| Darky142 a întrebat:

Salut TPU, pun și eu o întrebare mai delicata în legătură cu logodnica mea, de la un timp am inceput sa ne răcim față unul de altul noi stam într-un oraș iar ea e de la țară când am mers la țară ea are un vecin in timp ce eu dormeam ea a plecat la acel vecin mă deranjat chestia asta și am vorbit cu ea și tot ce îmi spunea că au copilărit împreună și că nu e nimic între ei am înțeles și chestia asta apoi când am mai fost acolo a doua oară a fost la el dar era și părinți lui acolo, iar când am ajuns acasă am văzut că pe rețelele de socializare vorbea cu el i-am spus să-mi arate și nu a vrut atunci pe moment când a văzut că m-am supărat a venit la mine să-mi zică că uite ce am vorbit cu el iar eu n-am mai vrut să mă uit pentru că cred că a șters ce voiam eu sa vad după câteva zile i-am spus să-mi arate și mie conversația că am văzut că a primit notificare de la el pe tiktok și mi-a spus că a șters conversația pe motiv că nu am vrut eu să mă uit, acum tine foarte mult să meargă la țară ar fi in stare să meargă și singură ținând cont că înainte nu vroia să meargă fara mine deloc, i-am spus și chestia asta și mi-a spus că vrea să se relaxeze eu tot țin să cred că el ar fi motivul pentru care ar vrea sa mergem acolo, cu toate astea îmi spune că pe mine mă iubește nu vrea sa se termine dar vrea sa mă vadă și pe mine că mă zbat pentru relatia asta recunoscut că nu am fost un om care sa aprecieze tot ce a făcut adică cu laude eu am fost mai mult prin fapte iar ei spune că ea lipsit chestia asta, acum nu stiu ce sa mai cred dormim împreună avem relații sexuale dar parca nu mai este implicare ei față de mine cum era la început suntem de 6 ani împreună.
De câte ori i spun ce mă deranjează incepe sa tipe și să-mi spună crezi ce vrei am fost și pe punctul de a ne despărți dar nu voiam nici eu nici ea, voi ce credeți din toată povestea asta.

8 răspunsuri:
| annonimaaaa555 a răspuns:

Acuma poate asta o sa doară,dar în fiecare relație exista o perioada în care va răciți unul fata de celalalt și măcar unul,la un moment dat o sa fie atras de altcineva(asta nu înseamnă că o să însele). Poate ea e atrasa de ala de la tara fiindcă au crescut împreună și poate I a dat unele chestii emoționale pe care tu nu I le ai dat,dar asta nu înseamnă că are dreptul sa te însele sau ceva. Doar trebuie sa comunicați, da I mai multa atenție pe plan emoțional. Și dacă o sa însele,nu trebuie sa va despărțiți fiindcă pana acum am văzut puține cupluri în care nici unul sa nu însele... treceți peste.(dacă ea simte nevoia sa meargă la ala atunci ți am zis, ea la el cauta ce nu ii dai tu)E ceva trecător,dar într-o relație de cuplu sunt multe eșecuri, neînțelegeri, poate înșelat... Stai jos cu ea, puneți telefoanele deoparte și vorbiți. Când mai merge la tara, du te frumos la vecinul ala SINGUR (fără ea) și vorbeste cu el deschis si întreabă-l ce vrei. Ca dacă stai și aștepți ca prostul nu se termina bine. Fa pasul astăzi o sa vezi. Analizează și comportamentul lui. Și dacă logodnica ta nu e de acord sa stai cu vecinul doar singur atunci cam înseamnă că e ceva mai mult între ei și nu vrea sa afli( în cazul asta poți sa I zici ca o lași dacă nu o termina cu el de tot, și dacă tu nu vrei asta. Asa poate o sperii puțin și își baga mințile în cap) repet. Ce simte sau poate simți ea, e doar trecător și nu astepta sa strice relația

| Darky142 explică (pentru annonimaaaa555):

Ok dar nici eu nu as vrea sa mă înjosesc chiar așa în fața ei adică dacă mă înșelat ce rost mai ar avea să stau cu un așa om lângă mine, nu sunt genul care sa ofer prea multe complimente, îmi place sa ofer dragostea mea prin fapte, o ajut cu treburile casnice, fac și eu mâncare îmi place să-i fac surprize și să rămână surprinsă unele mai cu tenta sexuală iar altele cu tenta emoțională, in ultimul timp m-am oprit din cauza că am simțit o rece iar când eu am discutat chestia asta ea credea că totul e bine și că sunt fericit mai apare și monotonia câteodată am și eu faze când aș vrea să stau doar eu cu mine, îmi reproșează că eu nu stau prea mult timp cu ea și fac alte chestii dar ea doarme foarte mult undeva chiar și la 14 ore pe zi, acum muncește și spune că motivul ar fi că este obosita dar și când nu muncea tot la fel era și îți dai seama că dacă eu când ea doarme m-am învățat să fac alte lucruri pentru că petrec timpul singur mam obișnuit așa și când venea la mine uneori o respingeam pentru că și eu mă simțeam respins la rândul meu.

| johnnny123 a răspuns:

Aș zice să nu vă grăbiți prea tare cu căsătoria... Nu pare că relația voastră stă chiar pe roze.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

6 ani de relatie, normal ca nu mai e ca la inceput.

In afara de asta, vreau sa-ti spun o chestie:
barbatii sunt vizuali, femeile pun accent pe simtul auditiv.
Ea are nevoie sa AUDA complimente, sa AUDA ca o iubesti. Intelegi?
Schimba modul in care comunici cu ea si ai sa vezi minuni.

| Darky142 explică (pentru johnnny123):

Da, la aia mă gândeam și eu chiar acum câteva săptămâni și-a schimbat și poza de la profil de pe retele socializare când înainte avea poza cu noi doi.

| mihai69 a răspuns:

Paranoia.

| darrio2007 a răspuns:

Nu prea pare logodnica ta. Mai gandeste-te inainte sa faci pasul decisiv.

| popapopica a răspuns:

Ochii care nu se vad, se uita.
Apoi, ar trebui sa ai incredere in ea. Nu poti avea, renunta la relatie. Sau poate esti musulman si crezi ca ea nu trebuie sa mai vorbeasca cu nimeni daca traieste cu tine?