| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU. Mai nou prin zona Moldovei au inceput sa apara indivizi care cica recruteaza oameni pentru a pleca in zonele de conflict din Ucraina (culmea ca si eu si niste colegi/ amici si din zona mea si din alte zone ale Moldovei am fost abordati de oameni care voiau mercenari de ambele parti adica sa lupti pentru ucrainieni sau rusi). Plata ar fi 5000 de lei pe luna (la ucrainieni) si cam 5500 spre 6000 de lei pentru a lupta pentru Rusia (rebelii aia pro rusi) si poti sa fii cu contract pe perioada determinata. Deja cativa din cei pe care ii cunosc iau in considerare serios treaba asta de a se duce si eu unul as fi tentat dar inca ma gandesc bine la chestia asta.
Voi ati merge acolo (nu conteaza de ce parte)? V-ati lasa familiile in urma pentru banii astia pentru o perioada limitata?

43 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Niciodata. Cand spui perioada limitata te referi că pana mori. Merita sa mori pentru banii astia?

| sierra1 a răspuns:

Interesant. doar că poți reveni acasă intr-un "pardesiu" din plumb

| Drimmero a răspuns:

Cand foamea e mare iti risti viata si pentru 50-60 de bete. Nu merita suma aia mica pentru a te ucide sau sa patesti ceva nasol. N-as face armata in primul rand nici pentru toti banii din lume, sunt constient ca nu sunt pregatit pentru misiuni, razboaie si as fi printre primii out, si caputus, ar trebui sa fac pregatiri intense ca sa fiu gata de asa ceva.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Drimmero):

Am inteles ca primestii 60 de bete daca te dai cu rusii si pe langa aia pe care ii primesti lunar primesti si tot ce ai nevoie plus bonusuri destul de babane la fiecare actiune ( aparent mama Rusie arunca cu multi bani in mercenarii ei ). Ucrainienii te tenteaza la fel cu bonusuri si echipament si posibilitatea de a ramane in armata lor nationala daca esti destul de bun.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru 5000? DE LEI? Hai mai da-o in spanac de treaba!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ehem, 5000? 5000 DE LEI? Mdah, as zice pas la treaba asta. Poti sa te angajezi pe ceva securitate/transport valori la noi si sigur iesi mai bine. P.S. De ce nu te duci in Legiunea Straina?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

5000 de lei la semnatura. Bonusuri masive la fiecare actiune plus salariu stabil care ar fi undeva la 6000 spre 7000 pe luna. Ucrainienii mai dau un post in armata lor nationala daca te vad ca te descurci, rusii de colo pompeaza mii de euro in mercenarii lor ca mama Rusie are capital si arunca cu bani in mercenarii ei. Acum na, alege o parte laughing. Ma batea gandu sa dau la FOS anul viitor si daca vad ca nu si nu e de mine armata romana incerc Legiunea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

FOS + Legiunea. Plus ceva relax vara asta. Nu ai zis cit e perioada minima la astia. Gen sa tragi o tura 3 luni ca sa vezi cum e miscarea, ar fi o idee.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

N-am intrebat cat e perioada minima dar iti dai seama ca e de cateva luni pe putin... Doamne ajuta sa fie Legiunea dar nici FOS nu e de lepadat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pour la Legion, il faut que tu aprennes a parler la langue francaise perfectement. Ceva de genul, lol. Nu am folosit Google translate. big grin

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Vai lasa-ma ca nu m-am priceput la franceza niciodata laughing

| Freya1 a răspuns:

Sa mergi acolo si dupa sa realizezi ca te pune momeala, sau ca te pune cu cine sti ce oameni ce nu se descurcă sau te pun in pericol nu se merita.Si in fond, cine merge asa intr-o tara vecina sa recruteze oameni pentru armata lor? E cam cusută cu ata albă, parerea mea (ma refer la ce spun ei, nu ce spui tu).
Plus ca, nu prea merita pentru niște bani sa te expui asa mult si sa patesti ceva nasol.Asa,cum si unde esti tu acum macar ai o siguranta, o stabilitate cat de cat.Eu una nu as fi de acord nici pentru mine si nici pentru o persoana draga mie.winking

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Freya1):

Vai de capul tau, m-am interesat oleaca pe subiect si am vazut ca pleaca o multime din tarile astea estice ca mercenari de ambele parti ( cel putin din Republica Moldova pleaca in draci ). Plus ca nu esti in armata nationala, esti efectiv mercenar si actionezi separat de armata. Daca te vad ca te descurci ucrainienii te tenteaza cu un post calumea in armata lor plus cetatenie sa nu mai zic de bonusuri babane pentru fiecare actiune ( banii de care ziceam sunt la semnatura ). Sa nu mai zic de rusi care arunca cu bani in tine ca naiba numai sa vii la ei. Mama Rusie aparent isi echipeaza mercenarii super beton ( de asta si atatea videoclipuri pe yt si [este tot cum rusii dezarmeaza unitati intregi de ucrainienei fara ca aia sa traga un foc ) plus bonusuri uriase in bani

| Freya1 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Bine

| Emma30555 a răspuns:

Sunt prea putini bani pentru acest sa zicem job Se pot câștiga banii ăștia și altfel, mult mai ușor. Nu merita, chiar sunt puțini bani mai ales ca poți ucide pe cineva sau poți fi tu ucis. Nu merita. Nu e războiul tău de ce sa faci asta? Sunt sigura ca poți găsi alt job, poți sa te angajezi la SRI sau Mai sau jandarmerie sau altele de genul asta

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Emma30555):

Nu pot sa dau in structurile astea pentru ca am avut nota scazuta la purtare in liceu ( nota 7 ca m-am batut ) si zice ca nota mai mica de 9 nu trebuie sa ai ceea ce mi se pare cea mai mare prostie

| Emma30555 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu cred ca mai contează nota la purtare. Oricum toți ăștia din mediul asta sunt genul cărora le place sa se bata ca doar nu s o duce unul de are înclinații artistice, sau care e foarte inteligent la joburi de genul. Nu zic ca și ei pot fi inteligenți dar în general când tot ce ști e sa dai cu pumnul cam rar găsești minți sclipitoare și atunci e normal sa ai o medie scăzută la purtare prin liceu, eu cred ca mulți au avut note scăzute la purtare fiindcă ele scad și pentru absente., nu scrie nicăieri pentru ce sunt. În fine, eu zic sa continui cu armata, acolo mi se pare mai mult respect fata de voi, mai multa disciplina mai multa onoare... Cred ca majoritatea oamenilor au o părere mai buna despre militari decat jandarmi dar când ai nevoie de un job poți face compromisuri pentru moment pana când găsești ceva mai bun

| Zuzu1991 a răspuns:

Fiecare cu fetish-ul lui
vad ca mai sus cineva a zis ca a fost in Afganistan, deci iti dai seama ca pentru un bonus de bani oameni din armata romana s-ar duce undeva de unde sa se intoarca TERMINATI, asta daca se intorc in viata
de ce terminati? pentru ca rrrrrominica si armata de rahat romana nu recunosc si nu fac absolut nimic in legatura cu PTSD (google it) care e o problema reala si grava, si din cauza careia suferi, te sinucizi sau platesti mult mai mult decat ai primit ca sa te vindeci

iar tu iei in considerare sa te duci undeva unde nu ai nici o protectie oarecare, mai ales ca... E LA MINTEA COCOSULUI ca mercenarii, de care nu ii pasa nimanui pentru ca nu au familii la tine in spate care sa iti sara in cap, or sa fie bagati la inaintare, daca supravietuiesc bine, daca nu, nu mai trebuie sa ii platim

insa, ce stiu eu, poate esti tanar si dornic de aventura tongue

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Zuzu1991):

Apai zici ca se duc doar de dragul bonusurilor, dar lasa-ma sa iti zic de traficul de tigari si cate cartuse de tigari se bagau in tunuri, in bagaje si unde se mai prindea... de munitia netrasa care era vanduta talibanilor ( DA fix lor ), de risipa de benzina care se arunca sau se duce acasa sau se vinde pentru ca figureaza ca si consumata pe hartie si trebuie scapata de ea? Sa iti zic ca intr-o seara am vazut cum s-au aruncat 1000 de litri de motorina. Sau sa iti mai zic o comparatie... La o aplicatie (din multele la care am fost ) cu partenerii nato respectiv americani si britanici s-a folosit tehnica militara ( tab-uri, camioane ) si cand ne-am intors in baza americanii au vazut ca unele din masinile lor scapa ulei pe jos. Imediat au pus tava jos sa nu curga pe asfalt si s-au pus si reparat. Romanii de colo NIMIC si pe de alta parte trebuia rasturnat un butoi din ala mare cu motorina si ulei ars si ce sa se mai duca la baza sau ceva, rasturnat direct pe pamant ( daca ai primit ordin il executi si oricum nu ne pasa ) de au ramas americanii socati, de britanici nici nu mai zic. Au facut aia ditai mai scandalul ca poluare, ca dezastru, etc etc si ghici cum a mers. De fata cu aia au zis ca o sa ne pedepseasca, ca ne face raport si toate cele si dupa ce au plecat americanii si britanicii nu ne-au facut nici pe naiba si ne-au lasat sa plecam linistiti si au si zis " Ce dracu mai vor si astia cu uleiul si motorina lor? Da-o drk ca doar n-o sa caram inapoi "
In legatura cu PTSD-ul da, ai dreptate, nu te intreaba nimeni nimic si totul se regleaza din pix, exact cum se fac si toate verificarile psihologice la noi ( aduna toate hartiile si le stampileaza apt la gramada, nici nu se uita peste ce scrii tu acolo )
Nu imi e de PTSD ca am vazut si trecut prin cateva chestii si deja sunt calit. Da, iti dai seama ca nu e cea mai sigura chestie dar si bonusurile si recompensele sunt destul de mari ca daca oamenii vad ca te pricepi te pastreaza si mai ai de munca.

| Yuoia a răspuns:

Presupunand ca te intorci, si ca te intorci sanatos, crezi ca te vor mai reprimi in armata? Sau vei trai din banii castigati cat vor tine, si apoi te angajezi cu minimum pe economie.
Nu, eu nu as merge ca mercenar pentru nici o suma. Pot fi patriot, dar nu nebun.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Yuoia):

Da, intr-adevar e corect ce zici, dar uite de ex ucrainienii te ademenesc cu un post in armata lor daca te vad ca esti bun si te descuri deci asta ar fi un job stabil plus bonusurile pe care le arunca in tine ca iti dai seama ca mai bine platesc aia bani decat sa isi riste oamenii.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Prea putini bani in comparație cu riscurile. De fapt, un 'om simplu' nu s-ar duce în teatre probabil nici pentru sute de mii, dar de asta există și luptători/ operatori happy.
Daca tot îți place și crezi că ai calitățile necesare, de ce nu încerci să intri in FOS? Mă gândesc că solda e mult mai mare. Sau reprofileaza-te, 5-6000 / luna in condițiile in care s-ar putea sa rămâi leguma sau ciung (că de moarte nu-i problema) nu merita. Cunosc muncitor in fabrica cu 6000 de lei net laughing, bine, nici necalificat nu e.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru BuLaNNNeL):

Am vrut sa ma duc la FOS, chiar am vrut doar ca nu eram in tara atunci din pacate, dar ma gandesc sa dau anul care vine. Da, intr-adevar nu suna 100% atractiv dar mia aia de euro pe luna, plus banii pe langa din misiuni plus un posibil grad in armata ucrainiana ( asta daca esti ceva erou si te faci remarcat pana la final si daca te duci cu ei si nu la rusi ) dar toate astea adunate suna destul de bine...

| Meme10Meme a răspuns:

Tu ai merge sa lupti pentru magarii aia?

| DonEduardo a răspuns:

Te credeam un om mai bun. Chiar asa sa te duci sa omori niste oameni inocenti doar pentru bani?

| SuciuFlo a răspuns:

Să-ți rsiti sănătatea și viața pentru 5000 de lei...voi moldovenii niciodată nu ați știut ce e mai presus de bani. Daca vrei bunăstare și bani, o viață fericită, vin-o in Timișoara și angajeaza-te. Nu te judec, dar e greșit să crezi că e ok sa mergi la lupte de gherilă pentru care nu vei fi recunoscut. Fă-ți o viață și un viitor, ai nevoie de o familie.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru SuciuFlo):

Lucrez deja in armata si am oleaca de experienta, am fost si in Afganistan o tura si am tras oleaca si acolo. Spune-mi tu mie ce pot face eu in Timisoara daca stiu doar chestii de armata, adica altceva nu s-a prins de mine in afara de arme, ucis, lupte corp la corp, explozibili, etc etc? Pe bune si fara rusine, in afara de astea nu prea stiu sa fac mai nimic. O am pe maica-mea aici dar pe altcineva nu ( am avut pe cineva dar s-a sfarsit ) si eu unul nici nu caut sa-mi fac o familie ( chit ca mi-a lipsit ) si plus de asta am 23 de ani

| Iunicu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

La 23 de ani nu cred că știu mulți ce sa facă cu viața lor.
Apropo. Dacă ai fost in misiune, vezi că primim începând cu luna februarie 1000 lei neimpozabili de la Ministerul apărării. Citește drepturile veteranilor.
Pe urmă nu e conflictul tău, nu o să doară pe nimeni capul dacă te întorci invalid de acolo. Va trebui probabil sa supraviețuiești cu puteri proprii cu handicapul căpătat.
Eu zic să stai în banca ta.
Ai deja niste bănuți in plus pe lună din partea statului român. Cu salariul lunar se rotunjește frumos.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iunicu):

Am auzit eu ceva ceva de aia 1000 de lei, dar stiam ca se dau pentru astia care au avut mai multe misiuni, nu doar la una, in rest nu ni s-a zis nimic. Daca e si se da si pentru o misiune sa ii ia naiba pe aia de la financiar si personal ca nu au zis nimic.
Legat de conflict... Iti dai seama ca mergi ca mercenar dar macar castigi mai mult decat te platesc astia in tara si de acolo nu e 100 % sigur ca te intorci cu handicap. Si da, se rotunjeste suma dar cu banii aia poti sa traiesti calumea stiind ca dai 1000 de lei pe chirie?

| Iunicu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Legea spune clar minim 4 luni de misiune neîntreruptă.
Eu am 6 luni de Irak și încasez banii de 3 luni.
Cei 1000 de lei îi încasează rezerviștii.
Dacă ești în activitate încasezi numai niște procente în plus la salariu.
Mergi și fă cerere de legitimație de veteran. Vei primi legitimație, titlul onorific și drepturile bănești aferente.

| SuciuFlo a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

La 23 nu cred că ai fost in Afganistan. Nu cred că înțelegi greutatea psihologica de a ucide, dar părăsesc această discuție oricum. Se vede că ești hotărât să te riști pentru 5000 de lei, și e păcat. Mai bine făceai o facultate

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iunicu):

M-am uitat pe lege si scrie ca 120 de zile ( pot sa fie si cumulate ) dar las-o naibii de treaba, pentru 6 luni sa te numesti si sa ai pretentia la titlul de veteran? Ar trebui acordat titlul asta de la 2-3 misiuni in sus, pe bune acum. O sa ma mai interesez dar sincer dupa 6 luni nu ma pot numi veteran si nu cred c-o sa cer chestia aia.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru SuciuFlo):

Am facut 20 de ani pe terenul de instructie si iti pot dovedi cu poze tot ceea ce vorbesc ca nu ma ascund. Ba sa stii ca inteleg si chiar suport acest "chin" pentru ca asa mi-am castigat avansarea la gradul de caporal ( nu consider ceea ce o sa zic acum lauda, doar un fapt... 2 afgani destul de tineri ce-i drept nu-si mai vad familia din cauza mea ) pentru ca am avut prezenta de spirit si am apasat pe tragaci si cu asta am salvat vreo 6 oameni din care 2 romani. Si mai bine sa fie asa sa iau eu "greutatea" asta pe umeri decat sa ma grabesc pe lumea cealalta. Nu sunt inca hotarat, nu trage concluzii asa repede. Ma gandeam sa mai prind vreo misiune si abia dupa sa ma apuc de o facultate ( oricum nu cred eu ca e asta de mine )

| Iunicu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Măh nene măh. Tu ai fost in misiune cum am fost eu în spațiu.
Prea te oftici decât să te bucuri!

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iunicu):

Crezi ceea ce vrei.Am poze si iti pot confirma oricand. Intreaba pe astia care au mai fost in misiuni de Laghman, Kandahar si Bagram ca le-am vazut pe toate. Daca nu am aceeasi mentalitate ca voi restul ca sa ma bucur doar de bani asta nu inseamna ca n-am fost. Sa iti zic ca am facut pregatire 6 luni in Cincu? Sa iti zic ca faceam patrule noaptea si alte porcarii din astea inutile ca a fost mai grea pregatirea decat misiunea. Asa ca despre ce vorbim. Nu stai de vorba cu un civil care isi da el aere de mare militar pe aici, stai linistit

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iunicu):

Sau sa iti reamintesc cu e sa te plimbi cu "Cioara"? ( ca eu cu asta am prins drum dus-intors ) Sau sa iti zic in ce tara faci escala inainte sa ajungi? ( poate la voi cu Irak-ul a fost alta escala si noi cu Afganistanul a fost alta ). Sa iti zic de celebra mitraliera de 12.7 care se bloca intruna de trageai doar cu 7.62-ul? Sa iti reamintesc de "gramajoarele" facute de arabi si ce inseamna ele? Hai ca nu stai de vorba cu vreun recrut nene, la 23 de ani am ajuns "caporal batran "

| Iunicu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ok, te cred. Însă las-o mai ușurel. Știu că îți clocotește singele prin vene. Dar păstrează puțin și pentru mai târziu.
Eram tânăr și nu îmi păsa prea mult ce se întâmplă cu mine. Credeam că soarta este responsabilă pentru orice lucru rău mi se poate întâmpla.
Pe urmă, mi-am cunoscut soția, și am început să am și altă grijă decât propria persoană, au venit copii și de aici am simțit că viața nu îmi mai aparține decât parțial dar am dăruit totul cu mare plăcere și satisfacție.
Ai să vezi că ce e mai frumos din viață urmează să se întâmple.
Viața este un cartuș, unicul. Te rog, nu rata!

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iunicu):

Chiar voiam sa te intreb. De ce ai renuntat in a pleca in misiuni? Nu ti-a placut cum era acolo si banii si restul? De ce te-ai plafonat la acest capitol?

| Iunicu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

De ce nu am mai făcut și alte misiuni?
Am prins o misiune grea. In perioada in care executam misiunea, Irakul clocotea. Nu de puține ori mi-au fluierat gloanțe pe la ureche și au căzut în apropiere lovituri de mortieră.
Acolo nu am avut timp să mă tem dar am văzut lucruri pe care puțini tineri le digeră.
După ce am revenit din misiune mi-am reconfigurat prioritățile în viață.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iunicu):

Erai în misiune sau ai venit imediat după ce l-au omorât aia pe Bin Laden? Atunci am auzit ca turbasera aia și a fost urat peste tot. Ceea ce spui nu-mi este străin... Gloanțe, lovituri de ag-7, rachete în baza, etc etc. Am prins și eu destul de multe. Oricum, ai auzit ca Afganistanul e gata, dar ne întoarcem în Irak? ( ce părere ai de chestia asta?) Eu unul mai voiam o tura în Afganistan dar merge și o schimbare de zonă.

| Iunicu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Am fost în Irak 2.
2004 imediat după capturarea lui Sadam Hussein. Am avut mult de furcă cu insurgenții.

| SuciuFlo a răspuns:

Și, până la urmă unde lupți, eliberarea Ucrainei? Mai trăiești? Sper că nu ai plecat la lupte pe bune.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru SuciuFlo):

Nu am plecat pana la urma. Am gasit ceva destul de ok in tara