| alexiavis a întrebat:

Luni am luat la scoala o nota mine si imi este frica sa ii spun mamei mele. Ma puteti ajuta cu un sfat va rog?

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa ii aduci la cunostinta mamei tale despre nota primita si sa iti iei angajamentul ca vei face in asa fel incat sa recuperezi.
Nu este bine sa ascunzi o minciuna si nici sa o minti.
Pana la urma este mama ta si capul nu ti-l va taia.
O seara bunahappy

| OnTheTop a răspuns:

Asteapta catva timp si de ex. cand o gasesti intr-o pasa buna, ii spui. Sau daca ti se apropie ziua de nastere ii spui atunci. Sau faci curatenie etc. si ii spui

| neutrino a răspuns:

Raspunsul corect il vei gasi recitind poezia "Nicu-a spart o cana"!

| anonimg a răspuns:

"Toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu." (Marcu.10:27) Asa ca sfatul meu este sa te pui pe genunchi si sa ceri ajutorul lui Dumnezeu. El te va ajuta, si te va ierta daca din vina ta ai luat nota mica. El va interveni in relatia cu mama ta, si ea nu se va supara pe tine.
M-as bucura sa ne spui dupa aceea cum a reactionat mama ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Dumnezeu nu exista. Esti si tu mental ca ceilalti?

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde cat de mica e nota, si de ce asteptari au parintii de la tine
Spune-le ca a fost o scapare de-a ta si promiti ca recuperezi
Sper ca nota aia nu-ti pune in pericol medie semestriala

| SkyPilot a răspuns:

Spune-i direct si cat mai curand. Se spune ca sfarsitul groaznic e preferabil groazei fara sfarsit. Problemele trebuia sa ti le faci inainte de a lua nota proasta.

| ywar a răspuns:

E bine ca notele mici va ami trezesc, desi, ma indoiesc. Dar daca ii spui mamei tale spune-i cand e foarte nervoasa, cand e stresata. Atunci obtii rezultatul optim!

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Minimalizează si spune ca data viitoare iti vei indrepta nota. Nu e ca si cum ea nu a pătit la fel când era ca si tine

| alexiavis explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsurile voastre! I-am spus mamei mele si nu cred ca s-a suparat asa rau, dar mi-a spus ca nici eu nu am invatat.

| Negrea_Cristian_1998 a răspuns:

Daca nu ai sedinta sa nu i o spui pentru ca asa nu v a afla niciodată. Daca ai sedinta sau vrea sa vina la scoala sa ii spui nota la telefon cand nu e acasă ca va f supărată doar la servici sau unde e

| anabuleu a răspuns:

Fa o bucuroasa dai un buchet de flori o ciocolata orce si apoi spune-i nota. Tot va fi suparata dar nu asa de tare!