| Darky142 a întrebat:

Salut TPU, nu mai cred in iubire deloc nu am găsit până acum o fată în care sa trec peste toate împreună orice ar fi rău sau bine sa trecem împreună să nu ne despartă nimic chiar daca suntem certați să rămânem acolo și să construim ceva, de câte ori am fost intr-o relație a trebuit mereu să fiu rece că altfel persoana de langa mine sa se simtă atrasă de mine când am dat totul se plictisește repede de mine nu stiu cum sa mai fac și să reacționez nu stiu daca problema este la mine sau la altcineva dar pur și simplu nu mai cred in iubire țin să cred că nu există și doar pur și simplu ne-o creăm noi însuși, am crezut că dacă totul se învârte în jurul ei o sa fie bine dar nu cred că suntem legați unul de celălalt avem un singur scop doar sa ne înmulțim nu exista dragostea că în filme unde totul se termină cu bine, noi ca bărbați suferim cel mai mult, de obicei când intru într-o relație dau foarte mult spatiu, multă libertate nu mă dau peste cap să-i fac pe plac timp de câteva luni, când simt cu adevărat că mă vrea pe mine atunci incep sa depun efort foarte mult și sunt dezamăgit de urmările care sunt de câte ori când o persoană a fost la pământ eu am fost acolo pentru ea, eu de câte ori am fost la pământ nu a fost nimeni lângă mine decât părinți și am început să mă ridic singur și cu timpul învăț să nu pot avea încredere în nimeni m-am cam saturat sa joc un rol în viața mea doar pentru că doar așa stârnești atracția unei fete că dacă ești bun și ești acolo tot timpul pentru ea își bate joc de sufletul tău câteodată îmi vine să plec de pe acest pământ că nu îmi găsesc locul și nici o necesitate daca nu pot fii fericit, nu mi-am dorit niciodată mai mult decât o persoană sa fie lângă mine și să mă iubească așa cum sunt eu, sunt bărbat am 27 de ani am avut relați de lungă durată dar și aventuri unde chiar nu aveam ce face, oare mai exista în ziua de azi o fată cu care să-ți poți construi un cămin și să luptați împreună pentru toate, unele femei spun de bărbați că nu suntem responsabili dar țin să cred că femeia nu mai știe ce își dorește chiar și acum când am avut o relație tot timpul eram criticat că eu nu fac cutare și cutare m-am străduit să fac acel lucru sa dau atenție mai multa sa dau totul și să simțit sufocată și plictisită spuneți mi și mie oare probleme e la mine sau asta e lumea în care trăim.
P.S știu că nu e bine sa te plângi că bărbat dar nu mai pot tine atâta durere in mine și dezamăgirire

4 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Nope, sorry, tiktocu si influenceritele le-au prajit creierul. Din pacate la fel si baietilor.

| Miruna333 a răspuns:

De ce sa nu fie bine sa te plangi ca barbat? Cine spune asta? Barbatii Alpha care te invata cum sa fii indisponibil emotional si sa nu iti pese de nimeni din jur cu adevarat.
Sunt atatea oameni cu relatii de calitate, daca tu nu ai dat de acea relatie, de acea femeie, nu te poti intreba,,Oare exista?'' Da, exista. Daca ai avut relatii esuate, nu poti generaliza. Astea sunt stric experientele tale cu cateva persoane.
,,sa trec peste toate împreună orice ar fi rău sau bine sa trecem împreună să nu ne despartă nimic'' Nu suntem in povesti cu,, sa nu ne desparta nimic''. Sunt femei sanatoase la cap care s-au desteptat si nu mai sta cand vad red flag uri la un barbat, nu mai stau in certuri, discutii si in greselile aluia. Cand vezi ca o persoana e nepotrivita, nu stai sa o faci sa fie potrivita, ci te duci la una potrivita.
Tu cand cauti o persoana sa te iubeasca,, asa cum esti'' inseamna cu siguranta ca ai multe defecte si te astepti ca partenera sa iti accepte tot, in loc ca tu sa lucrezi la acele lucruri.
Problema pleaca de la tine si de cum iti alegi persoana. E clar ca faci ceva gresit cand dai numai peste persoane de genul.
,, de câte ori am fost intr-o relație a trebuit mereu să fiu rece că altfel persoana de langa mine sa se simtă atrasă de mine când am dat totul se plictisește repede de mine '' Nu exista,, Trebuie''. Nimic nu trebuie in viata. Daca tu ai fost rece ca sa atragi persoana de langa tine, e clar a nu era persoana potrivita pentru tine si tu ai gresit facand acest lucru. Fiind rece, nu te ajuta cu nimic in viata.
,, nu mă dau peste cap să-i fac pe plac timp de câteva luni, când simt cu adevărat că mă vrea pe mine atunci incep sa depun efort foarte mult'' Iarasi, super super gresit. O persoana nu te poate vrea daca tu nu faci nimic pentru aceasta. O sa fie o mica obsesie sa te cucereasca ca tu o faci pe inabordabilul, iar apoi, normal ca se plictiseste.
Lucreaza cu tine, fa terapie, invata cum e sa ai o relatie sanatoasa si dupa vei vedea ca poti avea o relatie de calitate.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Am citit si celelalte intrebari ale tale.
Ai identificat foarte bine faptul ca joci un rol, ca sa obtii ceva.
In sinea ta, tu nu crezi ca poti fi iubit si respectat pentru ceea ce esti TU, si trebuie sa porti o masca sau sa joci un rol.
Este o forma de manipulare. Sa stii ca cealalta persoana simte asta. Simte ca tu joci un rol, ca vrei sa obtii ceva de la ea etc.
Solutia nu e sa te acoperi de masti.
Apropos, poti citi cartea "The Mask of Masculinity", ca sa te intelegi mai bine pe tine.
Daca iti doresti o relatie adevarata, trebuie sa fii tu insuti.
Trebuie sa-i arati de la inceput ca esti interesat, nu dupa cateva luni. O femeie care se cunoaste pe sine si stie ce vrea nu va ramane langa tine atata timp, pana te hotarasti tu. Intelegi?
Raman langa tine fete disperate, care vor pleca de langa tine cand o oportunitate mai buna se iveste. De asta ramai dezamagit.
De aceea e important ca dupa primele tatonari, cand ati stabilit ca va placeti reciproc, sa aveti si o discutie despre asteptari. Puneti pe masa ce asteptari are fiecare.
Iti doresti o relatie serioasa sau doar sex?
Iti doresti o familie cu copii candva in viitor?
Vrei sa calatoresti sau sa te stabilesti undeva?
Trebuie sa stii in primul rand ce vrei tu, apoi afli ce isi doreste si ea.
Poate nu se potriveste totul perfect ca intr-un puzzle, dar macar stiti cum stati. Mai lasi tu de la tine, mai lasa si ea, ca lucrurile sa mearga bine. Asta inseamna o relatie: acceptarea celuilalt si mici compromisuri.

| Violleta2022 a răspuns:

"...sunt bărbat am 27 de ani am avut relați de lungă durată dar și aventuri unde chiar nu aveam ce face, oare mai exista în ziua de azi o fată cu care să-ți poți construi un cămin..."

Baiul este ca sunt fete destule, pe care le-ai avut in viata dar ai dat cu piciroul, ca deh, dupa o relatie lunga fata se satura sa astepte sa fie ceruta in casatorie si atunci se muta la alt barbat, care este hotarat, stie ce vrea si este cu capul pe umeri.