| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU. Mai nou prin zona Moldovei au inceput sa apara indivizi care cica recruteaza oameni pentru a pleca in zonele de conflict din Ucraina (culmea ca si eu si niste colegi/ amici si din zona mea si din alte zone ale Moldovei am fost abordati de oameni care voiau mercenari de ambele parti adica sa lupti pentru ucrainieni sau rusi). Plata ar fi 5000 de lei pe luna (la ucrainieni) si cam 5500 spre 6000 de lei pentru a lupta pentru Rusia (rebelii aia pro rusi) si poti sa fii cu contract pe perioada determinata. Deja cativa din cei pe care ii cunosc iau in considerare serios treaba asta de a se duce si eu unul as fi tentat dar inca ma gandesc bine la chestia asta.
Voi ati merge acolo (nu conteaza de ce parte)? V-ati lasa familiile in urma pentru banii astia pentru o perioada limitata?

43 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Sunt prea putini bani pentru acest sa zicem job Se pot câștiga banii ăștia și altfel, mult mai ușor. Nu merita, chiar sunt puțini bani mai ales ca poți ucide pe cineva sau poți fi tu ucis. Nu merita. Nu e războiul tău de ce sa faci asta? Sunt sigura ca poți găsi alt job, poți sa te angajezi la SRI sau Mai sau jandarmerie sau altele de genul asta

| Iunicu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Ok, te cred. Însă las-o mai ușurel. Știu că îți clocotește singele prin vene. Dar păstrează puțin și pentru mai târziu.
Eram tânăr și nu îmi păsa prea mult ce se întâmplă cu mine. Credeam că soarta este responsabilă pentru orice lucru rău mi se poate întâmpla.
Pe urmă, mi-am cunoscut soția, și am început să am și altă grijă decât propria persoană, au venit copii și de aici am simțit că viața nu îmi mai aparține decât parțial dar am dăruit totul cu mare plăcere și satisfacție.
Ai să vezi că ce e mai frumos din viață urmează să se întâmple.
Viața este un cartuș, unicul. Te rog, nu rata!

| DonEduardo a răspuns:

Te credeam un om mai bun. Chiar asa sa te duci sa omori niste oameni inocenti doar pentru bani?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Emma30555):

Nu pot sa dau in structurile astea pentru ca am avut nota scazuta la purtare in liceu ( nota 7 ca m-am batut ) si zice ca nota mai mica de 9 nu trebuie sa ai ceea ce mi se pare cea mai mare prostie

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iunicu):

Chiar voiam sa te intreb. De ce ai renuntat in a pleca in misiuni? Nu ti-a placut cum era acolo si banii si restul? De ce te-ai plafonat la acest capitol?

| Emma30555 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu cred ca mai contează nota la purtare. Oricum toți ăștia din mediul asta sunt genul cărora le place sa se bata ca doar nu s o duce unul de are înclinații artistice, sau care e foarte inteligent la joburi de genul. Nu zic ca și ei pot fi inteligenți dar în general când tot ce ști e sa dai cu pumnul cam rar găsești minți sclipitoare și atunci e normal sa ai o medie scăzută la purtare prin liceu, eu cred ca mulți au avut note scăzute la purtare fiindcă ele scad și pentru absente., nu scrie nicăieri pentru ce sunt. În fine, eu zic sa continui cu armata, acolo mi se pare mai mult respect fata de voi, mai multa disciplina mai multa onoare... Cred ca majoritatea oamenilor au o părere mai buna despre militari decat jandarmi dar când ai nevoie de un job poți face compromisuri pentru moment pana când găsești ceva mai bun

| Meme10Meme a răspuns:

Tu ai merge sa lupti pentru magarii aia?

| Iunicu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

De ce nu am mai făcut și alte misiuni?
Am prins o misiune grea. In perioada in care executam misiunea, Irakul clocotea. Nu de puține ori mi-au fluierat gloanțe pe la ureche și au căzut în apropiere lovituri de mortieră.
Acolo nu am avut timp să mă tem dar am văzut lucruri pe care puțini tineri le digeră.
După ce am revenit din misiune mi-am reconfigurat prioritățile în viață.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Iunicu):

Erai în misiune sau ai venit imediat după ce l-au omorât aia pe Bin Laden? Atunci am auzit ca turbasera aia și a fost urat peste tot. Ceea ce spui nu-mi este străin... Gloanțe, lovituri de ag-7, rachete în baza, etc etc. Am prins și eu destul de multe. Oricum, ai auzit ca Afganistanul e gata, dar ne întoarcem în Irak? ( ce părere ai de chestia asta?) Eu unul mai voiam o tura în Afganistan dar merge și o schimbare de zonă.

| Iunicu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Am fost în Irak 2.
2004 imediat după capturarea lui Sadam Hussein. Am avut mult de furcă cu insurgenții.

| darrio2007 a răspuns:

Niciodata. Cand spui perioada limitata te referi că pana mori. Merita sa mori pentru banii astia?

| SuciuFlo a răspuns:

Și, până la urmă unde lupți, eliberarea Ucrainei? Mai trăiești? Sper că nu ai plecat la lupte pe bune.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru SuciuFlo):

Nu am plecat pana la urma. Am gasit ceva destul de ok in tara