| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte nervoasa in momentul de fata. Tocmai am avut o cearta cu mama mea. Totul a pornit de la o chiestie extrem de proateasca. Ea a zis ca va trebui sa ma invete sa calc haine, pentru ca poate imi va trebui mai departe (cand ma voi casatori zice ea ). In momentul ala a izbucnit feminista din mine. I-am zis " Daca Doamne fereste ma casatoresc sa isi calce singur hainele "
Ea a zis ca sunt o egoista si ca nu as face nimic pentru familie. Mi-a mai zis ca sunt inchisa si obtuza la minte. Oare sa fiu asa doar pentru ca nu vreau sa ma comformez societatii traditionaliste? Ea mi-a mai zis sa ma duc in padure daca vreau sa traiesc singura. ( Eu nu vreau sa ma casatoresc cand o fi timpu pentru ca am o problema de sanatate pe viata si nu as vrea ca partenerul meu sa sufere si el din cauza asta ). Am observat ca in ultimul timp mama se ia de absolut tot ce fac si urla in ultimul hal la mine din motive prostesti( gen ca nu mi-am mancat fuctele sau altele). Ce sa fac pentru a trai in armonie cu ea? Adica uneori nu pot avea aceleas idei si nu pot sa fiu de acord in toate privintele ca ea.

12 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Are perfecta dreptate! Intelege-o...

| neutrino a răspuns:

Trebuie sa va intelegeti reciproc. Fa tu un prim pas si de maine spala-ti si calca-ti singura tot ceea ce iti apartine si necesita spalat si calcat.

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

Habar nu am sa spal si sa calc laughing. M-am concentrat in timp mult pe invatat si chiar nu ma pricep la de astea. Mai repede ma pricep sa montez ceva, sa repar ceva (gen ceva electric).

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci repara prizele defecte din casa si fa curat in toata casa. Nu uita sa speli si wc-ul. Dupa aceea ia o carpa, spal-o si invata sa o calci!

| SkyPilot a răspuns (pentru neutrino):

Mai e de dus si gunoiul. Si curat dupa frigider si aragaz.

| SkyPilot a răspuns:

Pentru tine nu ai nevoie sa calci? Si o sa-ti fie rusine sa iesi undeva cu el daca nu are hainele calcate.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Mama ta este o fire mai slaba care tine prea mult la comoara ei (la tine). Muult prea mult! Iti vrea doar binele si vrea sa duci o viata plina de armonie, asa cum ea nu a avut parte. (De aceea se comporta asa) Vrea sa fii sanatoasa si sa poata sa spuna ca "traieste prin tine tot ce n-a putut ea", vrea sa te vada fericita, la familia ta, iar sotul tau sa te inteleaga.
A spus asta intrucat intr-adevar, adus in discutie acest subiect poate provoca o cearta in familie.Mama ta vrea sa te invete cum sa eviti aceste conflicte. Cum inveti cel mai bine? Pai cel mai bine inveti din experienta, in cazul tau experienta o castigi chiar cu mama ta, ce te pune in astfel de situatii din adins, doar pentru a te face sa intelegi un oarecare mers al lucrurilor in lume.
Incearca s-o intelegi.Iti vrea binele, chiar daca exagereaza uneori.Asa este firea ei! Incearca sa fii fata model pe care si-o doreste, chiar daca nu esti.Fa-o sa se simta bine(mandra de tine) Altceva nu ai ce sa faci! Vrea sa se asigure ca o sa te descurci si ca o sa ai o anumita armonie atunci cand ea nu o sa mai fie langa tine ca sa te indrume.
Intelege-o, stiu ca pare ca nu o face, dar chiar tine la tine, mai mult decat crezi! Tot ce face face pentru binele tau, ca tu sa ai parte de tot ceea ce ea nu a avut! Te pune la incercare!

| Lawliet14 a răspuns:

Mi se intampla exact la fel. Mai ales femeile pentru ca e varsta menopauzei, dar posibil si barbatii mai tarziu. Lumea imbatraneste si nu toti sunt calmi ca noi ceilalti, nu stiu ce ar trebui sa faci. Sa-ti gasesti un sprijin ca sa treaca mai usor astea. Te inteleg ca esti uneori lenesa, dar te si inteleg ca esti neimplinita sufleteste altfel cred ca ai fi mult mai dispusa la activitate. Incearca uneori sa mai si faci ce zice pentru ca nu se stie cat timp ne mai sunt parintii in aceasta lume. Si cu calm, incerci sa iti testezi rabdarea, poate devii mai activa.

Dar daca esti bolnava, ea ar trebui sa inteleaga. Explica-i repetat pana intelege ca nu poti mai mult poate. Eu nu stiu ce ai.

| AliGab a răspuns:

Si te doare mana sa inveti ceva treburi gospodaresti? Nu-i nevoie sa calci asa zisului viitor sot pe care nu se stie de-l vei avea sau nu, ci chiar tie in situatia in care vei fi nevoita sa iti porti singura de grija. Ce crezi ca mama va trai vesnic sa-ti calce si sa-ti gateasca sau crezi ca-ti vei permite menajera? Cand vei fi pe picioarele tale atunci poti alege sa nu-ti asculti mana, insa pana atunci, ascult-o ca nu iti vrea raul. Asta-i calea de a trai in armonie cu ea: ascult-o si nu i mai raspunde, ca este singura persoana care-ti vrea binele neconditionat. Toate bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faptul că vrea să înveți să calci.și altele ..nu ți le spune cu răutate, o să crești și va fi nevoie să știi toate lucrurile astea. probabil ești nervoasă acum.și noi, în general nu sunt de acord cu ei în multe privințe.dar trebuie să înțelegem că ei ne vor doar binele.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

In primul rand, nu este neaparata nevoie sa inveti sa calci pentru viitorul sot, ci chiar te-ar ajuta pe tine. Mama ta incearca sa iti insufle o "baza", nu ti-a spus ca femeia e obligata sa calce camasi. Poate, ca semn de afectiune, vei dori tu sa calci hainele cuiva drag. Eu cred ca exagerezi un pic, ea nu a vrut decat sa te invete un lucru nou. Este bine ca oricine, femeie sau barbat, sa stie cat mai multe despre orice subiect, orice activitate benefica. Poate avea nevoie sa inveti "tainele fierului de calcat" un, sa ai habar de micile trucuri. De ce sa nu fii pregatita? Pentru ca esti femeie?
Parerea mea e ca ar trebui sa lasi si tu de la tine, sa fii mai comunicativa, putin mai intelegatoare. Se poate sa iti spui punctul de vedere si fara sa isti o cearta, mai ales ca e mama ta.

| e1xtz a răspuns:

Mama ta este dezamăgită si trista deorece esti un copil 'inchis' si anti-social.Isi doreste sa aibă un copil normal, si este frustata ca nu gaseste solutia potrivita.
Probabil te au numai pe tine, au alta varsta si ei inteleg repercusiunile pe parcursul vietii tale daca ai sa ramai asa.