| AndreasViola a întrebat:

scuze ca pun intrebarea in acesta categorie dar aceasta categorie este mai mult vizionata. Azi la scoala i-am dat pantalonii jos unui coleg (am vrut sa fac o gluma) si a sarit la bataie, bineinteles i-am dat 2-3 pumni si i s-a invinetit ochiul na si l-a sunat pe unchiul sau si pe mama sa si a zis ca o sa ma astepte dupa scoala, bineinteles am iesit din scoala inaintea colegului pe care l-am batut (mama sa si unchiul sau nu stiu cum arat) si am reusit sa fug si din cate am aflat de la colegii "parintii" acestuia m-au cautat prin scoala, prin baie etc si acum mi-au zis colegii ca o sa ii zica la diriga si faze de astea. Se poate sa imi scada nota la purtare (avand in vedere ca el a dat primul deci eu practic m-am aparat ca doar nu vroia sa stau si sa o incasez)? Si mi-au mai zis colegii de clasa ca unchiul sau a zis ca o sa ma bata etc etc (unchiul sau are 26 de ani) si sincer acum mie imi e putin mai mult frica, eu m-am gandit sa nu ma duc maine la scoala si sa mai las un pic lucrurile sa se aseze, voi ce sfaturi imi dati? ce sa fac? chiar nu stiu....si imi pare rau daca am scris prea mult happy

13 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vinovatul plătește big grin!
Sincer, ești un mic ticălos!
Încearcă o împăcare pe care amiabilă, ca să nu se ajungă până in consiliul profesoral, altfel o încurci.
Adevărul e că l-ai făcut de râs prin comportamentul tău indecent si josnic, prin datul jos al pantalonilor.
Încă ceva: tu n-ai rușine?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Du-te linistit la scoala, vorbeste tu cu diriga, ia si citiva martori, la fel cu unchi-su - daca vine si se da la tine, ii zici sa mergeti la director si sa rezolvati frumos, sau chemi politia. Poate ai exagerat putin cu autoapararea, dar meritai una intre ochi la faza cu datul pantalonilor jos...winking

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Andreas,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Nu te supara ca zic asta, dar ai facut un lucru cam rautacios.Ar fi trebuit sa te fii gandit inainte sa actionezi, nu invers.Acum inteleg ca dupa ce ai facut asta tea luat la bataie si ai incercat sa te aperi, dar nu a fost bine nici ce iai facut tu, acum daca tu erai in locul lui ce faceai? S-ar putea sa iti scada nota la purtare, acum depinde de profesori...Ar trebui sa iti ceri scuze baiatului,"parintilor" lui si doamnei diriginte si sa promiti ca alta data nu se va mai repeta si vreai decat sa faci o mica gluma.Nu stiu daca ast va repara un lucru important, dar macar poate se va simti baitaul mai bine.
O zi buna!

| DubstepQueen a răspuns:

Si eu am facut o gafa azi cu inca doi prieteni tot la scoala si ne-au parat doua fete tocilare.Maine trebuie sa vorbim cu diriga.Nu stiu nici eu ce sa fac.Te inteleg prin ce treci.

| KingCobra a răspuns:

Ai dreptate este autoaparare, dar de asa e scoala, nu acepta nici un fel de violenta, chiar daca est autoaparare. S-ar putea sa dea vina pe tine din cauza ca i-ai dat panatalonii jos, in privinta unchilui nu stiu ce sa zic, ia-ti un badiguard. Mult noroc.

| kyGirL a răspuns:

In primul rand tu esti vinovat
si 2 unchiu lui nu are dreptu sa dea in tine...
Deci practic o sa te alegi cu un punct scazut la purtare doar...

| whiteOdrink a răspuns:

Super tare faza cu pantaloniilaughinglaughingrolling on the floor!
Sfaturi? Spune-i ca-i o gluma ce naiba...eu il maltratez pe colegu si nu aduce pe nimeni sa ma bata!

| CristinaEly a răspuns:

Pretenassssss.nai fqt cine stie ce dal in masa de laudaros.si chestia cu „autoapararea" ie epica.zi si tu lu diriga ca te-ai impiedicat si te-ai prins de pantaloni lui ce.n-a fost cu intentie ia-ti cativa tovarasi sa confiirme si gata

| DidiutzMic a răspuns:

Heyy. Uite si eu am pitit la fel. Numai ca asa ca intre fete. 1. Nu are voie sa te prinda dupa scoala sa te bata!winking 2. Nu are voie sa de`a in tine. 3. Asta e treaba ta si a colegului nu a parintilor. Poate vei avea nota scazuta la purtare. Dar de ce numai tu? Ca nu tu ai inceput! Stai calm. Nu ii baga in seama pe astia doi: unchiul si masa. Incearca`i sa ii ignori. Iar la ora de dirigentie ia`ti martori care sa te ajute.winking Eu am mai patit`o si mi-a fost de folos ceea ce ti-am zis!winking

| bisebi a răspuns:

Pai nu stiu si daca te da la diriga crede-ma ca o sa-i zica de faza cu pantaloni jos si o sa se supere mai bine ti-ai cere scuze si sa-i dai ceva ce-i place sau sa il ajuti cu ceva dar totusi ai grija cand iesi de la scoala cu cine te intalnesti
totusi nu o sa aiba curaj sa dea nimeni in tine ca dupa poti sa-i dai la protectia copilului si sa le iei casa si nustiucati bani daca vrei
Deci sper sa-ti fi fost de ajutor

| vic00004 a răspuns:

Sau mai degraba suna l si cere i iertare... dai si tu un mesaj si cere ti scuze.

| OanaCerbu a răspuns:

Ai face bine sa le povestesti parintilor tai exact asa cum ne-ai povestit si noua aici, ei sunt cei mai in masura sa iti dea un sfat si sa faca ceva in acest sens. cere-ti scuze colegului tau si povesteste-i si dirigintei tale ceea ce s-a intamplat... daca nu mergi la scola situatia nu se va rezolva... in viata nu trebuie sa fugi de probleme! succes!