eu am 17 ani, peste doua zile ii fac, deci nu esti prea mic. mama e cea mai pretioasa, si eu unul nu as sta sa vad cum o jigneste nimeni! cu atat mai mult tata!

| Mikis32 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu stau când sare la ea.Clar ca o apar.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! happy Nu il bate, laughing in primul rand(nici nu cred ca este legal) laughing In plus de asta, cred ca ar trebui sa fii mai indiferent.Pana la urma urmei, orice ai face, nu faci decat sa ii dai apa la moara, daca continui sa te enervezi si/sau sa fii afectat.Arata-i ca nu iti pasa de el,si indiferenta va durea cel mai mult!winking Crede-ma,iti spun din experienta(cu tatal meu)In momentul in care va avea mustrari de constiinta(ceea ce e si foarte normal sa aiba),va suferi,si isi va da seama,ca trebuie sa se schimbe. big grin Tu nu esti obligat sa abordezi o persoana cu un caracter de nimic,care aproape are probleme de personalitate. happy El te poate bate,te poate injura sau jigni(ceea ce denota un caracter josnic si jegos) laughing,dar niciodata nu te poate obliga sa il bagi in seama,sau sa il iubesti. big grin Fa cum ti-am spus,evita-l un timp,spune-i(ridica tonul,daca te face sa te simti mai drept)ca te dispera,si nu il mai suporti,si ca de mai face o data ceva de genul,cu tine a terminat-o,si vezi tu dupa ce reactii mai are. big grin Nu esti obligat sa suporti pe nimeni,tine minte, nu trebuie sa depui efort sa vorbesti cu oamenii, care fac viata sa fie atat de uata! big grin Multa sanatate, si toate cele bune, si sper sa se indrepte! big grin Funda? happy

| supremxxxoxo a răspuns:

Liceu cu program sportiv...lmao...este normal sa-ti de-a bataie. Poate el are mai mari pretentii de la tine, dar daca tu stii ca nu faci fata la altceva, nu ai ce face, du-te acolo

| Mikis32 explică (pentru supremxxxoxo):

Eu vreau sa termin facultatea de de.fizica și sport.

| Vioreldb a răspuns:

Daca incepi sa bati un parinte te va bate si pe tine viata.
Pleaca undeva la munte singur sa-ti pui ordine in ganduri si roaga-te pentru rabdare.
El are probleme din cauza varstei cred dar tu trebuie sa-l iubesti asa cum e.Nimeni nu are voie sa-si judece parintii chiar daca ei nu sunt cum vrem noi.
Eu am fugit de acasa de 2 ori ca nu ma lasa sa ascult Bug Mafia si tot el ma invatase sa ascult.
Dupa ce m-am intors mi-a aratat ca ma iubeste si ca-mi vrea binele.
Iarta-l ca e parintele tau si iubeste-l ca pe tine insuti ca sa-ti fie tie si copiilor tai bine.
Nu apela la pumni ca mai rau faci.
El e deja batut de soarta.Nimeni nu e perfect decat Dumnezeu.
Daca si tu il mai bati o sa-i distrugi sufletul si mai mult.
Incearca sa te apropii de el chiar daca trebuie sa bei o bere cu el.
Sa fi iubit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vioreldb):

Esti fumat rau ***

| Vioreldb a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi.