| Svlog a întrebat:

Recent, mi-am jignit prietena fara sa imi dau seama cu o gluma negandita si deplasata. Ea ulterior s-a suparat. Problema este ca mi-am cerut scuze si i-am explicat ca nu mi-am dat seama pe moment, insa ea este inca suparata pe mine (si eu as fi reactionat la fel in locul ei). Este singura mea prietena adevarata, imi este ca o sora, stiu ca am gresit si ca este inutil sa mai imi cer scuze. Vreau sa o fac sa se simta din nou bine si in siguranta in prezenta mea. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| NanaTuna a răspuns:

Am trecut exact prin aceeasi chestie acum 4 ani. Stai chill, ori dai in depresie ori o iti accepte scuzele.

Daca ii plac cadourile, fa-i ceva handmade, ceva ce doar tu stii ca ii place. Totusi nu osufoca cu mesaje, telefoane sau sa te duci la ea la usa. las-o o zi- 2 dar nu mai mult de o saptamana
organizeaza un picnic si roaga pe cineva sa o invite si de fapt sa fii tu un locul acelei persoane.
Lupta pentru ea! arata-i cat de mult o pretuiesti. Darmai e ceva crucial de important: nu face sta doar pentu o perioada, trebuie sa-ti schimbi complet comportamentul fata de ea si trebuie sa intelegi cu adevarat (pana in mijlocul sufletelului tau) cat de tare ai ranit-o.
Sper sa te impaci cu ea, eu nu am avut atat noroc

| Svlog explică (pentru NanaTuna):

Nu e rea ideea cu handmade-ul. Nu sunt genul de om care sa nu ofere spatiu unei persoane, deci din asta afli ca nu insist cu mesaje sau prin alte mijloace happy
Multumesc mult pentru sfat, apreciez! Am sa tin cont de ce mi-ai spuswinking
Imi pare rau sa aud ca ai pierdut o relatie de prietenie. poate o sa va impacati candva. Ai putea sa initiezi chiar tu o prima conversatie cu prietenul/prietena respectiv/a dupa perioada asta de timp. poate vei avea succes! Tot raul spre bine!

| NanaTuna a răspuns (pentru Svlog):

Hehe ma bucur ca ti-am fost de folos! In decursul anilor am incercat sa initiez conversatii, si a fost ok, dar nu a fost vorba niciodata de o reapropiere.
Eu nu zic " tot raul spre bine", eu spun "dupa mult rau vine mult bine"!
Seara faina si bafta! ^^

17 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu stiu cat de mult tine prietena ta la gluma si nici cat de deplasata a fost.
Daca consideri ca ai gresit si ti-ai cerut scuze, atat!
Nu e cazul sa facem din tantar armasar si sa incepem cu linguseli si alte sentimentaliseme!

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer și deschis cu ea despre faptul că ai greșit. Important e să vorbești cu blândețe și respect profund. Un raspuns blând îndepărtează furia.

| untu a răspuns:

Ofera-i un buchet de trandafiri SI o cutie cu bonboane de ciocolata ca sa indulceasca viata ei!

| Svlog explică (pentru untu):

Cred ca este prea mult dintr-o datawinking mai bine cate putin, dar mai des

| Clorox a răspuns:

Cati ani are?

| Svlog explică (pentru Clorox):

| Clorox a răspuns (pentru Svlog):

Aha, e serioasa treaba. Dar ce i-ai zis de ai suparat-o asa de rau?

| Svlog explică (pentru Clorox):

happy Prefer sa ramana confidential, daca voiam sa spun, nu mai utilizam termeni de genul "o gluma negandita si deplasata".

| Clorox a răspuns (pentru Svlog):

Inseamna ca-i jale mare, o sa-i treaca... Sper, de acum sa ai grija si sa te gandesti de doua ori la ce spui.
Eu mereu o fac inainte sa scot ceva din gura. Orice ai fi spus, cere-i scuze zilnic!

| Svlog explică (pentru Clorox):

"o sa-i treaca..." asa sper.
"Sper, de acum sa ai grija si sa te gandesti de doua ori la ce spui." Sa fii sigur/a ca asa am sa fac laughing!
"cere-i scuze zilnic!" daca cineva face asta de prea multe ori, scuzele isi pierd din valoarea lor, daca vrei cu adevarat sa decurga totul bine, trebuie sa faci ceva (in general)

| Clorox a răspuns (pentru Svlog):

Da-i flori, ciocolata si chestii de genul, fetele sunt complicate rau laughing

| Moldoveanu15 a răspuns:

Lasa timpul sa treaca.

| Fcsb_Florin_1992 a răspuns:

Spune i ca ai fost un nesimțit. Nu ai vrut sa faci glumele acelea si ca ti pare enorm de rau. Ulterior, invit o la un film. (Sau ceva de genu')